Chartum

Chartum
الخرطوم

Ulica miasta
Państwo Sudan
WilajetChartum
GubernatorAbdul Halim al Mutafi
Populacja (2010)
• liczba ludności

2 568 590
Podział miastaChartum
Omdurman
Bahri
Położenie na mapie Sudanu
Mapa konturowa Sudanu, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Chartum”
Ziemia15°30′N 32°33′E/15,500000 32,550000

Chartum (arab. الخرطوم al-Ḫarṭūm, czyli „trąba słonia”) – stolica Sudanu, położona w miejscu, w którym łączą się wody Nilu Białego i Błękitnego. Główny ośrodek polityczny, handlowy i kulturalny kraju, ważny węzeł komunikacyjny. Uniwersytet założony w 1903. Ludność: 2203,9 tys. mieszkańców (2008) - drugie pod względem wielkości miasto kraju. Wraz z sąsiednimi miastami Omdurmanem i Chartumem Północnym tworzy zespół miejski, który zamieszkuje około 4,8 mln mieszkańców.

Geografia

Chartum leży w dolinie Nilu, w miejscu, gdzie Nil Biały na drodze do Morza Śródziemnego przyjmuje jeden z ostatnich dopływów niebędący rzeką okresową, Nil Błękitny. Miasto leży w strefie zwrotnikowej na wysokości 385 m n.p.m., na południowo-wschodnim krańcu Sahary. Panuje tu klimat kontynentalny suchy, który jest tylko nieznacznie łagodzony przez obecność położonej na południowym wschodzie Wyżyny Abisyńskiej. Roczne opady wynoszą 196 mm, a ich maksimum przypada na okres od czerwca do września. Niewielka ilość opadów sprawia, że o rozwoju miasta decyduje obfitość wód Nilu i wody gruntowe w dolinie rzeki. Średnie miesięczne temperatury to 22,4°C w styczniu oraz 30,7°C w lipcu. Najcieplejszymi miesiącami są maj i czerwiec, podczas których średnie temperatury przekraczają 32°C, a także wrzesień i październik. Dwudzielność najgorętszej pory roku wiąże się z położeniem miasta pomiędzy równikiem a zwrotnikiem Raka oraz dwukrotnym górowaniem Słońca w ciągu roku.

Historia

Miasto zostało założone w 1821 jako posterunek egipskiej armii. Wkrótce rozwinęło się jako ośrodek handlu, także niewolników. W 1885 zostało zdobyte przez arabskich powstańców Mahdiego, W 1898 odbili je Anglicy po zwycięstwie pod nieodległym Omdurmanem.

Transport

Chartum położony jest nad Nilem i transport rzeczny odgrywa tu tak dużą rolę jak w Egipcie. W komunikacji po mieście najczęściej używane są kilkunastoosobowe minivany jeżdżące po stałych trasach.

Kolej

Chartum jest istotnym sudańskim węzłem kolejowym, stąd rozchodzą się wszystkie linie kolejowe tego kraju – linia północna do Wadi Halfy przy granicy z Egiptem, linia biegnąca na wschód prowadząca nad Morze Czerwone do Port Sudan, oraz linia biegnąca na zachód do Nijali.

Edukacja

Comboni College założony na początku XX w. przez Kombonianów.

Uniwersytety

Najstarszą wyższą uczelnią jest Comboni College of Science and Technology, założony na początku XX. w. przez Kombonianów. Obecnie istnieją liczne prywatne i publiczne uniwersytety na terenie Chartumu:[1]

 • Uniwersytet An-Nilajn
 • Uniwersytet Alzaiem Alazhari
 • Islamski Uniwersytet Omderman
 • Międzynarodowy Uniwersytet Afryki
 • Uniwersytet Doliny Nilu
 • Politechnika Sudańska
 • Uniwersytet Chartumski
 • Instytut Zdrowia Publicznego
 • Powszechny Uniwersytet Sudanu

W mieście siedzibę miał także Uniwersytet Dżuby, który przeniósł swoją siedzibę z Dżuby z powodu wojny domowej w Sudanie. Po uzyskaniu niepodległości przez Sudan Południowy władze uczelni przeniosły siedzibę z powrotem do Dżuby.

Istnieje ponadto kilka prywatnych instytucji szkolnictwa wyższego.

W kulturze

 • Akcja powieści W pustyni i w puszczy rozgrywa się m.in. w Chartumie. W Chartumie, w Muzeum Narodowym mieści się część kolekcji fresków wczesnochrześcijańskich, odkrytych w czasie wykopalisk w Faras.
Meczet Asz-Szahid nad brzegiem Nilu

Religie

Chartum jest miastem o większości muzułmańskiej. Istnieją jednak również mniejszościowe kościoły chrześcijańskie, jak diecezja Prawosławnego Kościoła koptyjskiego, Rzymsko-katolicka Archidiecezja Chartumu.

Linki zewnętrzne

Miasta partnerskie

Przypisy

 1. Sudanese higher education. [dostęp 03-06-2012].

Media użyte na tej stronie

Geographylogo.svg
Autor: Andrew Fitzsimon, Licencja: CC0
Geography logo
Disambig.svg
Symbol wieloznaczności
Hartum sokağı,Cami,Çakra.jpg
(c) İnebolulu z tureckiej Wikipedii, CC BY 2.5
Khartoum Street, Mosque and public transport Chakra
Comboni College Khartoum.jpg
Autor: Quodvultdeus, Licencja: CC BY-SA 4.0
Comboni College built in the beginning of XX c. by Comboni fathers
الخرطوم-جزيرة توتي.jpg
Autor: محسن الفكي, Licencja: CC BY-SA 3.0
العاصمة السودانية
Sudan location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Sudan
Khartoum 32.53706E 15.60754N.jpg
The cities Omdurman (left), Bahri (top right) and Khartoum (bottom right) divided through the Nile river.
Sudan Khartoum View with Traffic 2003.jpg
Autor: "Scuba Beer", Licencja: CC BY-SA 2.0
View of the traffic in the city Khartoum in Sudan in 2003