Cetologia

Cetologia (od gr. κητος, ketos= "wieloryb" i λόγος, logos= "rozum") – dział teriologii, nauka o waleniach (Cetacea), badająca około osiemdziesiąt gatunków wielorybów, delfinów i morświnowatych.

Cetologowie – naukowcy praktykujący cetologię – badają m.in. ewolucję, dystrybucję, morfologię i zachowanie waleni.

Historia

Obserwację waleni prowadzono co najmniej od czasów klasycznych. Rybacy w starożytnej Grecji tworzyli specjalne wycięcia w płetwach grzbietowych tymczasowo złapanych delfinów, umożliwiając ich identyfikację w przyszłości.

Około 2300 lat temu, Arystoteles sporządził notatki na temat waleni podczas połowów z rybakami na Morzu Egejskim. W książce Historia Animalium ("Historia Zwierząt") wprowadził taksonomiczny podział między fiszbinowce a zębowce, używany do czasów dzisiejszych. Opisał też kaszaloty i delphinusy, przewidując ich długość życia jako co najmniej dwadzieścia pięć lub trzydzieści lat. W czasach Arystotelesa było to odkrycie niezwykłe, ponieważ nawet obecnie bardzo trudno jest oszacować żywotność ssaków morskich.

Wiele średniowiecznych słów pisanych o waleniach pochodzi ze Skandynawii i Islandii, z których większość datowana jest na połowę XIII wieku. Jednym z najbardziej znanych jest Speculum Regale, opisujący różnorodne gatunki żyjące wokół wyspy Islandii. Pismo to zilustrowało m.in. technikę polowania na orki.

Odmienne cechy charakterystyczne humbaków umożliwiają cetologom ich identyfikację.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Animal diversity October 2007.jpg
Autor: en:User:Justin, Licencja: CC BY-SA 3.0
A collage depicting animal diversity using a featured pictures.
Humpback stellwagen edit.jpg
Autor: Whit Welles Wwelles14, Licencja: CC BY 3.0
Humpback Whale, breaching, Stellwagen Bank National Marine Sanctuary