Cerkiew Wszystkich Świętych w Prioziersku

Cerkiew Wszystkich Świętych
Всехсвятская церковь
Distinctive emblem for cultural property.svg 4730768000
cerkiew monasterska (filialna)
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Obwód

 leningradzki

Miejscowość

Prioziersk

Adres

ul. Puszkina 17

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

wyborska

Wezwanie

Wszystkich Świętych

Wspomnienie liturgiczne

1. niedziela po Pięćdziesiątnicy

Położenie na mapie obwodu leningradzkiego
Mapa konturowa obwodu leningradzkiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Wszystkich Świętych”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Wszystkich Świętych”
61,042924°N 30,122688°E/61,042924 30,122688

Cerkiew Wszystkich Świętychprawosławna cerkiew w Prioziersku, podlegająca Monasterowi Wałaamskiemu. Wzniesiona w końcu XIX w.

Historia

Cerkiew została ufundowana przez Awdotję Andriejewą, która w testamencie zapisała 20 tys. rubli na budowę świątyni w pobliżu grobów jej rodziców, siostry, a w przyszłości również jej samej, na terenie cmentarza w Prioziersku. Andriejewa zmarła w 1872 r., jednak do budowy cerkwi przystąpiono dopiero w 1890 r., po rozstrzygnięciu sporów z innymi spadkobiercami i zatwierdzeniu projektu budynku. Jego sporządzenie powierzono Johannowi Jakobowi Ahrenbergowi, głównemu architektowi Helsingforsu, chociaż nie miał on dotąd doświadczenia w projektowaniu cerkwi prawosławnych. W 1890 r. jego projekt świątyni w stylu nawiązującym do karelskiej architektury ludowej został zatwierdzony, chociaż oberprokurator Świątobliwego Synodu Rządzącego Konstantin Pobiedonoscew nie był nim zachwycony. Budowa świątyni trwała od 1890 do 1892 r. Jako budulca użyto czerwonej cegły z Wałaamu. 2 czerwca 1894 r. cerkiew została poświęcona przez arcybiskupa fińskiego i wyborskiego Antoniego[1].

W dwudziestoleciu międzywojennym Prioziersk (jako Käkisalmi) znajdował się w granicach Finlandii. Po II wojnie światowej i przyłączeniu całego regionu do ZSRR cerkiew została zamknięta. W 1958 r. w budynku urządzono magazyn. W latach 70. zlikwidowano również prawosławny cmentarz przy świątyni; nie zrealizowano planu urządzenia w tym miejscu parku, przez co teren zamienił się w dzikie wysypisko śmieci. W 1985 r. opuszczona cerkiew uległa zniszczeniu wskutek pożaru. Po tym wydarzeniu postanowiono odremontować budynek, jako cenny zabytek Prioziorska. W 1988 r. grupa wiernych podjęła starania o zgodę na otwarcie świątyni i rejestrację parafii Wszystkich Świętych[1].

W 1990 r. cerkiew otrzymała status placówki filialnej restytuowanego Monasteru Wałaamskiego[1]. Od 1989 r. przez trzy lata remontowano cerkiew i sprzątano jej otoczenie; pracami kierował początkowo ihumen Sergiusz (Bułatnikow). W 1990 r. w budynku ponownie zaczęły odbywać się nabożeństwa. W 1991 r. kierownictwo placówki filialnej Wałaamu w Prioziersku przejął hieromnich Focjusz (Biegal)[1].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Russia edcp location map.svg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Russia.

EquiDistantConicProjection : Central parallel :

* N: 54.0° N

Central meridian :

* E: 100.0° E

Standard parallels:

* 1: 49.0° N
* 2: 59.0° N

Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.

Outline Map of Leningrad Oblast.svg
Позиционная карта Ленинградской области
  • Проекция — равноугольная.
  • Стандартная параллель — 60°00′00″С
  • Параметры шаблона (координаты краёв):
|top    = 61.5
|bottom = 58.2
|left   = 26.7
|right  = 35.9
039 Приозерск.jpg
Autor: Yalenika, Licencja: CC BY-SA 4.0
To fotografia pomnika kulturowego dziedzictwa w Rosji; numer: