Chobołd

Chobołd, chobold, chobard, chochołd, kobold (z niem. Kobold – gnom, skrzat, od kobold, kobewald – opiekun domu, od kobe – chata, od walten – zajmować się; od łac. cobalus – pachołek), pokrewny kłobukowidemon warmińsko-mazurski, opiekun domostwa i ogniska domowego, zapożyczony z mitów niemieckich.

Ukazywał się jako ptak, najczęściej jako sowa lub kura; albo jako karzełek w czerwonej szacie. Chobołd najchętniej spędzał czas w pobliżu siedzib ludzkich. Szukał towarzystwa człowieka i pragnął mieć w nim opiekuna. Ukazując się pod postacią kury, przygarnięty do domostwa potrafił obdarowywać gospodarza majątkiem, wymagając wygód i dobrego obejścia się z nim na czas kiedy służył, a zaniedbany odbierał cały dobytek, obdarowując kogoś innego, lepiej o niego dbającego. Jedynie znak krzyża powstrzymywał go od kradzieży. Chobołd z natury był mściwy, nieuczciwy, uwielbiał ciszę i spokój, zatem wyznaczało mu się miejsce na poddaszu domu, skrywając jego istnienie przed innymi. Modlitwa i kształt krzyża uniemożliwiały mu szkodzenie człowiekowi. Preferowaną jego potrawą były kluski. We dnie będąc pielęgnowany, nie opuszczał swojej siedziby, wtenczas ściskał się do prawie niewidzialnych rozmiarów. W nocy rozwijał swoją siłę i działalność. Związek z chobołdem prowadził do utraty spokoju duszy i zbawienia, a sprzeczka i wojna do utraty doczesnego dobra[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. Barbara i Adam Podgórscy: Wielka Księga Demonów Polskich. Leksykon i antologia demonologii ludowej. Katowice: Wydawnictwo KOS, 2005, s. 74. ISBN 83-89375-40-0.

Media użyte na tej stronie

Swiatowid3011.jpg
The Zbruch Idol (sometimes identified as Światowid) found in Ukraine propably represents four old Slavic deities and other symbolism
Zbruch Idol.jpg
The Zbruch Idol (sometimes identified as Światowid) found in Ukraine propably represents four old Slavic deities and other symbolism