Charles Townes
![]() | |
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci | |
Zawód, zajęcie | |
Odznaczenia | |
![]() |
Charles Hard Townes (ur. 28 lipca 1915 w Greenville w stanie Karolina Południowa, zm. 27 stycznia 2015 w Berkeley[1]) – amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1964 za badania dotyczące elektroniki kwantowej i wynalezienie masera[2].
Opracował też podstawy naukowe, które doprowadziły do skonstruowania lasera rubinowego przez jego studenta Theodore’a Maimana.
Życiorys
Studiował fizykę i lingwistykę na Furman University, tytuł Master of Arts uzyskał w roku 1936 na Duke University, doktorat z fizyki otrzymał w California Institute of Technology w roku 1939. Do 1948 roku pracował w Bell Labs. Wykładał na Columbia University, wtedy też rozpoczął prace nad maserem. W latach 1959–1961 był przewodniczącym Institute for Defense Analyses w Waszyngtonie. Przez sześć lat był profesorem w Massachusetts Institute of Technology. W roku 1967 został profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Tam rozwinął badania astronomii podczerwieni, które zaowocowały wykryciem lodu i amoniaku w obłokach międzygwiazdowych[2].
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/ba/Charles_Townes_statue.jpg/240px-Charles_Townes_statue.jpg)
Townes uważał, że nauka nie stoi w sprzeczności z religią: różnice między naukami przyrodniczymi a religią są w większości przypadków sztuczne. Dziedziny te są bardzo sobie bliskie, jeśli popatrzymy na to, co w nich najistotniejsze. Był baptystą, członkiem Papieskiej Akademii Nauk[3].
Badania
Charles Townes przyczynił się do skonstruowania pierwszego interferometru astronomicznego. Wraz z Arturem Leonardem Schawlowem opublikował w roku 1955 pracę Microwave Spectroscopy, która była przełomem w badaniach kosmosu w świetle podczerwonym. W latach 1966–1970 był przewodniczącym komitetu doradczego NASA programu księżycowego Apollo 11[2].
Nagrody
Jest laureatem licznych nagród, między innymi:
- 1962 – John Carty Award, przyznanej przez National Academy of Science,
- 1964 – Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki za fundamentalne prace w dziedzinie elektroniki kwantowej, które doprowadziły do skonstruowania oscylatorów i wzmacniaczy bazujących na zasadzie działania masera i lasera[4],
- 1982 – National Medal of Science, przyznany przez prezydenta Ronalda Reagana.
- 1998 – Nagroda Henry Norris Russell Lectureship przyznana przez American Astronomical Society.
- 2005 – Nagroda Templetona przyznawana za pobudzanie wiedzy o Bogu wśród całej ludzkości i przyczynianie się do rozwoju wiary i duchowości z uzasadnieniem, że Townes przyczynia się do usuwania podziałów między nauką a religią.
Przypisy
- ↑ Charles Townes, 99, inventor of laser, dies (ang.). CBS News. [dostęp 2015-01-28].
- ↑ a b c Charles H. Townes – Facts (ang.). W: The Nobel Prize in Physics 1964 > Charles H. Townes, Nicolay G. Basov, Aleksandr M. Prokhorov [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 2014-02-14]., Biographical, Nobel Lecture, December 11, 1964, Production of Coherent Radiation by Atoms and Molecules.
- ↑ Bonnie Azab Powell: 'Explore as much as we can’: Nobel Prize winner Charles Townes on evolution, intelligent design, and the meaning of life (ang.). W: UCBerkeley News [on-line]. www.berkeley.edu. [dostęp 2014-02-16].
- ↑ The Nobel Prize in Physics 1964. [dostęp 2019-02-27].
Linki zewnętrzne
- Amazing Light: Visions of Discovery (Symposium in honor of Charles Townes). metanexus.net. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-15)].
- Infrared Spatial Interferometer Array
- Research page. physics.berkeley.edu. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-02-07)].
Media użyte na tej stronie
Obverse of the United States National Medal of Science
Autor: Jas&Suz, Licencja: CC BY 2.0
w:Charles Hard Townes statue facing Falls Park on the Reedy River
Charles Hard Townes, at the NIBIB's 5th Anniversary Symposium, held in June 2007
Alfred Nobel from public domain photo, in circle. (Photo taken 1896 or earlier).
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 4.0
Ribbon bar of the Philadelphia Liberty Medal. USA.