Charles Augustus Milverton

Charles Augustus Milverton
Ilustracja
Watson, Holmes i Milverton.
Autor

Arthur Conan Doyle

Typ utworu

kryminał

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Wielka Brytania

Język

angielski

Data wydania

1904

poprzednia
Czarny Piotr
następna
Sześć popiersi Napoleona

Charles Augustus Milverton (org. ang.: The Adventure of Charles Augustus Milverton) – opowiadanie Arthura Conana Doyle’a z serii przygód Sherlocka Holmesa. Opublikowane w 1904 w czasopismach Collier’s Weekly (marzec) i „The Strand Magazine” (kwiecień), następnie w tomie Powrót Sherlocka Holmesa w 1905, ilustracje: Frederic Dorr Steele i Sidney Paget.

Na język polski tłumaczone także pod tytułami Sherlock Holmes jako włamywacz, Karol August Milverton i W obronie czci kobiecej.

Fabuła

Holmes powiadamia Watsona, że lady Ewa Blackwell, narzeczona lorda Dovercourt, jest prześladowana przez Milvertona, zwanego królem szantażystów. Osobnik ten żąda od niej dużej sumy pieniędzy w zamian listy miłosne lady do jej kochanka grożąc, że w przeciwnym razie ujawni je, co doprowadzi do zerwania zaręczyn. Detektyw poproszony został o wynegocjowanie obniżenia ceny okupu do wysokości którą lady Ewa byłaby w stanie spłacić, Milverton jest jednak nieugięty. Wyjaśnia, że planuje kilka podobnych spraw i zamierza w ten sposób zastraszyć inne ofiary, które przestaną go lekceważyć. Oburzony tupetem szantażysty Holmes chce go zrewidować, tamten pokazuje jednak, że ma broń i dodaje naiwnością byłoby sądzić, że noszę takie papiery przy sobie.

Na pytanie doktora czy taki proceder jest bezkarny, detektyw wyjaśnia, że należałoby pozwać szantażystę do sądu i udowodnić mu wymuszenie, co oznaczałoby upublicznienie sprawy, czego ofiary starają się uniknąć.

Holmes w przebraniu hydraulika przenika do willi Milvertona i z pomocą jego pokojówki Agaty (której obiecuje małżeństwo) ustala położenie kasy pancernej, w której szantażysta gromadzi kompromitujące materiały. Detektyw zamierza je wykraść. Watson nalega, by wyruszyli razem.

Nocna wyprawa kończy się w sposób trudny do przewidzenia. Milverton ginie zastrzelony przez jedną ze swych ofiar, przystojną damę, której tożsamość Holmes rozpoznaje i w zaufaniu ujawnia Watsonowi, doktor zaś zachowuje w tajemnicy przed czytelnikami. Przyjaciele palą zawartość sejfu i zacierają ślady kierując śledztwo na fałszywe tropy (podobny motyw występuje w opowiadaniach: Tragedia w Boscombe Valley, Sprawa diabelskiej stopy i Abbey Grange). Nazajutrz Holmes oświadcza inspektorowi Lestrade, że szantażystę spotkała zasłużona kara, zaś opis sprawcy zabójstwa, którego o mało nie schwytano podczas ucieczki przez mur, pasuje do zbyt wielu londyńczyków, mógłby to być choćby doktor Watson.

Ekranizacje:

  • 1965 w serialu produkcji BBC (w roli Holmesa Douglas Wilmer)[1]
  • 1980 w serialu produkcji Lenfilm pt. Король шантажа (w roli Holmesa Wasilij Liwanow)[2]
  • 1992 w serialu produkcji Granada TV pt. The Master Blackmailer (w roli Holmesa Jeremy Brett)[3]

Nawiązania:

  • Opowiadanie Dama z woalką (The Veiled Lady) w tomie Wczesne sprawy Poirota oparte jest na podobnym schemacie, chociaż z innym zakończeniem.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

The Adventure of Charles Augustus Milverton by Sidney Paget 2.jpg
Illustration of "The Adventure of Charles Augustus Milverton" by Arthur Conan Doyle, which appeared in The Strand Magazine in april 1904, with the caption:
"Exhibiting the butt of a large revolver, which projected from the inside pocket."