Chakasja

Republika Chakasji
Республика Хакасия
Хакас Республиказы
republika
ilustracja
HerbFlaga
HerbFlaga
Hymn:
Хакас гімн
Państwo

 Rosja

Siedziba

Abakan

Kod ISO 3166-2

RU-KK

Premier

Wiktor Zimin

Powierzchnia

61 569 km²

Populacja (2021)
• liczba ludności


532 266[1]

• gęstość

8,65 os./km²

Strefa czasowa

czas moskiewski+4:00, UTC +7:00

Języki urzędowe

rosyjski, chakaski

Położenie na mapie Rosji
Położenie na mapie
Portal Rosja
Khakassia republic map.png

Chakasja (ros. Республика Хакасия, chak. Хака́с Респу́бликазы, tr. Chakás Respúblikazy) – autonomiczna republika w Federacji Rosyjskiej.

Geografia

Republika położona jest w południowo-zachodniej części Syberii Wschodniej, w lewej części basenu Jeniseju, na wysoczyźnie Sajano-Ałtajskiej oraz w Kotlinie Chakasko-Minusinskiej.

Od północnego zachodu graniczy z obwodem kemerowskim, od południa i południowego zachodu z republikami Ałtaj i Tuwa, od północy z Krajem Krasnojarskim.

Strefa czasowa

Chakasja należy do krasnojarskiej strefy czasowej (KRAT). UTC +7:00 przez cały rok. Wcześniej, przed 27 marca 2011 roku, obowiązywał czas standardowy (zimowy) strefy UTC+7:00, a czas letni – UTC+8:00.

Demografia

Najliczniejszą grupą narodowościową w Chakasji są Rosjanie, stanowiący ok. 80% mieszkańców. Chakasi stanowią ok. 11–procentową mniejszość, co wywołuje obawy o ich przyszłość. Język chakaski odgrywa w republice wyraźnie drugorzędną rolę, nie wytrzymując silnej konkurencji ze strony języka rosyjskiego.

Gospodarka

Chakasja to ważny obszar rolniczy. Uprawiana jest zwłaszcza pszenica. Chów zwierząt nastawiony jest na przemysł mleczarski, ważne miejsce w rolnictwie republiki zajmuje także chów owiec. Równocześnie umiejscowione są w niej zakłady przemysłowe. Prowadzi się wydobycie węgla, rozwinięty jest przerób drewna. Na przemysł Chakasji składają się również zakłady metalurgiczne, huty stali, wydobywa się molibden. Rozwinięty jest przemysł elektroenergetyczny, z hydroelektrownią Sajano-Szuszenską, najefektywniejszym tego typu obiektem w Rosji.

Historia

Pierwszy organizm państwowy na terytorium południowej Syberii powstał około IV–III w. p.n.e. Kroniki starochińskie określały jego założycieli mianem ludu Dinlin, a samo państwo Dinlin-go. Około 201 r. p.n.e. państwo ludu Dinlin zostało rozbite przez wojska Xiongnu. Na obszar kotliny Chakasko-Minusinskiej zaczęli zaś napływać tureckojęzyczni Kirgizi. Stali się oni arystokracją w nowym społeczeństwie, zdominowanym dotąd przez ludność chińską. Mimo licznych napaści ze strony agresywnych sąsiadów (kaganatów tureckich i ujgurskich), państwo Kirgizów jenisejskich zdołało obronić niezależność aż do XIII w. Ich państwo, a wraz z nim oryginalną kulturę zniszczyło dopiero imperium mongolskie, rządzone przez Czyngis-chana i jego potomków. Autochtoniczna ludność poddawana była wyniszczeniu. W XVII wieku, kiedy zaczęli pojawiać się tu Rosjanie, ziemie należące do dzisiejszej Chakasji podzielone były na cztery niewielkie księstwa. Za oficjalną datę wejścia Chakasji w skład Imperium Rosyjskiego można uważać 20 sierpnia 1727, kiedy między Chinami a Rosją zawarty został pakt graniczny, mówiący o tym, iż wszystkie ziemie na północ od Sajanów przechodzą we władanie Rosji, a na południe – Imperium Chińskiego. Faktyczną kontrolę nad Chakasją Rosja przejęła dopiero w latach 60. XVIII w., kiedy zaczęła tam rozmieszczać garnizony kozackie. Miały one stanowić obronę przed Chinami, które w 1758 zawładnęły Dżungarią i stanowiły realne niebezpieczeństwo dla ziem rosyjskich. W 1923 powstał ujezd chakaski. W 1930 stworzono Chakaski Obwód Autonomiczny, w 1991 przekształcony w Chakaską ASRR. Od 1992 istnieje Republika Chakasji, mająca status jednego z podmiotów Federacji Rosyjskiej.

Podział administracyjny

5 największych chakaskich miast stanowi miasta wydzielone; pozostały obszar republiki podzielony jest na 8 rejonów.

Rejony miejskie:

Miastonazwa rosyjskaLiczba mieszkańców
(01.01.2006)
AbakanАбакан163 980
AbasaАбаза17 313
SajanogorskСаяногорск63 931
SorskСорск12 914
CzernogorskЧерногорск76 443

Rejony:

rejonOśrodek administracyjnyLiczba mieszkańców
(w tys.)
(stan na 01.01.2006)
AłtajskiBieły Jar23 432
AskiskiAskiz43 145
BiejskiBieja21 250
BogradzkiBograd15 760
OrdżonikidzewskiKopiowo15 150
SzyryńskiSzyra29 592
TasztypskiTasztyp15 988
Ust-AbakańskiUst-Abakan39 323

Tablice rejestracyjne

Tablice pojazdów zarejestrowanych w Chakasji mają oznaczenie 19 w prawym górnym rogu nad flagą Rosji i literami RUS.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Khakassia republic map.png
Autor: PANONIAN, Licencja: CC0
Map of the Republic of Khakassia, Russia.
Flag of Khakassia.svg
Autor: Fibonacci, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Flag of Khakassia since 2003. Drawn by Fibonacci.
Khakassia in Russia.svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Locator map of Republic of Khakassia — in the east Western Siberia region of Central Asian Russia.
Хакас гимн.ogg
Autor: Government of Khakassia, Licencja: CC0
State Anthem of the Republic of Khakassia (Instrumental)
Khakasia.jpg
Autor: Annenkoan, Licencja: CC BY-SA 4.0
Республика Хакасия. Южная Сибирь