Cesarz (tarot)

Cesarz
Król
Ilustracja
Cesarz z talii tarota marsylskiego
Numer arkanuIV, inaczej IIII
Znak astrologiczny
lub hermetyczny
Aries.svg Baran[1]
Litera alfabetu
hebrajskiego
ה (he)[1]

Cesarz – karta tarota należąca do Wielkich Arkanów. Oznaczana numerem IV, czasem zapisywanym jako IIII.

Wygląd

Karta przedstawia starszego, brodatego mężczyznę siedzącego na tronie, w koronie i złotym łańcuchu na szyi, trzymającego berło i jabłko. Podobnie jak na karcie Cesarzowej, widoczna jest tarcza z orłem.

Znaczenie

Karta Cesarza jest związana z instytucją władzy, zarówno politycznej, jak i w charakterze psychologicznego oddziaływania na innych. Karta dotyczy także pracy zawodowej i stanowisk kierowniczych. Położenie proste karty oznacza sprawiedliwe rządy, posiadanie dobrej opinii i autorytetu, a także sukces zawodowy. Z kolei położenie odwrócone kojarzy się z nieudolnością i utratą kontroli nad podwładnymi, albo przeciwnie - autorytaryzmem. Władzą w tym kontekście jest też instytucja ojca rodziny, tak więc tego również dotyczy karta Cesarza.

Galeria

Przypisy

  1. a b Arkana tarota: tabela pt. Kabalistyczna i astrologiczna symbolika kart Wielkich Wtajemniczeń przyjęta przez Zakon Złotego Świtu i oparta na systemie opracowanym przez MacGregora Mathersa i Artura Edwarda Waite'a. W: Jan Witold Suliga: Biblia Szatana. Łódź: Krajowa Agencja Wydawnicza w Łodzi, 1991, s. 6. ISBN 83-03-03220-8.

Media użyte na tej stronie

Empereur tarot charles6.jpg
Charles VI (or Gringonneur) Deck; Le tarot dit de Charles VI
Visconti-sforza-04-emperor.jpg
The Emperor card from the Visconti-Sforza Tarot deck.
Jean Dodal Tarot trump 04.jpg
An original card from the tarot deck of Jean Dodal of en:Lyon, a classic Tarot of Marseilles deck which dates from 1701-1715.
T4 Tarot.png
Wielka Arkana - Cesarz - z Tarota Marsylskiego
Cary-Yale Tarot deck - The Emperor.jpg
Emperor from the Visconti tarot deck.
Jean Dodal Tarot trump Fool.jpg
An original card from the tarot deck of Jean Dodal of en:Lyon, a classic Tarot of Marseilles deck which dates from 1701-1715.