Chlorek żelaza(II)

Chlorek żelaza(II)
Krystaliczny uwodniony FeCl2
Ogólne informacje
Wzór sumarycznyFeCl2
Masa molowa126,75 g/mol
Wyglądjasnozielone kryształy[1]
Identyfikacja
Numer CAS7758-94-3
PubChem24458
Podobne związki
Inne anionyfluorek żelaza(II)
bromek żelaza(II)
jodek żelaza(II)
siarczek żelaza(II)
Inne kationychlorek żelaza(III)
chlorek kobaltu(II)chlorek miedzi(II)
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
ATCB03 AA05

Chlorek żelaza(II), FeCl2nieorganiczny związek chemiczny z grupy chlorków, sól kwasu solnego i żelaza na II stopniu utlenienia.

Bezwodny chlorek żelaza(II) jest białą substancją krystaliczną topiącą się w temperaturze 677 °C. Pod wpływem wilgoci szybko tworzy tetrahydrat FeCl2·4H2O, o jasnozielonej barwie.

Chlorek żelaza(II) otrzymuje się w wyniku działania na metaliczne żelazo gazowym chlorowodorem, lub też roztwarzając żelazo w kwasie solnym:

Fe + 2HCl → FeCl2 + H2

W warunkach laboratoryjnych, aby uzyskać bezwodny chlorek żelaza(II), reakcję tę prowadzi się w metanolu z użyciem stężonego kwasu solnego, w wyniku czego powstaje [Fe(MeOH)6]Cl2, który w temperaturze 160 °C rozkłada się do FeCl2.

Roztwór wodny chlorku żelaza(II) ma odczyn kwaśny i jest żrący. Związek ten jest stosowany w chemii metaloorganicznej jako źródło jonów żelaza na II stopniu utlenienia. Stosuje się go np. do otrzymywania ferrocenu.

Zastosowanie medyczne

Chlorek żelaza(II) jest lekiem stosowanym w celu uzupełnienia niedoboru żelaza. Hydrolizujące sole, zawierające jony żelaza Fe2+ wchłaniane są łatwo z przewodu pokarmowego i stają się substratem do produkcji hemoglobiny i mioglobiny.

Wskazania

Przeciwwskazania i działania niepożądane

Przeciwwskazania:

Działanie niepożądane

Dawkowanie

Lek występuje w kroplach, podaje się go więc zmieszany z sokiem lub wodą, ewentualnie z posiłkiem (przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych), aczkolwiek przyjmowanie na czczo zwiększa wchłanianie żelaza (podobnie działa witamina C). Najlepiej pić przez słomkę, aby uniknąć przebarwienia zębów. Lek stosuje się przez 2–3 miesiące, aby uzupełnić tkankowe niedobory żelaza. W trakcie leczenia występuje czarne zabarwienie stolca. Dawkowanie określane jest przez lekarza.

Dostępne preparaty

  • Hemofer (w postaci kropli doustnych).

Przypisy

  1. a b c d e Chlorek żelaza(II) (ang.). The Chemical Database. Wydział Chemii Uniwersytetu w Akronie. [dostęp 2012-06-30].[niewiarygodne źródło?]
  2. a b c Iron(II) chloride (nr 429368) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Polski.

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Hazard C.svg
The hazard symbol for corrosive substances according to directive 67/548/EWG by the European Chemicals Bureau, now known as the Consumer Products Safety and Quality (CPS&Q) Unit.
Ferrous chloride.png
Ferrous chloride structure
Eisen(II)-chlorid-Tetrahydrat.jpg
Autor: Craven, Licencja: CC BY-SA 3.0
This is iron(II) chloride tetrahydrate. The brown colour comes from oxidation processes with air-oxygen. It gets rapidly brown under normal air conditions. So this is a slight moist product direct after production too get the nice green colour.
GHS-pictogram-acid.svg
Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals (GHS) pictogram for corrosive substances