Cerufa

Cerufa
‏צרופה‎
ilustracja
(c) צילום: אולגה גנזר, CC BY 2.5
Państwo

 Izrael

Dystrykt

Hajfa

Wysokość

18 m n.p.m.

Populacja (2006)
• liczba ludności


839

Kod pocztowy

30850

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry znajduje się punkt z opisem „Cerufa”
Ziemia32°38′55″N 34°56′42″E/32,648611 34,945000
Strona internetowa
Portal Izrael

Cerufa (hebr. צרופה) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Chof ha-Karmel, w dystrykcie Hajfa, w Izraelu.

Położenie

Moszaw Cerufa leży w północnej części równiny Szaron na południe od masywu górskiego Karmel, w otoczeniu moszawów Gewa Karmel, En Ajjala, Ha-Bonim i Kerem Maharal.

Historia

W XI wieku istniała w tym miejscu niewielka wioska znana jako Sarepta Judee, nie wiadomo jednak kiedy ona powstała. W XVI wieku wioska nazywała się Al-Sarafand i liczyła zaledwie jedenaście domów. Jej mieszkańcy zajmowali się rolnictwem[1]. Podczas wojny o niepodległość w dniu 16 lipca 1948 roku oddziały żydowskiej Hagany stoczyły bitwę o wioskę Al-Sarafand. Wioski bronili ochotnicy z Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, musieli jednak wycofać się. Wraz z nimi uciekli wszyscy mieszkańcy wioski. Ich domy zostały zniszczone. Ocalał jedynie budynek meczetu[1].

Współczesny moszaw został założony w 1949 roku przez imigrantów z Algierii i Tunezji. W 1999 roku Stowarzyszenie na Rzecz Zachowania Świętych Miejsc Islamu rozpoczęło prace przy renowacji meczetu Al-Sarafand, jednak w maju 2000 roku nieznana osoba zniszczyła meczet buldożerem. Policji nie udało się ustalić osoby odpowiedzialnej za to przestępstwo.

Sport

W moszawie jest boisko i drużyna piłki nożnej Cerufa-Hanzirim[2].

Gospodarka

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie, uprawach w szklarniach i sadownictwie. W moszawie znajduje się studio filmowe Takenews Ltd.[3].

Transport

Wzdłuż zachodniej granicy moszawu przebiega autostrada nr 2, brak jednak możliwości wjazdu na nią. Przy wschodniej granicy moszawu przebiega droga ekspresowa nr 4. Lokalna droga prowadząca na zachód prowadzi do moszawu Ha-Bonim, a lokalna droga prowadząca na północ prowadzi do moszawu Gewa Karmel.

Przypisy

  1. a b Issam Aburaiya Efrat Ben-Ze’ew. „Middle-ground” politics and the re-Palestinization of places in Israel. „International Journal of Middle East Studies”. 36, s. 639–655, 2004. 
  2. Tzrufa-Hanzirim. [w:] Hattricks [on-line]. [dostęp 2008-11-23]. (ang.).
  3. Takenews Ltd.. [w:] Kemps - Film, Television, Commercials [on-line]. [dostęp 2008-11-23]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
PikiWiki Israel 5934 Zerufa.JPG
(c) צילום: אולגה גנזר, CC BY 2.5
Zerufa, Agriculture in Israel