Chimay (piwo)

Chimay: bleue, rouge, triple, dorée

Chimay (wym. szimé[1]) – piwo warzone przez opactwo trapistów Notre-Dame de Scourmont w belgijskim mieście Chimay.

Historia

Notre-Dame de Scourmont ufundowane zostało jako opactwo cystersów w 1850 r. przez księcia von Chimay. Poprosił on wówczas mnichów z opactwa trapistów św. Sykstusa z Westvleteren o założenie klasztoru. Piwo w opactwie zaczęto warzyć w 1862 r. Obecnie piwa sygnowane są skrótem ADS – Abbaye de Scourmont oraz Authentic Trappist Product.

Odmiany piwa

Chimay bleue grand 1999 Vintage

Chimay jest piwem niefiltrowanym i niepasteryzowanym i warzone jest w czterech odmianach:

  • Chimay dorée (złoty chimay) – lekkie piwo o jasnozłotej barwie i zawartości alkoholu 4,8%.
  • Chimay rouge (czerwony chimay) – piwo typu dubbel o miedzianej barwie i złożonym słodowo-owocowym profilu. Fermentowany jest z brzeczki o zawartości ekstraktu 15,5% e.w.[2] Po fermentacji zawiera 7% alkoholu. Dostępne jest w butelkach 0,33 oraz 0,75 l z korkiem i drucianym kabłąkiem. Kondycjonowany do butelek 0,75 l nosi nazwę chimay première. Jest to najstarsze piwo z obecnej serii chimay.
  • Chimay triple lub chimay blanche (biały chimay) – mocne piwo o jasno bursztynowej barwie i delikatnym, wytrawnym smaku. Należy do odmiany tripel. Zawiera 17,3% e.w. i 8% alkoholu. Dostępne jest w butelkach 0,33 oraz 0,75 l. W butelkach 0,75 l nosi nazwę Cinq Cents. Jest to najmłodsze piwo z serii chimay.
  • Chimay bleue (niebieski chimay) – mocne, ciemne piwo o zawartości ekstraktu 19,6% i alkoholu 9%. Posiada złożony smak z akcentami sherry, orzechów, lukrecji, anyżu i owoców. Ma charakter dubbela, jednakże jest dużo mocniejsze. Rozlewane jest do butelek 0,33, 0,75, 1,5 oraz 3 l. W butelkach 0,75 l zwane jest Grande Réserve i sygnowany jest rokiem warzenia. Piwo dojrzewa i refermentuje w butelkach nawet kilka lat.

Obecnie w opactwie wytwarzanych jest ok. 130 000 hl piwa chimay, z czego 30% przeznaczone jest na eksport. Piwo rozlewane jest do butelek poza opactwem, w Baileux.

Degustacja

Optymalna degustacja chimay rouge i chimay bleue powinna odbywać się w temperaturze 10-12 °C. Chimay triple należy pić nieco bardziej schłodzony do 6-8 °C. Piwo należy pić w czystych kielichach. Nalewając piwo należy lekko przechylić kielich i nie przerywając przelać wolno zawartość butelki w taki sposób, aby pozostawić na dnie butelki ok. 1 cm. Pozostałą część piwa z osadem drożdżowym należy zamieszać i wlać do kielicha[3].

Przypisy

  1. Jak wymawiać belgijskie nazwy piw i browarów (ang.). The Belgian Beer Escort. [dostęp 2010-05-30].
  2. Ziemowit Fałat, Renata Górska, Paweł Plinta, Andrzej Sadownik, Dariusz Wojtala: Przewodnik piwosza. BielskoBiała: 2002, s. 56. ISBN 83-7304-030-7.
  3. Chimay. L art de la degustation. Chimay. [dostęp 2010-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-15)].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Chimay bleue grande réserve Millésime 1999 Vintage magnum.jpg
Autor: (c) 2005 Zubro, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Magnum of Chimay bleue grande réserve, millésime 1999 Vintage, trappist beer (Belgium).
Chimays.jpg
Autor: Uploaded by photographer., Licencja: CC-BY-SA-3.0
The four varieties of Chimay Trappist beer.
In the customary Chimay glass is the Chimay blue.
The rightmost (Dorée) is only normally available at the monastery or its associated inn.

Update by Charly H


Chimay is an authentic Trappist beer that is it is brewed within a Trappist monastery, under the control and responsibility of the monastic community.

Official website: http://www.chimay.com

Only 6 beers in Belgium are "Trappist": Chimay, Orval, Rochefort, Westmalle, Westvleteren and Achel.

La Chimay Rouge: 7% alc.vol. La Chimay Triple: 8% La Chimay Bleue: 9%

Note that since 1876, the Trappist monks of Scourmont have known the secrets of making cheese!

Beer and cheese : gr8 combination ;-)