Chammat Tewerja

Park Narodowy Chammat Tewerja
Ilustracja
Mozaika podłogowa w synagodze Chammat Tewerja
park narodowy
Państwo

 Izrael

Położenie

Dystrykt Północny

Siedziba

Tyberiada

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Park Narodowy Chammat Tewerja”
Ziemia32°45′58″N 35°33′03″E/32,766111 35,550833
Strona internetowa

Chammat Tewerja (hebr. חמת טבריה) – park narodowy obejmujący park archeologiczny starożytnego miasta, położony nad Jeziorem Tyberiadzkim na północy Izraela.

Położenie

Park archeologiczny znajduje się na wysokości 209 metrów p.p.m. na południowo-zachodnim wybrzeżu Jeziora Tyberiadzkiego, w depresji Doliny Jordanu na północy Izraela. W odległości 2,5 km na północny zachód znajduje się miasto Tyberiada. Okoliczne zbocza stromo wznoszą się w kierunku zachodnim na górę Har Menor (240 m n.p.m.). Ze zboczy spływają strumienie Chammat i Menorim.

Historia

Park Narodowy Chammat Tewerja
Chammat Tewerja w 1925 roku
Greckie napisy na mozaice podłogowej w synagodze Chammat Tewerja

Około 18 roku zostało założone przez króla Heroda Antypasa pobliskie miasto Tyberiada. Było ono ówczesną stolicą Galilei[1]. Jakiś czas później w jej sąsiedztwie powstało niezależne miasto Chammat. Po upadku w 135 roku powstania Bar-Kochby osiedliło się tutaj wielu słynnych żydowskich rabinów. Chammat Tewerja słynęło z gorących źródeł, których lecznicze właściwości były znane już w starożytności. Z tego powodu wybudowano tutaj łaźnie i baseny kąpielowe. Na przełomie II i III wieku wzniesiono tutejszą synagogę. W IV wieku wybudowano drugą synagogę. Arabski podróżnik i geograf Al-Mukaddasi odwiedził w 985 roku Tyberiadę i opisał ją jako „stolicę Prowincji Jordanii i miasto w Dolinie Kanaan ... Miasto jest wąskie, gorące latem i niezdrowe ... Jest tu osiem gorących łaźni z niezliczonymi basenami wrzącej wody, w których nie potrzeba wykorzystywać paliwa. Na rynku stoi duży i dobry meczet[2]. W 1033 roku Tyberiadę zniszczyło trzęsienie ziemi. Prawdopodobnie równocześnie zniszczeniu uległo Chammat Tewerja, które następnie zostało zapomniane[3].

Gdy w 1920 roku prowadzono prace budowlane przy budowie drogi z Tyberiady na południe wzdłuż brzegów jeziora Tyberiadzkiego, natrafiono na starożytne ruiny. Odkryty grecki napis na mozaice podłogowej wskazywał, że są to ruiny synagogi z Hamat Tiberias. Prace wykopaliskowe rozpoczął rok później Nachum Slouschz. Były to pierwsze żydowskie prace archeologiczne prowadzone w Brytyjskim Mandacie Palestyny[4]. Dla ochrony parku archeologicznego i unikalnego zespołu gorących źródeł, utworzono Park Narodowy Chamat Tiberias.

Park narodowy

Główną atrakcją parku Narodowego są gorące źródła. W tym miejscu z ziemi wybija siedemnaście gorących źródeł. Już w starożytności odkryto ich lecznicze oraz wzmacniające właściwości. Naturalne termalne źródła koją schorzenia reumatyczne i mięśniowe. Ze źródeł wydobywają się wody bogate w związki siarki, chlorowodorku i soli wapiennych, które mają świetne działanie lecznicze w schorzeniach takich, jak reumatyzm i artretyzm, a także zaburzenia układu nerwowego i rozrodczego. Wybudowano tutaj piękne i godne odwiedzenia łaźnie. Lista dostępnych zabiegów jest bardzo bogata, ale zarazem bardzo droga. Znajduje się jednak bardzo wielu chętnych, którzy spędzają długie godziny na leczniczych seansach w zasiarczonej wodzie[5].

Park archeologiczny obejmuje pozostałości dwóch synagog z mozaikami podłogowymi.

Turystyka

Czas zwiedzania parku wynosi około 1 godziny. Przy wejściu jest Hammam Suleiman Museum[6].

Zobacz też

Przypisy

  1. Tiberias (ang.). W: Jewish Encyclopedia [on-line]. [dostęp 2012-06-18].
  2. Guy Le Strange: Palestine under the Moslems. London: 1890, s. 334-337.
  3. Zev Vilnay: The Guide to Israel. Jerusalem: 1972, s. 486.
  4. S. Fine: Art and Judaism in the Greco-Roman World: Toward a new Jewish Archaeology. Cambridge: 2005, s. 22.
  5. Izrael.badacz.org: Turystyka - Tyberiada (pol.). [dostęp 2012-06-18].
  6. Hamat Tverya National Park (ang.). W: Israel Nature and Parks Authority [on-line]. [dostęp 2012-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-06)].

Media użyte na tej stronie

Israel relief location map.jpg
Autor: Eric Gaba (Sting - fr:Sting) and NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Israel. De facto situation.
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Hamat Tiberias mosaic writing.jpg
Ancient Greek inscription on the hellenistic mosaic floor belonging to the synagogue in en:Hamat Tiberias Israeli national park. It was built between 337 and 286 B.C.E.
TiberiasThermalBaths.jpg
Tiberias, Thermal Baths
Hamat Tiberias zodiac mosaic.jpg
Zodiac hellenistic mosaic floor, belonging to the synagogue in Hamat Tiberias Israeli national park.