Chnum
Ten artykuł należy dopracować |
— | bóg Górnego Egiptu, zachodzącego słońca, stwórca ludzi, dawca wody i opiekun wylewów Nilu, patron garncarzy | — |
![Ilustracja](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5e/Khnum.svg/121px-Khnum.svg.png)
baran
Anukis
Chnum – w mitologii egipskiej jeden z bogów Górnego Egiptu.
Czczony już w czasach Starego Państwa jako lokalne bóstwo wyspy Elefantyny[1], następnie jego kult rozpowszechnił się na cały Górny Egipt i Nubię. Jego żoną była bogini Satis, a córką Anuket[2] (tzw. triada elefantyjska). W Esnie czczono go wraz z dwiema boginiami uznawanymi za jego żony: Menhit i Nebtuu oraz jego dziećmi: Neit i Heka[3]. Z kolei w ośrodku kultu w Antinoe czczony był razem z Heket, która była tam uważana za jego małżonkę. Od V dynastii (zgodnie z teorią heliopolitańską) łączony był ze Słońcem (Ra), występując pod imieniem Chnum-Re.
Stwórca ludzi, miał na kole garncarskim ulepić człowieka wraz z jego ka i inne stworzenia. Uważany był także za dawcę wody i opiekuna wylewów Nilu. Był patronem garncarzy[4][5] i bogiem zachodzącego słońca.
W sztuce staroegipskiej wyobrażano go przy kole garncarskim[6], sceny takie pojawiły się za czasów XVIII dynastii, chociaż wzmianki o tej jego roli sięgają Tekstów Piramid. Wyobrażany był też jako długorogi baran lub mężczyzna z głową barana[4].
Olbrzymią świątynię Chnuma wzniesiono na wyspie Elefantynie w czasach Nowego Państwa[7][8], a kolejną w tej samej epoce w Esnie[3][9]. Świątynię Chnuma zbudowała faraon Hatszepsut w Kumma w Nubii[10]. Ponadto na Elefantynie odkryto cmentarzysko świętych zwierząt Chnuma – baranów[11].
Tę sekcję należy dopracować |
Przypisy
- ↑ Grimal N., 2004: Dzieje starożytnego Egiptu, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, strona 161. ISBN 83-06-02917-8
- ↑ Dembska Albertyna, 1995: Kultura starożytnego Egiptu: słownik, hasło Chnum. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa.
- ↑ a b Dembska, hasło Esna
- ↑ a b Dembska, hasło Chnum
- ↑ Wilson H., 1999: Lud faraonów. Państ. Inst. Wydawniczy, Warszawa, s. 5, 7
- ↑ Wilson s. 5
- ↑ Dembska, hasło Elefantyna
- ↑ B.J. Kemp, 2009: Starożytny Egipt. Anatomia Cywilizacji, PIW Warszawa, strona 232
- ↑ Owen Jarus , Gorgeous paintings of ancient Egyptian goddesses revealed under layers of bird poop, livescience.com, 24 maja 2022 [dostęp 2022-05-27] (ang.).
- ↑ Grimal s. 219
- ↑ Kemp s. 432, 4334
Media użyte na tej stronie
Icon of articles which need more text
Autor: Jeff Dahl, Licencja: CC BY-SA 4.0
Khnum, an ancient Egyptian ram-headed god who creates people and their kas on his potter's wheel. Based on New Kingdom tomb paintings.