China Open 2010

China Open
200920102011
Ilustracja
Liczba uczestników

40

Miejsce

Uniwersytet Pekiński, Pekin

Zwycięzca

Mark J. Williams

II miejsce

Ding Junhui

Najwyższy break

147 Neil Robertson

Rozegrane mecze

39

Mecze do zera

HendryDay (2R)

Sanyuan Foods China Open 2010 był piątym turniejem rankingowym sezonu snookerowego 2009/2010. Sponsorem tego turnieju była firma Sanyuan Foods[1]. W dniach 29 marca4 kwietnia 2010 roku miejscem jego rozegrania było audytorium Uniwersytetu Pekińskiego. Obrońcą tytułu mistrzowskiego był Peter Ebdon, który przegrał w ćwierćfinale z Dingiem Junhui 3:5.

Zwycięzcą turnieju został Mark J. Williams, który w finale pokonał Dinga Junhui 10:6; wygrywając siedem z ostatnich ośmiu frame’ów. Dla Walijczyka był to pierwszy triumf w imprezie rankingowej po czterech latach przerwy, trzecie zwycięstwo w China Open (poprzednio w 2001 i 2006) i jednocześnie 17. tytuł w karierze.

Mecze kwalifikacyjne zostały rozegrane w dniach 25 lutego w Prestatynie.

Wydarzenia związane z turniejem

Sędziowie

Zawodnicy

Zawodnicy rozstawieni

W turnieju na 1. pozycji rozstawiony został obrońca tytułu. Jako drugi rozstawiony został aktualny Mistrz świata. Następni gracze byli rozstawiani według kolejności zajmowanej na światowej liście rankingowej.

  1. Anglia Peter Ebdon (obrońca tytułu)
  2. Szkocja John Higgins MBE
  3. Anglia Ronnie O’Sullivan MBE
  4. Szkocja Stephen Maguire
  5. Anglia Shaun Murphy
  6. Anglia Allister Carter
  7. Walia Ryan Day
  8. Anglia Mark Selby
  1. Hongkong Marco Fu
  2. Australia Neil Robertson
  3. Szkocja Stephen Hendry MBE
  4. Irlandia Północna Mark Allen
  5. Anglia Joe Perry
  6. Ding Junhui
  7. Walia Mark Williams MBE
  8. Anglia Mark King

Zawodnicy nierozstawieni

Poniżsi zawodnicy uzyskali awans do turnieju China Open poprzez udział w kwalifikacjach (w nawiasie numer zajmowany na liście rankingowej):

Przebieg turnieju

29 marca

W pierwszym dniu turnieju rozegranych zostało 8 pojedynków z rundy dzikich kart.

W sesji popołudniowej odbyły się 4 pojedynki.

W pierwszym pojedynku zmierzyli się ze sobą Rod Lawler i Supoj Saenla. Anglik w 8 frejmach rozprawił się z Tajlandczykiem i wygrywając 5-3 (do przerwy 2-2) awansował do pierwszej rundy turnieju zasadniczego. W spotkaniu tym co prawda nie padł żaden break stupunktowy, jednak najbliżej tego był Tajlandczyk, który w pierwszej partii spotkania zdobył 98 punktów[11].

W drugim spotkaniu Robert Milkins zmierzył się z Lü Chenwei. Ten pojedynek również zakończył się zwycięstwem Anglika wynikiem 5-2. Najwyższy break spotkania to 74 punkty Roberta Milkinsa[12].

Trzeci pojedynek zakończył się wysokim zwycięstwem Andrew Higginson nad Li Yan. Anglik pokonał Chińczyka wygrywając 5-0. Najwyższy break tego spotkania to 64 punkty Higginsona[13].

W czwartym meczu przy snookerowym stole spotkali się Mistrz świata w snookerze na 6 czerwonych bilach, Anglik Mark Davis i 22-letni Chińczyk Tian Pengfei. Spotkanie było bardzo wyrównane; na przerwę zawodnicy schodzili przy stanie 2-2. Cały mecz rozstrzygnął się w ostatniej, 9 partii, kiedy to z zaciętego frame’a zwycięsko wyszedł Chińczyk, a cały mecz zakończył się wynikiem 5-4 dla Tiang Pengfeia. W tym pojedynku padł pierwszy stupunktowy break turnieju (i najwyższy w karierze zawodnika trwającej od 1991 roku) – 143 punkty w wykonaniu Marka Davisa[14].

W sesji wieczornej rozegrane zostały kolejne cztery pojedynki rundy dzikich kart.

W piątym pojedynku pierwszego dnia zagrali ze sobą James Wattana i Au Chi Wai. Mecz przebiegał jednostronnie na korzyść Tajlandczyka, który wygrał mecz wynikiem 5-0. Najwyższym breakiem spotkania okazało się 77 punktów Jamesa Wattany[15].

W szóstym meczu zagrali ze sobą Tony Drago i Shi Shuamgyang. Mimo bardzo dobrej gry Chińczyka to Maltańczyk okazał się lepszy i ograł rywala 5-3 (do przerwy 2-2). Pierwszego frame’a po przerwie wygrał Chińczyk doprowadzając do stanu 3-2 na niekorzyść Drago. Kolejne partie odbywały się pod dyktando Tony’ego Drago. W ostatniej, 8. partii spotkania Drago wbił jedynego stupunktowego breaka spotkania – 120 punktów[16].

Siódmy mecz został rozegrany pomiędzy czarnoskórym reprezentantem Anglii Rory McLeodem, a reprezentantem gospodarzy Liu Chuang. Chińczyk szybko zakończył spotkanie z Anglikiem pokonując go 5-0. To także Chińczyk jest autorem najwyższego breaka spotkania: wbił 104 punkty w pierwszej partii pojedynku[17].

W ostatnim pojedynku tego dnia zmierzyli się ze sobą Bjorn Haneveer i Yu Delu. Belg pokonał Chińczyka wynikiem 5-4, wcześniej dwukrotnie odrabiając dwuframe’ową stratę. Podczas rozgrywania tego spotkania padły dwa breaki stupunktowe: 116 punktów Yu Delu i 102 punkty Bjorna Haneveera[18].

30 marca

W drugim dniu turnieju rozegranych zostało 8 pojedynków z pierwszej rundy fazy zasadniczej turnieju. Cztery z nich odbyły się w sesji popołudniowej, cztery pozostałe zaś w sesji wieczornej.

W pierwszym pojedynku sesji popołudniowej zagrali ze sobą Neil Robertson i Mike Dunn. Australijczyk pokonał w swoim meczu otwarcia Mike’a Dunna 5-2 (do przerwy prowadząc 3-1). To także Robertson był autorem dwóch breaków stupunktowych w tym spotkaniu: 112 i 102 punkty[19].

Drugi mecz tego dnia był według telewizji Eurosport jednym z ciekawszych meczów pierwszej rundy turnieju. Został rozegrany pomiędzy doświadczonym Walijczykiem Markiem Williamsem a znacznie młodszym Anglikiem Jamie Cope’em. Do przerwy mecz był wyrównany (wynik: 2-2), jednak po powrocie z 15-minutowego odpoczynku spotkanie to odbywało się pod dyktando Walijczyka, który ostatecznie wygrał całe spotkanie wynikiem 5-3. Najwyższy break spotkania padł w pierwszym framie: 83 punkty Jamiego Cope’a[20].

Trzeci mecz tego dnia rozegrali między sobą: reprezentant Hongkongu Marco Fu i Belg Bjorn Haneveer. Od samego początku spotkania lepszym zawodnikiem okazał się być Marco Fu, który na przerwę zszedł przy korzystnym dla siebie wyniku 3-1. Po przerwie nie oddał prowadzenia rywalowi, a ostatecznie spotkanie to zakończyło się wynikiem 5-2. To także Marco Fu jest autorem jedynego stupunktowego breaka w tym meczu: 110 punktów w trzeciej partii spotkania[21].

W czwartym, równoległym do pozostałych, spotkaniu zagrali: Szkot Stephen Maguire z Anglikiem Barrym Hawkinsem. Choć zwycięzcą pierwszego frame’a okazał się Hawkins, to na przerwę zawodnicy schodzili przy prowadzeniu Maguire’a 3-1. Ostatecznie całe spotkanie zakończyło się zwycięstwem Szkota 5-3. Najwyższy break spotkania to 88 punktów Stephena Maguire’a[22].

Piąty mecz (już w sesji wieczornej) tego dnia rozegrany pomiędzy Markiem Allenem i Graeme Dottem zakończył się wysoką wygraną 5-1 na korzyść Allena. W pierwszym framie lepszy okazał się Dott, jednak w późniejszych partiach nie był w stanie wygrać z Allenem. Najwyższy break meczu to 102 punkty wbite w drugiej partii spotkania przez Marka Allena[23].

Szósty pojedynek tego dnia stoczyli między sobą Walijczyk Ryan Day i Anglik Barry Hawkins. Zawodnicy zeszli na przerwę przy prowadzeniu Walijczyka 3-1, który nie dał sobie odebrać zwycięstwa, ostatecznie wygrywając 5-1. Najwyższy break spotkania to 65 punktów Daya[24].

W siódmym meczu, rozgrywanym równolegle do pozostałych w sesji wieczornej, spotkali się aktualny Mistrz świata John Higgins i Fergal O’Brien. Po ciężkim meczu, trwającym prawie 3 godziny, ostatecznie John Higgins pokonał Fergala O’Briena 5-3. Najwyższy break spotkania to 77 punktów Fergala O’Briena wbite w piątej partii meczu[25].

Ósmy mecz tego dnia rozegrany został między Ding Junhuiem i Gerardem Greene’em. Zwycięzcą okazał się Chińczyk pokonując Gerarda Greene'a 5-3. Lokalny faworyt i zwycięzca turnieju sprzed pięciu lat prowadził już 4-1, kiedy rywal zaczął powracać do meczu. Chińczyk podniósł się jednak w ósmym framie kończąc mecz najwyższym breakiem meczu – 107 punktów[26].

31 marca

Trzeciego dnia turnieju China Open rozegranych zostało 8 pojedynków I rundy. Rozegrane zostały dwie sesje, w których równlegle odbywały się cztery mecze.

W pierwszym spotkaniu, trwającym nieco ponad dwie godziny, Allister Carter pewnie awansował do drugiej rundy turnieju pokonując grającego z dziką kartą Liu Chuanga 5-1. Najwyższy break spotkania, wbity przez Allistera Cartera, padł w pierwszym framie i wyniósł 68 punktów[27].

Drugi mecz był pojedynkiem Stephena Hendry’ego i Andrew Higginsona. Hendry do przerwy remisował z Higginsonem 2-2, jednak po powrocie do stołu nie dał rywalowi wielkiego pola manewru. Ostatecznie Szkot pokonał Anglika wynikiem 5-2. Na drodze do zwycięstwa Szkot w trzecim framie meczu wbił 745. setkę swojej kariery – 132 punkty[28].

Trzeci snookerowy pojedynek stoczyli między sobą Mark King i James Wattana. Wynik do przerwy był korzystniejszy dla Wattany, który prowadził 3-1. Mark King jednak powrócił od stanu 2-4 i pokonał 5-4 Jamesa Wattanę w meczu pierwszej rundy China Open. Anglik zakończył mecz breakiem w wysokości 100 punktów, który był zarazem najwyższym breakiem tego spotkania[29].

Ostatni, czwarty mecz sesji popołudniowej rozegrany został między zawodnikami: Peterem Ebdonem i Judda Trumpa. Ebdon skutecznie rozpoczął obronę tytułu w China Open ogrywając w pierwszej rundzie turnieju Trumpa 5-4 (do przerwy prowadzenie Ebdona 3-1). Peter Ebdon wbił także najwyższego, i zarazem jedynego breaka stupunktowego w spotkaniu – 130 punktów[30].

Piąty mecz tego dnia, a jednocześnie pierwszy spośród rozgrywanych w sesji wieczornej, to spotkanie Anglika Joe Perry’ego z jedynym Maltańczykiem w turnieju, Tonym Drago. Do przerwy Perry nie dał wygrać ani jednego frame’a przeciwnikowi i na przerwę zawodnicy zeszli przy prowadzeniu Perry’ego 4-0. Po przerwie Drago, mimo iż wygrał pierwszego frame’a, nie był w stanie nawiązać równorzędnej walki i ostatecznie Joe Perry wygrał wynikiem 5-1. Najwyższy break meczu to 75 punktów Anglika[31].

Kolejny, szósty mecz, określony został przez telewizję Eurosport jako sensacyjny, który przyniósł jeden z najbardziej zaskakujących rezultatów ostatnich lat w zawodowym snookerze. W meczu tym odpadł bowiem Ronnie O’Sullivan pokonany przez zdobywcę dzikiej karty – Tian Pengfeia wynikiem 5-3. O’Sullivan, przegrywając 3-4, raczej niespodziewanie dostał szansę na ostatnich bilach ósmego frame’a. Wbił brązową przez cały stół, spozycjonował do różowej z niebieskiej, wyszedł niemal na wprost do czarnej i spudłował. Czarna zawisła na skraju. Pengfei nawet nie musiał jej dobijać, bowiem trzykrotny Mistrz świata poddał frame’a, a jednocześnie cały mecz. Najwyższy break spotkania: 97 punktów O’Sullivana w pierwszej partii pojedynku[32][3].

W kolejnym, siódmym spotkaniu tego dnia pojedynek stoczyli Shaun Murphy i Nigel Bond. Do przerwy pojedynek był wyrównany i zakończył się remisem 2-2. Po przerwie jednak Nigel Bond zdominował grę, i nie dając wielkiego pola manewru Murphy’emu wygrał kolejne trzy frame’y. Ostatecznie spotkanie to zakończyło się wygraną Bonda 5-2. Najwyższy break spotkania i jednocześnie jedyny stupunktowy był autorstwa Shauna Murphy’ego i wyniósł 127 punktów[33].

Ostatnim meczem tego dnia było spotkanie Marka Selby’ego z Rodem Lawlerem. Przebieg tego spotkania był bardzo podobny do spotkania Murphy’ego i Bonda. Do przerwy remis 2-2, po przerwie zdecydowana dominacja Selby’ego i ostatecznie wygrana 5-2. Najwyższy break spotkania: 79 punktów Selby’ego[33].

1 kwietnia

Czwarty dzień turnieju to dzień, w którym rozegrane zostało osiem spotkań II rundy turnieju. Stawką tych spotkań był awans do ćwierćfinału tegoż turnieju.

W pierwszym spotkaniu sesji popołudniowej naprzeciwko siebie stanęli Mark Allen i Stephen Maguire. W pierwszej partii spotkania zwyciężył Maguire, jednak z trzech kolejnych zwycięsko wyszedł Allen, który dzięki temu na przerwę schodził przy prowadzeniu 3-1. Od stanu 4-1 Maguire wygrał dwie kolejne partie, doprowadzając do stanu 4-3. Pojedynek ten rozstrzygnął się w ósmym framie: Allen – Maguire, 5-3. Najwyższy frame meczu to 64 punkty Maguire’a[34].

Drugi mecz rozegrany został pomiędzy Tian Pengfeiem i Markiem Kingiem. Do przerwy mecz był wyrównany, czego odzwierciedleniem był wynik 2-2. Jednak w drugiej części meczu lepszym zawodnikiem okazał się Mark King, który wygrał całe spotkanie 5-3, i był także autorem najwyższego breaka w spotkaniu – 91 punktów w siódmej partii[34].

Trzeci snookerowy pojedynek rozegrali między sobą Allister Carter i Joe Perry, z którego zwycięsko wyszedł wyżej notowany w światowym rankingu snookerowym, Allister Carter. Wynik do przerwy: 2-2. Wynik końcowy: 5-3. Najwyższy break w meczu, wbity przez Perry’ego, padł w trzecim framie i wyniósł 99 punktów[35].

W czwartym, trwającym nieco ponad trzy godziny meczu, spotkali się reprezentant Hongkongu Marco Fu i kwalifikant, Anglik Nigel Bond. Pierwsze trzy frame’y ułożyły się na korzyść Bonda, jednak Fu wygrał pięć kolejny frame’ów i od stanu 0-3 pokonał Nigela Bonda 5-3. Mimo przegranej to Anglik jest autorem najwyższego breaka meczu: 74 punkty w trzeciej partii spotkania[36].

Piąte spotkanie tego dnia i równocześnie pierwsze w sesji wieczornej rozegrali między sobą Walijczyk Ryan Day i siedmiokrotny Mistrz świata, Szkot Stephen Hendry. Całe spotkanie, trwające zaledwie 2 godziny, przebiegało pod znakiem zdecydowanej dominacji Szkota, który ostatecznie pokonał Walijczyka 5-0. To również Stephen Hendry jest autorem najwyższego breaka spotkania – 76 punktów[6].

Kolejny, szósty pojedynek rozegrany został pomiędzy Walijczykiem Markiem Williamsem a aktualnym Mistrzem świata Johnem Higginsem. Od początku spotkania na prowadzeniu utrzymywał się Williams. Na przerwę schodzili przy prowadzeniu Walijczyka 3-1. Po przerwie Higgins nie był już w stanie odrobić straty ani wyjść na prowadzenie w meczu. Ostatecznie Williams pokonał aktualnego Mistrza świata 5-2. Także Mark Williams był autorem najwyższego i jedynego stupunktowego breaka w meczu – 108 punktów[7].

W siódmym meczu spotkali się obrońca tytułu Peter Ebdon i Neil Robertson. W trwającym nieco ponad 2,5 godziny spotkaniu Ebdon pokonał Robertsona 5-1. W meczu tym Australijczyk Robertson w jedynym wygranym przez siebie framie wbił maksymalnego breaka – pierwszego w swojej karierze[37].

W ostatnim, ósmym spotkaniu tego dnia, naprzeciwko siebie stanęli Anglik Mark Selby i Chińczyk Ding Junhui. Do przerwy pojedynek był bardzo wyrównany czego odzwierciedleniem był wynik 2-2. Po przerwie kolejne dwa frame’y wygrał Junhui wychodząc na prowadzenie w meczu 4-2. Tego prowadzenia nie dał już sobie odebrać do końca spotkania ostatecznie wygrywając 5-3. W spotkaniu tym zarówno Anglik jak i Chińczyk wbili po dwa breaki stupunktowe: Selby – 116 i 101 punktów, Junhui – 126 i 101 punktów[38].

2 kwietnia

W piątym dniu turnieju rozegrano cztery spotkania ćwierćfinałowe. Zwycięzcy tych spotkań awansują do półfinału turnieju.

Pierwsze spotkanie w sesji popołudniowej zostało rozegrane pomiędzy reprezentantem Irlandii Północnej Markiem Allenem i reprezentantem Szkocji, siedmiokrotnym Mistrzem świata, Stephenem Hendrym. Pierwsza część spotkania była wyrównana, a zawodnicy zeszli na przerwę przy remisie 2-2. Dwa wygrane przez Hendry’ego frame’y po przerwie dały mu bezpieczne prowadzenie 4-2. Mark Allen jednak powrócił od stanu 2-4 i wygrał 5-4 ćwierćfinałowy mecz ze Stephenem Hendrym. Najwyższy break spotkania, a jednocześnie jedyny break stupunktowy w spotkaniu, został wbity w drugiej partii przez przegranego Stephena Hendry’ego i wyniósł 126 punktów[39].

W drugim spotkaniu naprzeciwko siebie stanęli Chińczyk Ding Junhui i obrońca tytułu Anglik Peter Ebdon. W pierwszej części spotkania zdecydowanie lepszym zawodnikiem okazał się Chińczyk, który wygrał cztery kolejne frame’y i na przerwę zszedł przy korzystnym dla siebie prowadzeniu 4-0. Kolejne dwie partie wygrał Ebdon, jednak nie był w stanie dłużej utrzymywać tego poziomu i siódmego frame’a tego meczu wygrał Junhui, ostatecznie pokonując obrońcę tytułu wynikiem 5-2. To także Chińczyk jest autorem najwyższego breaka spotkania – 121 punktów[40].

Trzeci pojedynek ćwierćfinałowy tego dnia rozegrany już w sesji wieczornej zgromadził przy snookerowym stole Walijczyka Marka Williamsa i reprezentanta Hongkongu Marco Fu. W trzech pierwszych frame’ach lepszym zawodnikiem okazał się Walijczyk, jednak ostatnia partia przed przerwą, wygrana przez Marco Fu dała w rezultacie wynik 3-1. Po powrocie z regulaminowej przerwy Williams nie dał dużego pola manewru przeciwnikowi wygrywając dwa frame’y, i całe spotkanie 5-1. Najwyższy break spotkania: 116 punktów Marka Williamsa w trzecim framie[41].

W czwartym spotkaniu naprzeciwko siebie stanęli dwaj Anglicy: Allister Carter i Mark King. Pierwsza część spotkania została zdominowana przez Allistera Cartera, który do przerwy prowadził 3-1. Po przerwie Carter wygrał dwa frame’y, dzięki czemu spotkanie zakończyło się po nieco ponad dwóch godzinach wynikiem 5-1 dla Allistera Cartera. Najwyższy break spotkania wbity został przez Marka Kinga w jedynej wygranej przez siebie partii i wyniósł 74 punkty[42].

3 kwietnia

Tego dnia rozegrane zostały dwa mecze półfinałowe. Zwycięzcy tych pojedynków spotkali się ze sobą w finale.

Pierwszy półfinałowy pojedynek odbył się pomiędzy reprezentantem Irlandii Północnej Markiem Allenem i reprezentantem gospodarzy Ding Junhuiem. Całe spotkanie odbywało się pod dyktando Chińczyka, który prowadząc do przerwy 3-1, ostatecznie pokonał Allena 6-2. W całym spotkaniu, trwającym niecałe 3 godziny, padły także dwa breaki stupunktowe autorstwa Junhuia (137 i 125 punktów)[43].

Drugi mecz półfinałowy rozegrali między sobą zawodnicy starego kontynentu: Walijczyk Mark J. Williams i Anglik Allister Carter. Mimo wygrania trzech z pierwszych czterech partii i ustaleniu wyniku do przerwy na 3-1, Carterowi nie udało się wyjść zwycięsko z tego spotkania, przegrywając mecz z Markiem Williamsem 4-6. Kluczowymi momentami tego spotkania według telewizji Eurosport były dwa zdarzenia. Do pierwszego doszło jeszcze w trzecim framie. Carter prowadząc 2-0 i 47-29 zostawił bezpieczny stół z dwiema czerwonymi. Williams zbyt grubo trafił jedną z nich przy próbie odstawnej kompletnie tracąc kontrolę nad bilą białą. Zamiast jednak kary przyszła nagroda – czerwona wpadła, otworzyła się czarna, biała idealnie spozycjonowała się do różowej. Czyszczenie stało się formalnością, a Walijczyk zapisał wreszcie na swoim liczniku pierwszą partię. Drugim zdarzeniem można określić sekwencję trzech kolejnych frame’ów wygranych przez późniejszego zwycięzcę, dzięki którym wyszedł na prowadzenie 4-3. W każdej z tych partii swoje spore szanse otrzymywał Carter. Najwyższy break meczu, wbity przez Walijczyka padł w ostatniej partii i wyniósł 68 punktów[44].

4 kwietnia

Siódmego dnia turnieju rozegrano mecz finałowy turnieju China Open. Odbył się on w dwóch sesjach: popołudniowej (9 frame’ów) i wieczornej (9 frame’ów). Sędzią meczu finałowego była Michaela Tabb.

W finałowym pojedynku turnieju spotkali się reprezentant gospodarzy Chińczyk Ding Junhui i Walijczyk Mark J. Williams.

Już pierwsza partia meczu przyniosła breaka stupunktowego – 110 punktów. Jej autorem okazał się Walijczyk, który – jak miało się okazać – wyszedł na prowadzenie po raz pierwszy i ostatni w tej części spotkania[45].

Kolejny frame przyniósł wyrównanie ze strony Ding Junhuia po drugim breaku stupunktowym finału (127 punktów). Breaki 53- i 70-punktowe pozwoliły Chińczykowi objąć prowadzenie 3-1, po czym Williams – po raz pierwszy w finale – zredukował straty o połowę wbijając 68 punktów, tym samym doprowadzając do stanu 3-2 dla Junhuia[45].

Trzeci i ostatni w pierwszej sesji finału stupunktowy break Chińczyka przyniosła partia szósta. 116-punktowe podejście Ding Junhuia ponownie dało mu dwa frame’y przewagi (4-2). Williams jednak nie dał Junhuiowi zwiększyć swojej przewagi i odrobiwszy część strat doprowadził do stanu 4-3. Finaliści podzielili się również dwiema ostatnimi partiami sesji – na 82 punktów Dinga, Williams odpowiedział podejściem 61-punktowym[45].

Sesja popołudniowa przyniosła zmianę. Pierwszego frame’a wygrał Williams, doprowadzając tym samym do wyrównania stanu meczu. Ding Junhui, przy wyniku 5-5 budował brejka, którym doszedł do 61 punktów przewagi przy 67 na stole. Minimalnie spudłowane zatrzymanie białej na czerwonej sprawiło, że biała uciekła na środek stołu. Z tego miejsca Chińczyk zdecydował się wbijać jedną z niełatwych czerwonych z odważnym, choć nierozsądnym pozycjonowaniem białej do czarnej. Spudłował i zamiast powrotu na prowadzenie obserwował, jak rywal spokojnie wbija 65 i pierwszy raz od stanu 1-0 obejmuje prowadzenie w meczu[9].

Dwunasty frame przebiegał pod dyktando Junhuia, który wbijając 73-punktowego breaka wyrównał stan meczu na 6-6. Jednak następne frame’y przebiegały korzystniej dla Williamsa, który wygrywając cztery kolejne partie ostatecznie zwyciężył 10-6 zdobywając tym samym swój 17. rankingowy tytuł[9].

Runda dzikich kart

29 marca ośmiu lokalnych zawodników spotkało się z najniżej notowanymi zwycięzcami meczów kwalifikacyjnych. Stawką tych pojedynków było miejsce w pierwszej rundzie fazy głównej zawodów[46].

MeczWynik
WC1Anglia Rod Lawler5-3Tajlandia Supoj Saenla
WC2Anglia Robert Milkins5-2 Lü Chenwei
WC3Anglia Andrew Higginson5-0 Li Yan
WC4Anglia Mark Davis4-5 Tian Pengfei
WC5Tajlandia James Wattana5-0Hongkong Au Chi Wai
WC6Malta Tony Drago 5-3 Shi Shuamgyang
WC7Anglia Rory McLeod0-5 Liu Chuang
WC8Belgia Bjorn Haneveer5-4 Yu Delu

Drabinka turniejowa

 Pierwsza Runda (Do 5 frame’ów)Druga Runda (Do 5 frame’ów)Ćwierćfinały (Do 5 frame’ów)Półfinały (Do 6 frame’ów)Finał (Do 10 frame’ów)
                        
Anglia Peter Ebdon5 
Anglia Judd Trump4 
 Anglia Peter Ebdon5 
 Australia Neil Robertson1 
Australia Neil Robertson5
Anglia Mike Dunn2 
 Anglia Peter Ebdon2 
  Ding Junhui5 
 Ding Junhui5 
Irlandia Północna Gerard Greene3 
  Ding Junhui5
 Anglia Mark Selby3 
Anglia Mark Selby5
Anglia Rod Lawler2 
  Ding Junhui6 
 Irlandia Północna Mark Allen2 
Walia Ryan Day5 
Anglia Robert Milkins1 
 Walia Ryan Day0
 Szkocja Stephen Hendry5 
Szkocja Stephen Hendry5
Anglia Andrew Higginson2 
 Szkocja Stephen Hendry4
 Irlandia Północna Mark Allen5 
Irlandia Północna Mark Allen5 
Szkocja Graeme Dott1 
 Irlandia Północna Mark Allen5
 Szkocja Stephen Maguire3 
Szkocja Stephen Maguire5
Anglia Barry Hawkins3 
 Ding Junhui6
Walia Mark J. Williams10
Anglia Ronnie O’Sullivan3 
 Tian Pengfei5 
  Tian Pengfei3 
 Anglia Mark King5 
Anglia Mark King5
Tajlandia James Wattana4 
 Anglia Mark King1 
 Anglia Allister Carter5 
Anglia Joe Perry5 
Malta Tony Drago1 
 Anglia Joe Perry3
 Anglia Allister Carter5 
Anglia Allister Carter5
 Liu Chuang1 
 Anglia Allister Carter4
 Walia Mark J. Williams6 
Anglia Shaun Murphy2 
Anglia Nigel Bond5 
 Anglia Nigel Bond3
 Hongkong Marco Fu5 
Hongkong Marco Fu5
Belgia Bjorn Haneveer2 
 Hongkong Marco Fu1
 Walia Mark J. Williams5 
Walia Mark J. Williams5 
Anglia Jamie Cope3 
 Walia Mark J. Williams5
 Szkocja John Higgins2 
Szkocja John Higgins5
Irlandia Fergal O’Brien3 

Finał

Finał: Do 10 frame’ów
Uniwersytet Pekiński, Pekin, 4 kwietnia 2010. Sędzia: Anglia Michaela Tabb
Ding Junhui
6 – 10Walia Mark J. Williams
Sesja południowa: 12-111(110), 128(127)-0, 83(53)-1, 74(70)-25, 29-69(68),
123(116)-7, 35-87(55), 86(82)-32, 17-109(61,35)
Sesja wieczorna: 4-81(81), 61(47)-66(65), 73(73)-0, 0-76(64), 11-84(36), 57(48)-85(59), 14-75
127Najwyższy break110
2Breaki stupunktowe1
6Breaki 50-punktowe8

Breaki stupunktowe turnieju zasadniczego

Statystyki turnieju

Statystyki pierwszej rundy

PaństwoIl. zawodników% zawodników
AngliaAnglia1546,88%
SzkocjaSzkocja413,50%
Chiny39,38%
WaliaWalia26,75%
Irlandia PółnocnaIrlandia Północna26,25%
AustraliaAustralia13,13%
HongkongHongkong13,13%
IrlandiaIrlandia13,13%
MaltaMalta13,13%
BelgiaBelgia13,13%
TajlandiaTajlandia13,13%
  • Liczba uczestników rundy: 32 zawodników
  • Liczba rozstawionych zawodników w rundzie: 16
  • Liczba nierozstawionych zawodników w rundzie: 16
  • Liczba zwycięstw zawodników rozstawionych: 14
  • Liczba zwycięstw zawodników nierozstawionych: 2
  • Liczba rozegranych partii (maksymalnie możliwa): 117 (144)
  • Średnia liczba partii w meczu: 7,31
  • Najwyższe zwycięstwo: 5-1
  • Liczba meczów rozstrzygniętych w ostatniej partii: 2


Statystyki drugiej rundy

PaństwoIl. zawodników% zawodników
AngliaAnglia637,50%
SzkocjaSzkocja318,75%
Chiny212,50%
WaliaWalia212,50%
Irlandia PółnocnaIrlandia Północna16,25%
AustraliaAustralia16,25%
HongkongHongkong16,25%
  • Liczba uczestników rundy: 16 zawodników
  • Liczba rozstawionych zawodników w rundzie: 14
  • Liczba nierozstawionych zawodników w rundzie: 2
  • Liczba zwycięstw zawodników rozstawionych: 8
  • Liczba zwycięstw zawodników nierozstawionych: 0
  • Liczba rozegranych partii (maksymalnie możliwa): 58 (72)
  • Średnia liczba partii w meczu: 7,25
  • Najwyższe zwycięstwo: 5-0
  • Liczba meczów rozstrzygniętych w ostatniej partii: 0


Statystyki ćwierćfinałów

PaństwoIl. zawodników% zawodników
AngliaAnglia337,50%
SzkocjaSzkocja112,50%
Chiny112,50%
WaliaWalia112,50%
Irlandia PółnocnaIrlandia Północna112,50%
HongkongHongkong112,50%
  • Liczba uczestników rundy: 8 zawodników
  • Liczba rozstawionych zawodników w rundzie: 8
  • Liczba nierozstawionych zawodników w rundzie: 0
  • Liczba zwycięstw zawodników rozstawionych: 4
  • Liczba zwycięstw zawodników nierozstawionych: 0
  • Liczba rozegranych partii (maksymalnie możliwa): 28 (36)
  • Średnia liczba partii w meczu: 7,00
  • Najwyższe zwycięstwo: 5-1
  • Liczba meczów rozstrzygniętych w ostatniej partii: 1


Statystyki półfinałów

PaństwoIl. zawodników% zawodników
AngliaAnglia125,00%
Chiny125,00%
WaliaWalia125,00%
Irlandia PółnocnaIrlandia Północna125,00%
  • Liczba uczestników rundy: 4 zawodników
  • Liczba rozstawionych zawodników w rundzie: 4
  • Liczba nierozstawionych zawodników w rundzie: 0
  • Liczba zwycięstw zawodników rozstawionych: 2
  • Liczba zwycięstw zawodników nierozstawionych: 0
  • Liczba rozegranych partii (maksymalnie możliwa): 18 (22)
  • Średnia liczba partii w meczu: 9,00
  • Najwyższe zwycięstwo: 6-2
  • Liczba meczów rozstrzygniętych w ostatniej partii: 0

Zmiany na liście rankingowej związane z turniejem

Sytuacja przed turniejem

Przed turniejem liderem prowizorycznego rankingu na sezon 2009/2010 był John Higgins z 51360 punktami, który wyprzedzał drugiego na liście Ronnie’ego O’Sullivana o 9505 punktów. Trzecią pozycję na liście zajmował Australijczyk Neil Robertson z nieco ponad sześciotysięczno-punktową stratą do O’Sullivana.

Czwartą lokatę na liście zajmował Allister Carter, który tracił zaledwie 5 punktów do trzeciego na liście Robertsona.

Pierwsza lokata Higginsa była niezagrożona, bowiem zwycięzca turnieju otrzymywał 7000 punktów rankingowych, a jego przewaga nad drugim na liście była znacznie większa. W podobnej sytuacji był drugi na liście – Ronnie O’Sullivan.

Sytuacja po turnieju

Po rozgrywkach turniejowych czołówka rankingu nieco się zmieniła. Dwa pierwsze miejsca zajmowali bez zmian: 1. Higgins, 2. O’Sullivan. Zwiększyła się jednak przewaga Higginsa nad O’Sullivanem, bowiem Szkot zakończył swój udział w turnieju później niż Anglik. Przewaga ta od tego turnieju wynosiła 11185 punktów. Zmiana nastąpiła na trzecim miejscu rankingu, które do tego turnieju zajmował Robertson, a zmienił go Allister Carter, który wyprzedził czwartego już Robertsona o prawie dwa tysiące punktów.

W pierwszej 16. rankingu prowizorycznego zmieniło się niewiele. Poza ową najlepszą 16. wypadł zaledwie jeden zawodnik – Ricky Walden (z 16. na 18.), zaś do tejże 16. awansował Peter Ebdon (z 18. na 15.). Awans Ebdona jest najwyższym awansem tej części rankingu. O dwie pozycje awansowali też Ding Junhui (z 7. na 5.), Mark J. Williams (z 9. na 7.) i Mark Allen (z 12. na 10.). O jedną pozycję, podobnie jak Carter awansował także Mark King (z 15. na 14.). Swoje miejsce sprzed turnieju oprócz dwóch pierwszych miejsc rankingu zachował także Marco Fu (13. lokata). Spadek zaś zanotowali Stephen Maguire (-1), Shaun Murphy (-2), Ryan Day (-1), Stephen Hendry (-1), Mark Selby (-1) i Liang Wenbo (-2).

W kolejnej 16. rankingu prowizorycznego a zarazem pierwszej 32. tegoż rankingu zaszło mniej zmian. Żaden z zawodników nie wypadł poza najlepszą 32., doszło jednak do kilku drobnych przesunięć. W tej części tabeli największy awans zanotował Judd Trump, który swój udział w turnieju zakończył już w pierwszej rundzie, awansując z 26. na 23. pozycję rankingu. Największy spadek zaś zanotował Matthew Stevens, który nie zakwalifikował się do fazy zasadniczej turnieju, spadając z 19. na 22. pozycję. Różnice miejsc pozostałych zawodników oscylowały wokół 1- lub 2-miejscowego spadku lub awansu. Jamie Cope (17.), Graeme Dott (20.) i Steve Davis (27.) zachowali swe miejsca na liście.

Kwalifikacje

Mecze kwalifikacyjne do China Open 2010 zostały rozegrane w dniach 2 lutego5 lutego 2010 roku w Pontin’s Centre w Prestatyn w Walii. Wyłoniły one 16 zawodników. 8 z kwalifikantów najwyżej notowanych w światowym rankingu snookerowym zostało rozstawionych do drabinki turniejowej. Pozostałych 8 kwalifikantów najniżej notowanych w światowym rankingu snookerowym zagrało z 8 lokalnymi zawodnikami w rundzie dzikich kart – zwycięzcy tych spotkań zagrali w pierwszej rundzie pojedynku zasadniczego.

Drabinka kwalifikacji[47]

 Runda 1
Do 5 wygranych partii
 Runda 2
Do 5 wygranych partii
 Runda 3
Do 5 wygranych partii
 Runda 4
Do 5 wygranych partii
                
Tajlandia Atthasit Mahitthi4 Anglia Tom Ford5 Anglia Jimmy Michie2 Anglia Judd Trump5
Walia Michael White5 Walia Michael White0 Anglia Tom Ford5 Anglia Tom Ford1
Anglia Chris Norbury5 Irlandia David Morris3 Anglia Mike Dunn5 Anglia Steve Davis3
 Zhang Anda4 Anglia Chris Norbury5 Anglia Chris Norbury3 Anglia Mike Dunn5
Anglia Ben Woollaston5 Anglia Andy Hicks5 Irlandia Michael Judge5 Irlandia Północna Gerard Greene5
Anglia Andrew Norman0 Anglia Ben Woollaston1 Anglia Andy Hicks1 Irlandia Michael Judge2
Anglia Matthew Selt5 Anglia Rod Lawler5 Walia Dominic Dale3 Anglia Ricky Walden2
Szkocja Mark Boyle2 Anglia Matthew Selt4 Anglia Rod Lawler5 Anglia Rod Lawler5
Tajlandia Noppadol Sangnil4 Anglia Robert Milkins5 Szkocja Marcus Campbell0 Anglia Michael Holt3
 Mei Xiwen5  Mei Xiwen1 Anglia Robert Milkins5 Anglia Robert Milkins5
Walia Daniel Wells3 Anglia Peter Lines4 Anglia Andrew Higginson5  Liang Wenbo2
Anglia Shailesh Jogia5 Anglia Shailesh Jogia5 Anglia Shailesh Jogia0 Anglia Andrew Higginson5
Irlandia Północna Patrick Wallace5 Anglia David Gilbert5 Irlandia Ken Doherty5 Szkocja Graeme Dott5
Irlandia Brendan O’Donoghue2 Irlandia Północna Patrick Wallace1 Anglia David Gilbert0 Irlandia Ken Doherty2
Anglia Lee Spick3 Anglia Mark Joyce5 Szkocja Alan McManus5 Anglia Barry Hawkins5
Walia Ian Preece5 Walia Ian Preece4 Anglia Mark Joyce1 Szkocja Alan McManus1
 Xiao Guodong5 Anglia Jimmy White4 Anglia Mark Davis5 Anglia Stuart Bingham2
Irlandia Północna Jordan Brown3  Xiao Guodong5  Xiao Guodong3 Anglia Mark Davis5
Anglia Simon Bedford1 Irlandia Joe Delaney0 Anglia Martin Gould2 Irlandia Północna Joe Swail1
Tajlandia James Wattana5 Tajlandia James Wattana5 Tajlandia James Wattana5 Tajlandia James Wattana5
Anglia Lee Page2 Anglia John Parrott2 Anglia Anthony Hamilton4 Anglia Stephen Lee2
Malta Tony Drago5 Malta Tony Drago5 Malta Tony Drago5 Malta Tony Drago5
Anglia Stephen Rowlings4  Jin Long2 Anglia Rory McLeod5 Anglia Dave Harold1
Anglia Jimmy Robertson5 Anglia Jimmy Robertson5 Anglia Jimmy Robertson1 Anglia Rory McLeod5
 Li Hang0 Anglia Barry Pinches5 Anglia Adrian Gunnell5 Anglia Nigel Bond5
Anglia David Gray5 Anglia David Gray1 Anglia Barry Pinches4 Anglia Adrian Gunnell3
Belgia Bjorn Haneveer5 Anglia David Roe4 Anglia Stuart Pettman2 Walia Matthew Stevens2
Tajlandia Thepchaiya Un-Nooh4 Belgia Bjorn Haneveer5 Belgia Bjorn Haneveer5 Belgia Bjorn Haneveer5
Anglia Matthew Couch5 Walia Paul Davies2 Szkocja Jamie Burnett5 Anglia Jamie Cope5
Irlandia David Hogan3 Anglia Matthew Couch5 Anglia Matthew Couch1 Szkocja Jamie Burnett3
Anglia Craig Steadman3  Liu Song2 Anglia Ian McCulloch1 Irlandia Fergal O’Brien5
Anglia Sam Baird5 Anglia Sam Baird5 Anglia Sam Baird5 Anglia Sam Baird2

Breaki stupunktowe kwalifikacji

Nagrody

  • Zwycięzca: £55 000[48]
  • II Miejsce: £28 000
  • Półfinalista: £14 000
  • Ćwierćfinalista: £7 525
  • Ostatnia szesnastka: £5 370
  • Ostatnia "32": £3 640
  • Ostatnia "48": £2 050
  • Ostatnia "64": £1 400
  • Najwyższy break turnieju: £2 000
  • Maksymalny break: £20 000
  • Najwyższy break eliminacji: £500
  • Maksymalny break w eliminacjach: £1 000

Łączna pula nagród: £300 000

Przypisy

  1. Sanyuan Foods sponsorem China Open (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-02-08].
  2. Kontynentalna Europa w komplecie do Chin (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-02-08].
  3. a b O’Sa na dziko (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-31].
  4. Maksymalny brejk Neila Robertsona (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-01].
  5. Maks Neila Robertsona! (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-01].
  6. a b Udany rewanż Hendry’ego (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-01].
  7. a b Przerwana seria Higginsa (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-01].
  8. Ding Junhui zagra o drugi triumf w China Open (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-03].
  9. a b c d Mark Williams ponownie podbił Chiny (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-04].
  10. a b c d e nieklasyfikowany w pierwszej 75. rankingu na sezon 2009/2010
  11. Lawler gra dalej (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-29].
  12. Awans Milkinsa (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-29].
  13. Higginson zagraz z Hendrym (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-29].
  14. Porażka mistrza świata (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-29].
  15. Wattana na czysto (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-29].
  16. Drago skończył setką (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-29].
  17. Blamaż McLeoda (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-29].
  18. Haneveer: raz a dobrze (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-29].
  19. Robertson w szesnastce (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-30].
  20. Williams pokonał Cope’a (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-30].
  21. Fu po raz drugi (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-30].
  22. Awans Maguire’a (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-30].
  23. Allen pobił Dotta (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-30].
  24. Pewny awans Daya (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-30].
  25. Higgins zagra z Williamsem (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-30].
  26. Ding gra dalej (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-30].
  27. Carter w drugiej rundzie (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-31].
  28. Awans i setka Hendry’ego (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-31].
  29. Skuteczny powrót Kinga (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-31].
  30. Ebdon się broni (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-31].
  31. Perry ograł Drago (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-31].
  32. Ronnie odpadł z dziką kartą (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-31].
  33. a b Awans Bonda i Selby’ego (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-03-31].
  34. a b Allen i King w ćwiartce (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-01].
  35. Carter do Kinga (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-01].
  36. Marco Fu w ćwierćfinale (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-01].
  37. Ebdon w ćwierćfinale (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-01].
  38. Przełamanie Dinga (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-01].
  39. Mark Allen w czwórce (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-02].
  40. Ding pokonał obrońcę (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-02].
  41. Williams pewnie w półfinale (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-02].
  42. Carter zagra o finał (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-02].
  43. Ding w finale! (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-03].
  44. Mark Williams w finale po czterech latach (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-03].
  45. a b c Ding ucieka, Mark goni. Dziewięć brejków 50+ (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-04-04].
  46. Osiem dzikich kart na China Open (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-02-15].
  47. Wyniki eliminacji do China Open (pol.). eurosport.pl. [dostęp 2010-02-08].
  48. Nagrody i punkty na China Open 2010. snookerworld.pl, 2010-01-23. [dostęp 2011-10-03].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of England.svg
Flag of England. Saint George's cross (a red cross on a white background), used as the Flag of England, the Italian city of Genoa and various other places.
Ulster Banner.svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of Thailand.svg
The national flag of Kingdom of Thailand since September 2017; there are total of 3 colours:
  • Red represents the blood spilt to protect Thailand’s independence and often more simply described as representing the nation.
  • White represents the religion of Buddhism, the predominant religion of the nation
  • Blue represents the monarchy of the nation, which is recognised as the centre of Thai hearts.
Snooker balls triangled.png
Autor: Myself, Licencja: CC BY-SA 2.5
Triangle of the 15 reds in snooker. Note: This is not a full depiction of the setup of a game of snooker, as the colour balls are not shown.