Charlie Chaplin

Charlie Chaplin
Ilustracja
Imię i nazwisko

Charles Spencer Chaplin

Data i miejsce urodzenia

16 kwietnia 1889
Londyn

Data i miejsce śmierci

25 grudnia 1977
Vevey

Zawód

aktor, reżyser, producent filmowy, scenarzysta, kompozytor

Współmałżonek


1. Mildred Harris (23 października 1918 – 19 listopada 1920)
2. Lita Grey (26 listopada 1924 – sierpień 1927)
3. Paulette Goddard (1936 – 1942, rozwód)
4. Oona O’Neill (16 czerwca 1943 – do śmierci w 1977)

Lata aktywności

1913–1977

Odznaczenia
Kawaler Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)
Faksymile
Strona internetowa
Karykatura Charlesa Chaplina
Chaplin i Jackie Coogan w filmie Brzdąc (1921)

Charlie Chaplin, właśc. Charles Spencer Chaplin, KBE (ur. 16 kwietnia 1889 w Londynie, zm. 25 grudnia 1977 w Vevey) – brytyjski aktor i reżyser okresu kina niemego, później także filmów udźwiękowionych; producent, scenarzysta i kompozytor muzyki filmowej. Ikona kultury popularnej[1]. Jeden z najwybitniejszych i najlepiej rozpoznawalnych aktorów i reżyserów w historii światowego kina[2][3][4]. American Film Institute umieścił go na 10. miejscu w rankingu „Największych aktorów wszech czasów” (The 50 Greatest American Screen Legends)[5].

Życiorys

Młodość, rodzina

Urodził się w Walworth w Londynie, w Anglii. Jego ojcem był Charles Chaplin, a matką Hannah Harriette Hill (oboje w ćwierci romskiego pochodzenia[6]). Oboje rodzice byli aktorami[7]. Jego ojciec był alkoholikiem, a matka mierzyła się z problemami psychicznymi[7]. Rozwiedli się niedługo po narodzinach Charliego, który odtąd pozostawał pod opieką matki. Żyli w skrajnie trudnych warunkach i narastającej biedzie, przeprowadzając się do coraz mniejszych pokoi. W 1896 matce Charliego nie udało się znaleźć pracy, więc oboje trafili do przytułku. Będąc nastolatkiem, wraz ze starszym bratem, Sydneyem, z powodu trudnej sytuacji materialnej zmuszeni zostali do podjęcia pracy w warsztacie samochodowym w Lambeth, jednak po paru tygodniach zostali przeniesieni do Szkoły Hanwell dla Sierot i Biednych Dzieci, a następnie mieszkali przez pewien okres z żoną ojca i ich synkiem, byli jednak źle traktowani (macocha często nie wpuszczała ich na noc do domu), w związku z czym wrócili do przytułku. Kiedy Sydney opuścił przytułek, podjął pracę trębacza na statku wycieczkowym. Po powrocie zajął się Charliem, który od dłuższego czasu radził sobie sam. Kiedy Charlie miał 12 lat, jego ojciec zmarł z powodu alkoholizmu, a matka przeszła załamanie nerwowe i wkrótce została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym w Cane Hill[7]. Zmarła w 1928 w Stanach Zjednoczonych, otoczona opieką syna.

Charlie pierwszy raz wystąpił na scenie, mając pięć lat, w musicalu w 1894. Tego wieczoru występowała jego matka, a on czekał na nią za kurtyną. Kiedy schorowanej matce głos odmówił posłuszeństwa i została zmuszona do przerwania występu, dyrektor teatru wypchnął na scenę Charliego, a ten zaczął naśladować matkę, która nauczyła go śpiewać i grać na scenie. Jako dziecko często tygodniami pozostawał w łóżku z powodu poważnej choroby, a nocą jego matka siadywała przy nim i odgrywała sceny tego, co działo się za oknem.

W 1900, w wieku 11 lat, z pomocą brata otrzymał rolę komicznego kota w pantomimie pt. Kopciuszek, w hipodromie w Londynie. W 1903 pojawił się w filmie pt. Jim, A Romance of Cockayne. Wkrótce potem dostał swoją pierwszą stałą pracę, grając chłopca sprzedającego gazety w sztuce teatralnej o Sherlocku Holmesie. Rolę tę odgrywał do 1906. Następnie wystąpił w numerze pt. Court Circus, a w następnym roku zagrał klauna w Fun Factory. Według rejestrów imigracyjnych, do Ameryki przyjechał po raz pierwszy ze znaną trupą Karno 2 października 1912.

Kariera

Mimo że początkowo miał trudności w dostosowaniu się do stylu grania studia Keystone, wkrótce stał się tam sławny. Mack Sennett znany był ze swojej spontaniczności, a filmy produkowane w jego studiu często nie posiadały scenariuszy. Tu pojawiła się szansa dla Chaplina, który obdarzony był umiejętnościami improwizacyjnymi. Jak głosi legenda, w jednym z filmów Macka Sennetta brakowało gagów. Zdesperowany producent kazał Charliemu ucharakteryzować się i zagrać bez przygotowania. Chaplin wpadł do garderoby i wybierając najgorsze ubrania jakie tam znalazł stworzył postać trampa, z którą wciąż jest najbardziej utożsamiany. Ta postać filmowa to osoba z manierami dżentelmena, noszący ciasny żakiecik, przyduże spodnie, rozchodzone buty, melonik, bambusową laseczkę i wąsik.

Dżentelmen, poeta, marzyciel, samotnik, stale wyczekujący romantyczności i przygody. Chciałby natchnąć pana (Macka Senneta) mniemaniem, że jest uczonym, muzykiem, księciem, graczem w polo. Jednakże nie gardzi zbieraniem niedopałków czy okradaniem dzieci z cukierków.

Sam Charlie mówi o nim w swojej autobiografii:

Błyskawiczna kariera

Pożyczka Wolności

Chaplin w Pożyczce Wolności, 1918

Pomoc
Inny fragment Pożyczki Wolności

Chaplin w Pożyczce Wolności, 1918

Pomoc
I jeszcze jeden fragment Pożyczki …

Chaplin w Pożyczce Wolności, 1918

Pomoc

W latach 1908-1913 nastoletni Chaplin występował na brytyjskich scenach z rożnymi sukcesami. Nie odnalazł się tam jako tancerz, ale odkrył, że czuje się dobrze w pantomimie. W 1913 po raz drugi przyjechał do Stanów Zjednoczonych na tournée z angielską grupą teatralną Freda Karno. Został tam zauważony przez producenta kina niemego, Macka Sennetta, który zaoferował mu zatrudnienie w swoim studiu Keystone Film Company. Chaplin przyjął propozycje i przeniósł się do USA. W styczniu 1914 rozpoczął dla Keystone Studios ze stawką 150 dol. tygodniowo. W pierwszym filmie, Aby zarobić na życie, grana przez niego postać nie jest jeszcze dopracowana. Nosi cylinder i ma sumiaste wąsy, które zasłaniają mimikę twarzy, kluczową w niemym kinie.

Przed końcem pierwszego kontraktu do Chaplina zgłosiło się konkurencyjne studio The Essanay Film Manufacturing Company z Chicago, które zaoferowało reżyserowi 1250 dolarów i jednorazowy bonus za przejście w wysokości 10 tys. dol. W 1915 zaczął pracę dla studia The Mutual Film Corporation, od którego otrzymywał pensję w wysokości 10 tys. dol. tygodniowo i jednorazowo 150 tys. dol. za podpisanie z nimi kontraktu. Następnie stał się najlepiej opłacanym aktorem świata.

W 1919 wraz z Mary Pickford, Douglasem Fairbanksem i Davidem Warkiem Griffithem założył studio United Artists.

Kino dźwiękowe

Mimo że filmy udźwiękowione stały się głównym nurtem kinematografii wkrótce po ich wprowadzeniu w 1927, Chaplin nie zdecydował się na ten krok aż do lat 30., ponieważ uważał, że film dźwiękowy zniszczy kinematografię i kiedy wszyscy kręcili filmy dźwiękowe, on nakręcił nieme Światła wielkiego miasta, które odniosły kolejny olbrzymi sukces.

Stworzył choreografię i muzykę do filmu pt. Światła rampy z roku 1952. Był śpiewakiem w tytułowej piosence do filmu pt. The Circus z 1928. Jedną z kilku piosenek napisanych przez niego jest „Smile”, którą śpiewali m.in. Nat King Cole, Michael Jackson oraz zespół Soulsavers z Davidem Gahanem.

Ze względu na lewicowe poglądy znalazł się na tzw. czarnej liście Hollywood.

Został uhonorowany wieloma nagrodami, zwłaszcza pod koniec swojej kariery. W 1975 otrzymał odznaczenie, a zarazem brytyjski tytuł szlacheckiOrder Imperium Brytyjskiego[8].

Śmierć i pochówek

Od października 1977 był w poważnym stanie. Zmarł we śnie, rankiem 25 grudnia 1977 w Vevey[9]. Po skromnej uroczystości pogrzebowej odprawionej w obrządku anglikańskim został pochowany na cmentarzu w Corsier-sur-Vevey w Szwajcarii[9]. Trzy miesiące po pochówku wandal wykradł z grobu jego ciało, a osiem tygodni później zwłoki zostały odnalezione i ponownie pochowane, ale tym razem po uprzednim umieszczeniu w betonowym sarkofagu[9].

Życie prywatne

Był czterokrotnie żonaty. 23 października poślubił 16-letnią Mildred Harris, jednak rozwiedli się już 19 listopada 1920[10]. W 1919 urodził im się syn Norman, który jednak zmarł trzy dni po urodzeniu. Był związany z Polą Negri (według informacji prasowej z 1923 był z nią zaręczony)[11]. 26 listopada 1924 ożenił się z Litą Grey, z którą w sierpniu 1927 wziął rozwód[12]. Mieli dwóch synów: Charlesa Jr. i Sydneya (zm. 3 marca 2009 w Kalifornii). W 1936 jego żoną została Paulette Goddard, z którą rozwiódł się w 1942. 16 czerwca 1943 poślubił młodszą o 37 lat Oonę O’Neill, córkę dramaturga Eugene O’Neilla[13], z którą pozostał do swojej śmierci w 1977. Doczekali się ósemki dzieci: Geraldine, Michaela, Josephine, Jane, Eugene, Victorii (ur. 1951), Christophera i Annette-Emilie[9].

Na początku lat 40. został niesłusznie oskarżony o ojcostwo dziecka Joan Barry, a sąd stanął po stronie matki i, mimo że badania krwi temu zaprzeczyły, zasądził wobec aktora alimenty w wysokości 75 dol. tygodniowo, które miał wypłacać przez kolejne 21 lat[14]. Oburzony wyrokiem, a także zmęczony namolnością prasy, opuścił kraj i wyjechał z żoną do Szwajcarii[14]. Zamieszkali w willi w Corsier-sur-Vevey[9].

Filmografia

Zestawienie obejmuje wybrane filmy, w których występował Charlie Chaplin[15].

Aktor

Jako aktor wystąpił łącznie w prawie 90 produkcjach filmowych krótko- i długometrażowych.

Filmy krótkometrażowe

  • Aby zarobić na życie (Making a living, 1914, czas: 13') jako Edgar English, oszust
  • Charlie jest zadowolony z siebie (Kid Auto Races at Venice, 1914, czas: 6' 22'' jako włóczęga
  • Charlie w hotelu (Mabel's Strange Predicament, 1914, czas: 17') jako pijany mężczyzna
  • A Thief Catcher (1914, czas: 8') jako policjant
  • Wśród ulewy (Between Showers, 1914, czas: 15') jako podrywacz
  • Charlie gra w filmie (A Film Johnnie, 1914, czas: 15') jako The Film Johnnie
  • Charlie tańczy (Tango Tangle, 1914, czas: 12') jako nietrzeźwy tancerz
  • Charlie wybiera między barem a miłością (His Favorite Pastime, 1914, czas: 16') jako pijany podrywacz
  • Charlie jako markiz (Cruel, cruel love, 1914, czas: 16') jako lord Helpus/p. Dovey
  • Charlie zakochany (The Star Boarder, 1914, czas: 16') jako tytułowy bohater
  • Mabel przy kierownicy (Mabel at the Wheel, 1914, czas: 18') jako Villain
  • Charlie i chronometr (Twenty Minutes of Love, 1914, czas: 20') jako złodziej/kieszonkowiec
  • Charlie kelnerem (Caught in a Cabaret, 1914, czas: 30') jako tytułowy bohater
  • Charlie się kocha (Caught in the Rain, 1914, czas: 16') jako nietrzeźwy gość hotelowy
  • Pani Charlie (A Busy Day, 1914, czas: 6') jako żona
  • Młotek Charliego (The Fatal Mallet, 1914, czas: 18') jako konkurent Mabel
  • Flirt Mabel (Her Friend the Bandit, 1914, czas: 16') jako bandyta
  • Charlie i Fatty na ringu (The Knockout, 1914, czas: 27') jako arbiter ringowy
  • Charlie i parówki (Mabel's Busy Day, 1914, czas: 10') jako nietrzeźwy utrapieniec
  • Charlie i manekin (Mabel's Married Life, 1914, czas: 17') jako mąż Mabel
  • Charlie dentystą (Laughing Gas, 1914, czas: 16') jako asystent dentysty
  • Charlie w teatrze (The Property Man, 1914, czas: 28') jako tytułowy bohater
  • Charlie jako malarz (The Face on the Barroom Floor, 1914, czas: 14') jako artysta
  • Gorączka wiosenna (Recreation, 1914, czas: 7') jako włóczęga
  • Charlie kokietuje (The Masquerader, 1914, czas: 9') jako aktor filmowy/przystojny nieznajomy
  • Charlie pielęgniarzem (His New Profession, 1914, czas: 16') jako Charlie
  • Charlie i Fatty bawią się (The Rounders, 1914, czas: 16') jako hulaka
  • Charlie jako dozorca (The New Janitor, 1914, czas: 16') jako tytułowy bohater
  • Charlie i Józef są rywalami (Those Love Pangs, 1914, czas: 16') jako podrywacz
  • Charlie piekarczykiem (Dough and Dynamite, 1914, czas: 33') jako Pierre, kelner
  • Charlie i Mabel na wyścigach (Gentlemen of Nerve, 1914, czas: 16') jako p. Wow-Woe, fanatyk wyścigów
  • Jego muzyczna kariera (His Musical Career, 1914, czas: 16') jako Charlie/Tom, nosiciel fortepianów
  • Charlie jest tatusiem (His Trysting Place, 1914, czas: 32') jako Clarence, mąż
  • Charlie i Mabel na spacerze (Getting Acquainted, 1914, czas: 16') jako p. Sniffels
  • Charlie królem (His Prehistoric Past, 1914, czas: 22') jako Weakchin
  • Jego nowe zajęcie (His New Job, 1915, czas: 31') jako Film Extra
  • Charlie się bawi (A Night Out, 1915, czas: 34') jako hulaka
  • Charlie bokserem (The Champion, 1915, czas: 31') jako pretendent bokserski
  • Charlie w parku (In the Park, 1915, czas: 14') jako Charlie
  • Charlie się żeni (A Jitney Elopement, 1915, czas: 26') jako Suitor, fałszywy hrabia
  • Włóczęga (The Tramp, 1915, czas: 26') jako tytułowy bohater
  • Charlie na plaży (By the Sea, 1915, czas: 20') jako spacerowicz
  • Jego regeneracja (His Regeneration, 1915, czas: 15') jako klient
  • Praca (Work, 1915, czas: 29') jako asystent Izzy A. Wake'a
  • Panna Charlie (A Woman, 1915, czas: 26') jako mężczyzna/"Nora Nettlerash"
  • Charlie w banku (The Bank, 1915, czas: 25') jako dozorca
  • Charlie marynarzem (Shanghaied, 1915, czas: 27') jako włóczęga
  • Charlie w Music-Hallu (A Night in the Show, 1915, czas: 24') jako p. Pest/p. Rowdy - na balkonie/loży
  • Charlie gra Carmen (A Burlesque on Carmen, 1915, czas: 31') jako oficer Darn Hosiery
  • Charlie włamywaczem (Police, 1916, czas: 34') jako skazaniec 999 zwanym Charliem
  • Charlie kierownikiem działu (The Floorwalker, 1916, czas: 29') jako bezstronny klient
  • Charlie strażakiem (The Fireman, 1916, czas: 24') jako tytułowy bohater
  • Charlie włóczęga (The Vagabond, 1916, czas: 34') jako uliczny grajek
  • Późny powrót Charliego (One A.M., 1916, czas: 26') jako nietrzeźwy mężczyzna
  • Charlie i hrabia (The Count, 1916, czas: 24') jako asystent hrabiego
  • Lichwiarz (The Pawnshop, 1916, czas: 25') jako asystent właściciela lombardu
  • Charlie gra w filmie (Behind the Screen, 1916, czas: 30') jako David - jego asystent
  • Charlie na ślizgawce (The Rink, 1916, czas: 30') jako kelner, udający Sir Cecila Seltzera
  • Spokojna ulica (Easy Street, 1917, czas: 24') jako samotny mężczyzna
  • Charlie na kuracji (The Cure, 1917, czas: 24') jako nietrzeźwy mężczyzna
  • Imigrant (The Immigrant, 1917, czas: 30') jako imigrant
  • Poszukiwacz przygód (The Adventurer, 1917, czas: 24') jako skazaniec
  • Psie życie (A Dog's Life, 1918, czas: 33') jako włóczęga
  • Potrójne kłopoty (Triple Trouble, 1918, czas: 23') jako Charlie, dozorca
  • Pożyczka wolności (The Bond, 1918, czas: 10') niewymieniony w napisach
  • Idylla na wsi (Sunnyside, 1919, czas: 41') jako "złota rączka" na farmie
  • Dzień zabawy (A Day's Pleasure, 1919, czas: 24') jako ojciec
  • Profesor Bosco (The Professor, 1919, czas: 7') jako tytułowy bohater
  • Charlie Butts In (1920, czas: 11')
  • Nieroby (The Idle Class, 1921, czas: 32') jako włóczęga/mąż
  • Dzień wypłaty (Pay Day, 1922, czas: 21') jako robotnik
  • Przyjazny i miły (Nice and Friendly, 1922, czas: 11') jako włóczęga
  • Dama kameliowa (Camille, 1926, czas: 33') jako Mike

Filmy długometrażowe

Nagrody

Chaplin otrzymał trzy Oscary: Nagrodę Honorową za „wszechstronność i geniusz w aktorstwie, scenariuszu, reżyserii i produkcji Cyrku” w 1929 roku, drugą Nagrodę Honorową za „nieobliczalny wpływ, jaki wywarł na tworzenie filmów artystycznych w tym wieku” w 1972 roku oraz nagrodę dla najlepszej ścieżki dźwiękowej w 1973 roku za Światła rampy (wspólnie z Rayem Raschem i Larrym Russellem)[17]. Ponadto był nominowany w kategoriach: najlepszy aktor, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepszy film (jako producent) za film Dyktator, a kolejną nominację otrzymał za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu Pan Verdoux[18]. W 1976 roku Chaplin został członkiem Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA)[19].

Zobacz też

  • Chaplin – film biograficzny z Robertem Downey Jr w roli tytułowej.
  • Tsuyoshi Inukai
  • Postać Chaplina pojawia się w serialu Detektyw Murdoch (odcinek pt. Murdoch i tramp). W jego postać wcielił się Matthew Finlan.

Przypisy

  1. Charles Chaplin – Autobiografia. NieznanaHistoria.pl. [dostęp 2018-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-30)]. (pol.).
  2. Charlie Chaplin. charlie.pl. [dostęp 2018-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-30)]. (pol.).
  3. Charlie Chaplin: A Tribute to the Great Legendary Actor of World Cinema. WordPress.com. [dostęp 2018-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-30)]. (ang.).
  4. Chaplin. Legenda stulecia. Interia.pl. [dostęp 2018-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-30)]. (pol.).
  5. AFI's 100 YEARS...100 STARS. American Film Institute. [dostęp 2018-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-30)]. (ang.).
  6. Chaplin Ch. My Autobiography, s. 19. [dostęp 2007-12-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-25)].
  7. a b c Megan Gressor, Kerry Cook, Największe romanse wszech czasów, Bożenna Stokłosa (tłum.), Klub Dla Ciebie, 2005, s. 221, ISBN 83-7404-194-3.
  8. Comic genius Chaplin is knighted. BBC. [dostęp 2015-12-23]. (ang.).
  9. a b c d e Megan Gressor, Kerry Cook, Największe romanse wszech czasów, Bożenna Stokłosa (tłum.), Klub Dla Ciebie, 2005, s. 226, ISBN 83-7404-194-3.
  10. Glenn Mitchell, The Chaplin encyclopedia, B.T. Batsford, 1997, s. 126.
  11. Zamach morderczy na Polę Negri. „Nowości Illustrowane”. Nr 24, s. 9-10, 16 czerwca 1923. 
  12. Mitchell, The Chaplin encyclopedia, op. cit., s. 124.
  13. Megan Gressor, Kerry Cook, Największe romanse wszech czasów, Bożenna Stokłosa (tłum.), Klub Dla Ciebie, 2005, s. 221, 223, ISBN 83-7404-194-3.
  14. a b Megan Gressor, Kerry Cook, Największe romanse wszech czasów, Bożenna Stokłosa (tłum.), Klub Dla Ciebie, 2005, s. 223, ISBN 83-7404-194-3.
  15. Charles Chaplin, IMDb [dostęp 2020-05-17].
  16. Internet Archive, The films of Charlie Chaplin, Secaucus, N.J., Citadel Press, 1974 [dostęp 2020-01-23].
  17. Charles Chaplin, IMDb [dostęp 2019-05-17].
  18. The 13th Academy Awards: Nominees and Winners. Academy of Motion Picture Arts and Sciences. [zarchiwizowane z tego adresu (3 marca 2012)]. (ang.).
  19. Chris Hastings: Dawn French and Jennifer Saunders to be honoured by Bafta. 18 kwietnia 2009. [zarchiwizowane z tego adresu (10 października 2010)]. (ang.).

Bibliografia

  • Georges Sadoul: Charlie Chaplin : jego filmy i jego czasy. Warszawa: Filmowa Agencja Wydawnicza, 1955.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Order BritEmp (civil) rib.PNG
Baretka Orderu Imperium Brytyjskiego (cywilnego; od 1936).
Chaplin The Kid.jpg
Publicity photo from Charlie Chaplin's 1921 movie The Kid. Pictured are Charlie Chaplin and Jackie Coogan.
Chaplin signed c1920.jpg
Posed publicity photo of Charlie Chaplin with autograph.
Firma de Charles Chaplin.svg
Signature of Charles Chaplin, made in Inkscape by David Torres Costales
Chaplin caricature.JPG
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5