Chlamydospora

Chlamydosporazarodnik grzybów o grubej ścianie komórkowej przystosowany do przetrwania przez dłuższy czas niesprzyjających warunków środowiska[1]. Chlamydospory powstają ze strzępek grzybni i u różnych gatunków mogą tworzyć się w postaci pojedynczych komórek, w formie łańcuchów lub zgrupowań[1]. Powstają głównie w wyniku rozmnażania bezpłciowego. Typowe chlamydospory są mniej więcej kuliste. Dzięki swojej budowie mogą przez długi czas przetrwać niesprzyjające warunki środowiska. Pełnią rolę przetrwalników. Jednym z rodzajów chlamydospor są np. teliospory[2]. Czasami chlamydospory są uważane za synonim przetrwalników (endospor), jednak są to różne pojęcia, przetrwalniki bowiem (np. przetrwalniki bakterii) nie zawsze są zarodnikami. Proces tworzenia chlamydospor i przetrwalników to sporulacja[3].

W podobny sposób, jak chlamydospory powstają też oidia. Istnieją formy przejściowe między nimi. Zarówno oidia, jak i chlamydospory przez niektórych mykologów zaliczane są do zarodników. Nie są one jednak typowymi formami zarodników. Za takie należy uznać te zarodniki, które powstają wewnątrz komórek, lub na końcach specjalnie do tego celu wyspecjalizowanych strzępek[2].

Duża, okrągła chlamydospora, która po dostaniu się do płuc rośnie izotropicznie bez podziałów komórkowych to adiaspora. Ten typ chlamydospor wytwarzany jest np. przez Emmonsia crescens lub Emmonsia parva[4].

Chlamydospory przez niektórych mykologów nazywane są xenosporami. Są przeciwieństwem memnospor, czyli zarodników cienkościennych, służących głównie do rozprzestrzeniania i rozmnażania[5].

Przypisy

  1. a b Z. Borecki, Nauka o chorobach roślin, ISBN 83-09-00983-6.
  2. a b Edmund Malinowski, Anatomia roślin, Warszawa: PWN, 1966.
  3. Selim Kryczyński, Zbigniew Weber (red.), Fitopatologia. Tom 1. Podstawy fitopatologii, Poznań: PWRiL, 2010, ISBN 978-83-09-01-063-0.
  4. Słowniczek pojęć mykologicznych [dostęp 2019-05-30].
  5. Neville J. DixJohn Webster, Introduction, „Fungal Ecology”, 1995, s. 1–11 [dostęp 2022-03-12].

Media użyte na tej stronie

C albicans en.jpg
Autor: Y tambe, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Microscopic image (200-fold magnification) of Candida albicans ATCC 10231, grown on cornmeal agar medium with 1% Tween80. (with English annotations)
Hypomyces leotiarum.jpg
Hypomyces leotiarum Fayod 1885 sur Leotia lubrica (description originale) anamorphe de Hypomyces leotiicola Rogerson and Samuels 1985

Légende : Fig. 1 et 2 Chlamydospores à divers états de développement. Fig. 3. Branche de gonidiophore.

Fig. 4. Gonidies.
Thielaviopsis basicola 1.JPG
Autor: Mary Ann Hansen, Virginia Polytechnic Institute and State University, Bugwood.org, Licencja: CC BY 3.0
Microscopic view of Thielaviopsis chlamydospores (black) and endoconidia (hyaline)