Cerkiew Opieki Matki Bożej i św. Aleksandra Newskiego w Biarritz

Cerkiew Opieki Matki Bożej i św. Aleksandra Newskiego
Église Saint-Alexandre-Nevsky-et-de-la-Protection-de-la-Mère-de-Dieu (Église russe de Biarritz)
Distinctive emblem for cultural property.svg PA64000105
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Francja

Region

 Akwitania

Miejscowość

Biarritz

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Parafia

Opieki Matki Bożej i św. Aleksandra Newskiego

Wezwanie

Opieki Matki Bożej i św. Aleksandra Newskiego

Wspomnienie liturgiczne

1/14 października;
30 sierpnia/12 września

Położenie na mapie Biarritz
Mapa konturowa Biarritz, u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Opieki Matki Bożej i św. Aleksandra Newskiego”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Opieki Matki Bożej i św. Aleksandra Newskiego”
Ziemia43°29′10,2″N 1°33′17,9″W/43,486167 -1,554972
Ikonostas

Cerkiew Opieki Matki Bożej i św. Aleksandra Newskiegoprawosławna cerkiew parafialna znajdująca się w Biarritz, wzniesiona w 1892. Podlega Arcybiskupstwu Zachodnioeuropejskich Parafii Tradycji Rosyjskiej Patriarchatu Moskiewskiego[1].

Historia

Koncepcja budowy cerkwi w Biarritz pochodzi z 1879 i była związana ze wzrostem liczebnym rosyjskiej społeczności w mieście, które stało się popularnym celem stałych lub czasowych wyjazdów rosyjskiej arystokracji. Brak pieniędzy sprawił jednak, że w 1887 rosyjscy mieszkańcy miasta byli zmuszeni poprzestać na organizacji tymczasowej kaplicy w dawnym letnim pałacu byłej cesarzowej Francji Eugenii. Komitet budowy wolnostojącej cerkwi zawiązał się w 1889, środki pieniężne na jej budowę pochodziły głównie z dobrowolnych ofiar wiernych.

Projekt cerkwi wykonał Nikołaj Nikonow, gotowy budynek został uroczyście poświęcony w październiku 1892 w obecności rosyjskiego ambasadora we Francji. Nabożeństwa w cerkwi odbywały się jedynie między lipcem a listopadem, kiedy w mieście przebywało najwięcej kuracjuszy rosyjskich.

W 1931 cerkiew, znajdująca się do tej pory w jurysdykcji Zachodnioeuropejskiego Egzarchatu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, przeszła razem ze zwierzchnikiem egzarchatu Eulogiuszem (Gieorgijewskim) do Patriarchatu Konstantynopola, wchodząc w skład Zachodnioeuropejskiego Egzarchatu Parafii Rosyjskich.

W 2004 rada parafialna ogłosiła chęć powrotu pod jurysdykcję patriarchy Moskwy i cerkiew została przyjęta przez Rosyjski Kościół Prawosławny[2]. Po zmianie proboszcza nowy opiekun parafii był jednak przeciwnikiem kanonicznej przynależności do tego Kościoła i wystąpił do sądu o podział parafii i oddanie budynku cerkwi tej jej części, która opowie się za zachowaniem kilkudziesięcioletniego związku z Konstantynopolem. Sąd w Bajonnie przychylił się do prośby kapłana w postanowieniu z grudnia 2005[3]. Od tej pory do czasu likwidacji Zachodnioeuropejskiego Egzarchatu Parafii Rosyjskich (2018)[4] cerkiew pozostawała w rękach zwolenników kanonicznej łączności z Konstantynopolem; pozostali wierni, tworzący parafię w jurysdykcji patriarchy Moskwy, modlą się w oddzielnych pomieszczeniach[5].

W 2019 r. parafia dysponująca cerkwią przyjęła jurysdykcję Arcybiskupstwa Zachodnioeuropejskich Parafii Tradycji Rosyjskiej, będącego częścią Patriarchatu Moskiewskiego[4].

Przypisy

Bibliografia

  • C. Забелин, Как драгоценные шкатулки. Русские Церкви в Европе, Грани, 2002

Media użyte na tej stronie

France location map-Regions and departements-2016.svg
Autor: Superbenjamin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Blank administrative map of France for geo-location purpose, with regions and departements distinguished. Approximate scale : 1:3,000,000
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Orthodox Church interior in Biarritz, France.jpg
Autor: Emmanuel DYAN, Licencja: CC BY 2.0
Orthodox Church interior in Biarritz, France
Biarritz. Euskal Herria - Basque Country.jpg
Autor: Openstreetmap, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Biarritz city. Basque Country.
Biarritz Eglise Orthodoxe.JPG
Autor: Harrieta171, Licencja: CC BY-SA 3.0
Biarritz, l'église orthodoxe
Flag of Aquitaine.svg
Autor: Patricia Fidi, Licencja: CC0
Regional flag of the french province Aquitaine