Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Seroczynie

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego
Distinctive emblem for cultural property.svg 1277/09 z dnia 10.11.2009
Ilustracja
Dawna cerkiew i kościół
Państwo Polska
Województwo mazowieckie
MiejscowośćSeroczyn
Wyznaniekatolicyzm
KościółKościół rzymskokatolicki
DiecezjaDiecezja drohiczyńska
Położenie na mapie gminy Sterdyń
Mapa konturowa gminy Sterdyń, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego”
Położenie na mapie powiatu sokołowskiego
Mapa konturowa powiatu sokołowskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego”
Ziemia52°33′56,19″N 22°20′41,43″E/52,565608 22,344842

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Seroczyniecerkiew w Seroczynie wzniesiona na przełomie XVIII i XIX w., obecnie nieużytkowana.

Pierwsza cerkiew prawosławna w Seroczynie została wzniesiona w pierwszej połowie XVI w. Po stu latach, w ramach postanowień unii brzeskiej przeszła na własność parafii unickiej (greckokatolickiej). W 1670 na jej miejscu Zbigniew Ossoliński ufundował nową świątynię tego samego wyznania. W końcu XVIII w. lub na początku XIX w. Stanisław Ossoliński sfinansował wzniesienie trzeciej cerkwi na tym samym miejscu. W 1822 i 1849 była ona remontowana; drugiej renowacji towarzyszyło wstawienie organów[1].

Wskutek likwidacji unickiej diecezji chełmskiej w 1875 unicka parafia seroczyńska powróciła do prawosławia i przymusowo przeszła do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W 1878 przeprowadzono gruntowny remont cerkwi, w czasie którego przebudowano obiekt, wstawiono ikonostas, zbudowano w sąsiedztwie świątyni dzwonnicę z trzema dzwonami. 18 marca 1879 miała miejsce ponowna konsekracja budynku. W 1888 po kolejnym remoncie obiekt był wyświęcany po raz kolejny[1].

Po I wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości przez Polskę majątek parafii prawosławnej w Seroczynie znalazł się pod zarządem państwowym, zaś w grudniu 1918, na mocy rozporządzenia rzymskokatolickiego biskupa podlaskiego Henryka Przeździeckiego przekazany miejscowej społeczności rzymskokatolickiej. Obiekt pełnił funkcje kościoła do 1993, gdy oddano do użytku nową świątynię tego wyznania. Od tego czasu stoi pusty[1]. W nowym kościele stoją wszystkie ołtarze ze starego budynku: główny, rokokowy (2. poł. XVIII w.) oraz dwa boczne, barokowe. Ambonę natomiast pozostawiono w starym kościele[2].

Położenie na szlakach

Obiekt znajduje się na Pętli Siedleckiej szlaku Skarby Mazowsza.

Przypisy

  1. a b c A. Bobryk, I. Kochan, Ślady przeszłości. Historia i teraźniejszość prawosławia na południowo-zachodnim Podlasiu w świadomości społecznej, Siedleckie Towarzystwo Naukowe, Siedlce 2010, s.221-223
  2. Dawna cerkiew i kościół na skarbiecmazowiecki.pl

Media użyte na tej stronie

Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Sterdyń (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Sterdyń, Polska
Powiat sokołowski location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu sokołowskiego, Polska