Charlotte Casiraghi

Charlotte Casiraghi
Charlotte Marie Pomeline
Ilustracja
ilustracja herbu
Dane biograficzne
Dynastia

Casiraghi

Data i miejsce urodzenia

3 sierpnia 1986
Monte Carlo

Ojciec

Stefan Casiraghi

Matka

Karolina, księżna Hanoweru

Rodzeństwo

Andrea Casiraghi
Pierre Casiraghi
księżniczka Aleksandra

Małżeństwo

Dimitri Rassam
(śl. 2019)

Dzieci

Rafał Elmaleh
(ur. 2013)
Baltazar Rassam
(ur. 2018)

Charlotte Casiraghi, zamężna Rassam (Charlotte Marie Pomeline Casiraghi, ur. 3 sierpnia 1986 w Monte Carlo) – potomkini monakijskiej rodziny książęcej, córka Stefana Casiraghi i Karoliny, księżnej Hanoweru; filozof.

Charlotte urodziła się w Monte Carlo jako drugie dziecko Stefana Casiraghi i księżniczki Karoliny z Monako.

W 2007 ukończyła studia na kierunku filozofia na Sorbonie w Paryżu.

Zajmuje jedenaste miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu.

Nie posiada tytułów szlacheckich. Regularnie bierze udział w oficjalnych wydarzeniach, które odbywają się w Księstwie Monako. Jej obszary zainteresowań obejmują przede wszystkim filozofię i jeździectwo. Angażuje się w działalność monakijskich fundacji.

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii spokrewniona jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

Powiązania rodzinne i edukacja

Charlotte urodziła się 3 sierpnia 1986 roku w klinice imienia księżnej Grace w Monte Carlo.

Jej rodzicami są Stefano Casiraghi, pochodzący z rodziny włoskich przemysłowców branży naftowej i Karolina, księżna Hanoweru, księżniczka Monako, w latach 1957 - 1958 oraz 2005 - 2014 następczyni monakijskiego tronu. Poprzez trzecie małżeństwo matki jej ojczymem jest Ernest August V, książę Hanoweru.

Jej dziadkami są ze strony matki Rainier III, władca Monako w latach 1949 - 2005 i Grace, księżna Monako, amerykańska aktorka, zdobywczyni Nagrody Akademii Filmowej; natomiast ze strony ojca Giancarlo Casiraghi i Fernanda Casiraghi.

Ma dwóch braci, Andreę i Pierre’a, przyrodnią siostrę ze strony matki, księżniczkę Aleksandrę oraz dwoje przybranych braci z małżeństwa matki z księciem Hanoweru, księcia Ernesta Augusta i księcia Krystiana.

Imię otrzymała na cześć swojej prababki, Charlotte, księżnej Valentinois. Jej rodzicami chrzestnymi zostali Massimo Bianchi i Albina de Boisrouvray.

W 1990 roku ojciec Charlotte zginął w wypadku podczas wyścigów łodzi motorowych.

Dzieci chrzestne

Edukacja

Charlotte ukończyła École de la République w Saint-Rémy-de-Provence, a w 2004 roku także Lycée François Couperin w Fontainebleau. W 2007 roku uzyskała dyplom filozofii na Sorbonie w Paryżu.

Kariera zawodowa

Charlotte Casiraghi pracowała jako dziennikarka. W 2007 roku współpracowała z brytyjską gazetą The Independent, w 2008 z AnOther, a w 2009 z Above. Poprzez pracę w ostatnim z wymienionych magazynów zaprzyjaźniła się ze Stellą McCartney, z którą przeprowadzała wywiad do pierwszego wydania gazety. Wraz z dwoma przyjaciółmi otworzyła magazyn Ever Manifesto, traktujący o sprawach ekologii, ale wiążący je z modą. 21 września 2009 ogłosiła, że planuje wydać 3000 kopii tej gazety o wpływie rozwoju mody na światowe środowisko. Dokonała tego podczas tygodni mody w Paryżu i Mediolanie.

Od najmłodszych lat uprawia skoki przez przeszkody. W latach 2001–2004 była członkinią drużyny Marionnaud Marcela Roziera i dzięki temu brała udział w zawodach, zarówno juniorskich, jak i amatorskich. Trenowana była przez obydwu synów Roziera, Philippe i Thierry’ego.

W czerwcu 2009 pojawiła się razem ze swoim wujem Albertem w programie na antenie francuskiej telewizji Stade 2, gdzie poinformowała, że rozpoczyna występy w Global Champions Tour – oficjalnym tourze zajmującym się zawodami w skokach przez przeszkody. Po czterech i pół roku przerwy od sportu, wciąż trenowana przez Thierry’ego Roziera, zadebiutowała w zawodach wspomnianego cyklu w Monte Carlo. W sezonie 2010 odnotowała osiem występów; w 2011 w swoim ojczystym księstwie odnotowała najlepszy występ w dotychczasowej karierze.

Obecnie występuje jedynie w pokazowych zawodach jeździeckich w Monako.

Jest ambasadorką Gucci. 20 stycznia 2015 została ogłoszona globalnym ambasadorem niemieckiej marki Montblanc[1].

Jako dyplomowany filozof, uczestniczy w dorocznych debatach filozoficznych w księstwie.

19 lutego 2018 wydana została jej książka pod tytułem Archipel des passions[2]. Casiraghi napisała ją wspólnie ze swoim profesorem filozofii, Robertem Maggiori. Książkę zadedykowała swojemu ojcu[3].

1 czerwca ogłoszono, że Casiraghi przyjęła rolę patrona w misji odbudowy i restauracji Horseshoe Staircase w królewskiej rezydencji w Fontainebleau[4].

W marcu 2019 została współproducentem filmu Notre Dame du Nil[5]

Osoba związana z rodziną książęcą

Charlotte Casiraghi nie jest członkinią monakijskiej rodziny książęcej, dlatego tylko okazyjnie bierze udział w oficjalnych wystąpieniach. Regularnie uczestniczy w publicznych świętach w księstwie, obchodach Narodowego Dnia Monako, balach charytatywnych i wydarzeniach sportowych, głównie zawodach jeździeckich. Ponadto jest gościem europejskich tygodni mody i ceremonii wręczenia nagród filmowych.

Od 28 lutego 2017 zajmuje dziewiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. Zgodnie z Konstytucją Księstwa Monako, zostanie wykreślona z tej listy, gdy władcą zostanie jej wujeczny brat, książę Jakub. Casiraghi nie posiada żadnych szlacheckich tytułów, bo te dziedziczone są tylko w linii męskiej, a jej ojciec takowych nie posiadał. W mediach niekiedy referowana jest jako "księżniczka Monako", co jest błędem.

W dniu narodzin nie była brana pod uwagę jako potencjalna kandydatka do dziedziczenia tronu Monako, ponieważ związek jej rodziców nie był uznany za legalny (Karolina i Stefan byli związani wyłącznie ślubem cywilnym - księżniczka zawarła wcześniej ślub kościelny i była rozwiedziona). W 1992 (dwa lata po śmierci ojca Charlotte) papież Jan Paweł II stwierdził kościelną nieważność pierwszego małżeństwa księżniczki Karoliny, dzięki czemu jej drugi związek uznano za ważny, a Charlotte, Andrea i Pierre zostali wpisani do listy sukcesji.

Od kwietnia 2005 do grudnia 2014 jej matka była następczynią monakijskiego tronu i objęłaby go w przypadku bezpotomnej śmierci swojego młodszego brata, księcia Alberta II. Narodziny jego dwójki dzieci, księcia Jakuba i księżniczki Gabrieli, zminimalizowały szanse rodziny Casiraghich na przejęcie władzy w państwie.

Charlotte jest patronką, jednym ze sponsorów i regularnym uczestnikiem jeździeckiego turnieju Longines Pro-Am Cup[6]. Rozgrywany jest on każdego roku w ramach International Jumping Monte Carlo, profesjonalnych zawodów, odbywających się w ramach Longines Global Champions Tour. Dochód z imprezy zasila konta fundacji AMADE, której prezydentem jest matka Casiraghi, księżna Hanoweru. Charlotte wygrała ten turniej w 2014 roku w parze ze swoją przyjaciółką, Edwiną Tops-Alexander[7].

Patronaty

  • Od 1997 jest patronką Publicznej Dywizji Bezpieczeństwa, Morskiego i Policyjnego Lotniska w Monako.
  • Od 2010 jest honorowym prezydentem International Jumping de Monte-Carlo.
  • Jest patronką Longines Pro-Am Cup.

Życie prywatne

W 2011 roku związała się z francuskim aktorem komediowym marokańskiego pochodzenia, Gadem Elmaleh[8].

17 grudnia 2013 w Monako urodził się syn pary, Rafał Elmaleh[9]. O jego narodzinach w oficjalnym oświadczeniu poinformowała księżna Hanoweru. Chłopiec nie został wpisany do linii sukcesji monakijskiego tronu, bo jego rodzice nie zawarli dynastycznego związku małżeńskiego.

12 maja 2016 Elmaleh potwierdził, że rozstał się z Casiraghi[10]. Mężczyzna wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuuje karierę aktorską; natomiast syn pary wychowuje się z matką we Francji i w Monako.

W grudniu 2016 związała się z Dimitrim Rassamem, producentem filmowym, synem francuskiej aktorki Carole Bouquet i producenta filmowego Jeana-Pierre’a Rassama[11]. 24 marca 2018 w czasie dorocznego Rose Ball potwierdzili swoje zaręczyny[12].

23 października 2018 w Monako przyszło na świat ich pierwsze dziecko, syn Baltazar Rassam[13]. O wydarzeniu poinformowały w oficjalnym oświadczeniu księżna Hanoweru i Carole Bouquet.

1 czerwca 2019 Casiraghi i Rassam zawarli cywilny związek małżeński w Pałacu Książęcym w Monako[14], wskutek czego ich syn Baltazar został wpisany na dwunaste miejsce linii sukcesji. Panna młoda wystąpiła w sukni zaprojektowanej przez włoskiego projektanta Giambattistę Balli[15] oraz w biżuterii należącej do jej babki, księżnej Grace. Świadkiem ceremonii była księżniczka Aleksandra z Hanoweru. Casiraghi zdecydowała o pozostawieniu swojego panieńskiego nazwiska.

29 czerwca 2019 miała miejsce religijna ceremonia zaślubin w wierze katolickiej w Abbaye Sainte-Marie de Pierredon w Saint-Rémy-de-Provence we Francji[16]. Casiraghi wystąpiła w sukni, którą zaprojektował Giambattista Valli[17].

Genealogia

Przodkowie

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Giancarlo Casiraghi
(1925-1998)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Stefan Casiraghi
(1960-1990)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fernanda Casiraghi
(1926-2018)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Charlotte Casiraghi
(1986-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maxence, hrabia Polignac
(1857-1936)
 
 
 
 
 
 
 
Pierre, książę Valentinois
(1895-1964)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Susana, hrabina Polignac
(1858-1913)
 
 
 
 
 
 
 
Rainier III, książę Monako
(1923-2005)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ludwik II, książę Monako
(1870-1949)
 
 
 
 
 
 
 
Charlotte, księżna Valentinois
(1898-1977)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marie Louvet
(1867-1930)
 
 
 
 
 
 
 
Karolina, księżna Hanoweru
(1957-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
John Kelly
(1847-1897)
 
 
 
 
 
 
 
John Kelly
(1899-1960)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mary Kelly
(1852-1926)
 
 
 
 
 
 
 
Grace, księżna Monako
(1929-1982)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karl Majer
(1863-1922)
 
 
 
 
 
 
 
Margaret Kelly
(1898-1990)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Margaretha Majer
(1870-1949)
 
 
 
 
 
 

Rodzina książęca

Pierwsze pokolenieDrugie pokolenieTrzecie pokolenieCzwarte pokoleniePiąte pokolenie
Pierre, książę Valentinois (1895-1964)
oo Charlotte, księżna Valentinois (1898-1977)
Antoinette, baronowa Massy (1920-2011)
oo Alexandre Noghes (1916-1999)
oo Jan Rey (1914-1994)
oo Jan Gilpin (1930-1983)
Elżbieta de Massy (1947-2020)
oo Bernard Taubert Natta (1941-1989)
oo Mikołaj Costello (1943-)
Jan Taubert Natta (1974-)
oo Zuzanna Taubert Natta
Melchior Taubert Natta
Melania Costello (1985-)
Krystian de Massy (1949-)
oo Maria Quintana (1951-)
oo Anna Lutken (1959-2001)
oo Julia Łakszyn (1968-)
oo Cecylia de Massy (1968-)
Letycja de Brouwer (1971-)
oo Tomasz de Brouwer (1973-)
Róża de Brouwer (2008-)
Sylwester de Brouwer (2008-)
Brice de Massy (1987-)
Antoni de Massy (1997-)
Krystyna de Massy (1951-1989)
oo Karol Knecht (1944-)
oo Leon Leroy
Sebastian Knecht de Massy (1972-)
oo Donatella Knecht de Massy
Krystyna Knecht (2000-)
Aleksja Knecht (2001-)
Wiktoria Knecht (2007-)
Andrea Knecht (2008-)
Rainier III, książę Monako (1923-2005)
oo Grace, księżna Monako (1929-1982)
Karolina, księżna Hanoweru (1957-)
oo Filip Junot (1940-)
oo Stefan Casiraghi (1960-1990)
oo Ernest August V, książę Hanoweru (1954-)
Andrea Casiraghi (1984-)
oo Tatiana Casiraghi (1983-)
Aleksander Casiraghi (2013-)
India Casiraghi (2015-)
Maksymilian Casiraghi (2018-)
Charlotte Casiraghi (1986-)
oo Dimitri Rassam (1981-)
Rafał Elmaleh (2013-)
Baltazar Rassam (2018-)
Pierre Casiraghi (1987-)
oo Beatrice Casiraghi (1986-)
Stefan Casiraghi (2017-)
Franciszek Casiraghi (2018-)
Aleksandra, księżniczka Hanoweru (1999-)
Albert II, książę Monako (1958-)
oo Charlene, księżna Monako (1978-)
Jaśmina Grimaldi (1992-)
Aleksander Grimaldi-Coste (2003-)
Gabriela, hrabina Carladès (2014-)
Jakub, markiz Baux (2014-)
Stefania, księżniczka Monako (1965-)
oo Daniel Ducruet (1964-)
oo Adans Lopez Peres
Ludwik Ducruet (1992-)
oo Maria Ducruet (1993-)
Paulina Ducruet (1994-)
Kamila Gottlieb (1998-)

Przypisy

  1. Stories to tell, stories.montblanc.com [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2015-02-18] (ang.).
  2. Charlotte Casiraghi publishes Philosophy Book with Robert Maggiori, hellomonaco.com [dostęp 2018-03-29] (ang.).
  3. Charlotte Casiraghi honours father in first book | Monaco Life, monacolife.net [dostęp 2018-03-29] (ang.).
  4. ✦ UN GESTE HISTORIQUE ✦ 🎭L'escalier en... - Château de Fontainebleau - Officiel | Facebook, web.facebook.com [dostęp 2018-06-05] (fr.).
  5. Au Rwanda, le tournage de l'espoir pour panser les plaies du génocide - Madame Figaro, madame.lefigaro.fr [dostęp 2019-03-23] (ang.).
  6. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2018-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-21)].
  7. Edwina Tops-Alexander & Charlotte Casiraghi take Longines Pro-Am Cup in Monaco… – Noelle Floyd, noellefloyd.com [dostęp 2018-04-23] [zarchiwizowane z adresu 2015-10-23] (ang.).
  8. Charlotte Casiraghi's New Love?, mandysroyalty.org [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  9. Charlotte Casiraghi gives birth to first child with Gad Elmaleh, hellomagazine.com [dostęp 2018-05-05] (ang.).
  10. Charlotte Casiraghi Breakup with Gad Elmaleh | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2018-05-05] (ang.).
  11. Charlotte Casiraghi in relationship with film producer | Daily Mail Online, dailymail.co.uk [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  12. Charlotte Casiraghi Engaged to Dimitri Rassam | PEOPLE.com, people.com [dostęp 2018-03-29] (ang.).
  13. Charlotte Casiraghi gives birth to baby boy, ca.hellomagazine.com [dostęp 2018-11-05] (ang.).
  14. Princess Caroline of Monaco's daughter Charlotte Casiraghi to marry THIS weekend | HELLO!, hellomagazine.com [dostęp 2019-06-03] (ang.).
  15. Boda Carlota Casiraghi: los regalos que ha pedido para su enlace, hola.com [dostęp 2019-06-07] (hiszp.).
  16. Eugenia Garavani on Instagram: “Charlotte & Dimitri’s religious wedding it’s today. 📸 @fuseauxdelavandeprovence . . #CharlotteCasiraghi #DimitriRassam #CarlotaCasiraghi…”, instagram.com [dostęp 2019-07-01] (ang.).
  17. Carlota Casiraghi se inspira en Carolina de Mónaco para su romántico tercer vestido de novia, hola.com [dostęp 2019-07-03] (hiszp.).

Media użyte na tej stronie

Coat of arms of Monaco.svg
Autor: Denelson83 & Echando una mano, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of the Principality of Monaco. Manually drawn using this image as a reference.
This image took me only one day to reconstruct, but it required a profound amount of effort to get all of the details into it.