Chojnów (gmina wiejska)

Chojnów
gmina wiejska
Ilustracja
Wiatrak holenderski w Jerzmanowicach, kościół Miłosierdzia Bożego w Budziwojowie, jezioro w Rokitkach, kościół Matki Bożej Różańcowej w Okmianach, pałac w Piotrowicach
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Powiat

legnicki

TERC

0209022

Siedziba

Chojnów

Wójt

Andrzej Pyrz

Powierzchnia

231,17 km²

Populacja (31.12.2021)
• liczba ludności


9496[1]

• gęstość

41,1 os./km²

Nr kierunkowy

76

Tablice rejestracyjne

DLE

Adres urzędu:
ul. Fabryczna 1
59-225 Chojnów
Szczegółowy podział administracyjny
Plan gminy Chojnów
Położenie na mapie powiatu
Położenie na mapie powiatu
51°16′00″N 15°56′00″E/51,266667 15,933333
Strona internetowa
Biuletyn Informacji Publicznej
Portal Polska

Chojnówgmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie legnickim.

Siedziba gminy to Chojnów.

Według danych z 31 grudnia 2011 gminę zamieszkiwało 9475 osób. Natomiast według danych z 30 czerwca 2016 gminę zamieszkiwało 9559 osób[2].

Według danych z 30 czerwca 2020 roku gminę zamieszkiwało 9555 osób[3].

Geografia

Położenie

Gmina Chojnów leży w południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku. Według regionalizacji fizycznogeograficznej opracowanej przez Jerzego Kondrackiego, tereny gminy podzielone są pomiędzy dwa mezoregiony, stanowiące południowo-wschodnią część Niziny Śląsko-ŁużyckiejRówninę Chojnowską, obejmującą południowo-zachodni fragment gminy oraz Równinę Legnicką, w obrębie której znajduje się część północno-wschodnia[4]. Gmina od północno-zachodniej strony sąsiaduje z rozległymi obszarami Borów Dolnośląskich oraz kompleksami leśnymi Wysoczyzny Lubińskiej[5].

Przez teren gminy Chojnów przepływa kilka rzek, z czego największe to Czarna Woda i jej dopływy – Skora, mająca swoje źródło na Pogórzu Kaczawskim, oraz Brochotka i Brenna. Gmina położona jest na wysokości w przedziale od 122,5 m n.p.m. (teren nad Czarną Wodą w Niedźwiedzicach) do 278 m n.p.m. (wzniesienie na Wale Okmiańskim)[5].

Administracyjnie gmina Chojnów położona jest w granicach województwa dolnośląskiego, w zachodniej części powiatu legnickiego. Od północy graniczy z gminą Chocianów (powiat polkowicki) i gminą Lubin (powiat lubiński), od wschodu z gminą Miłkowice (powiat legnicki), od południa z gminami Złotoryja i Zagrodno (powiat złotoryjski), od zachodu z gminami Warta Bolesławiecka i Gromadka (powiat bolesławiecki). Enklawą w granicach gminy Chojnów jest miasto Chojnów, stanowiące odrębną jednostkę administracyjną powiatu legnickiego.

Podział administracyjny

Gmina Chojnów podzielona jest na 23 sołectwa, które swoim zasięgiem obejmują, w zależności od liczby mieszkańców, jedną lub kilka miejscowości. Zakres działalności samorządów mieszkańców poszczególnych sołectw jest określany przez Radę Gminy Chojnów w drodze uchwał.

Lista sołectw gminy Chojnów:

Środowisko naturalne

Geologia

Niżowa część gminy Chojnów, w warstwie powierzchniowej, charakteryzuje się występowaniem utworów czwartorzędowych – osadów zróżnicowanych genetycznie i wiekowo, wśród których można wymienić utwory rzeczne, fluwioglacjalne oraz zboczowe o różnej miąższości. W położonym w zachodniej części gminy Wale Okmiańskim spotkać można utwory żwirowe i piaszczyste, będące osadami rzecznymi, zawierającymi głównie kwarc, łupki paleozoiczne, granit karkonoski, fyllity i inne. Obszar między Okmianami a Chojnowem charakteryzuje się występowaniem piasków akumulacji lodowcowej z głazami, będącymi utworami pochodzenia wodnolodowcowego, z okresu zlodowacenia środkowopolskiego, o czym świadczą okruchy krystalicznych skał skandynawskich i stopień ich obróbki. Na osadach fluwioglacjalnych zalegają warstwy piaszczysto-żwirowe, zaliczane do glacjalnych osadów rzecznych. Doliny rzeczne znajdujące się na terenie gminy Chojnów są wypełnione madami i piskami rzecznymi, zasypanymi w okresie zlodowacenia południowopolskiego, na których leży zachowana we fragmentach zwięzła, ilasta i ciemnoszara (miejscami czarna) glina morenowa z silnie zwietrzałymi blokami[6].

Większość osadów czwartorzędowych występujących na Nizinie Śląskiej, jest związana ze zlodowaceniem środkowopolskim, którego następstwem są serie żwirów i piasków rzecznych z głazami narzutowymi, jak i drobne piaski i żwiry akumulacji wodnolodowcowej, gromadzące się przed czołem lądolodu. Skalane głazy narzutowe pochodzą w głównej mierze z obszaru północnego Bałtyku. Kolejnym osadem występującym na terenie gminy Chojnów są zastoiskowe iły czerwone posiadające glinę zwałową lub podmorenowe piaski fluwioglacjalne. Trzon osadów czwartorzędowych stanowi glina zwałowa moreny dennej zlodowacenia środkowopolskiego o bardzo dużej miąższości, dochodzącej do 30–50 m. Glina zwałowa charakteryzuje się silną piaszczystością, brunatną barwą oraz występowaniem bloków i głazów pochodzenia południowo-szwedzkiego: granitów, porfirów, piaskowców, wapieni krystalicznych, gnejsów, skał gabrowych, łupków łyszczykowych lub kwarcytów. Na terenie gminy Chojnów wyróżnić możemy również piaski i żwiry o dużej miąższości, będącymi osadami wodnolodowcowymi, tworzącymi formy rzeźby polodowcowej – moreny kwarcowe, sandry, kemy i terasy kemowe, oraz piaski wydmowe występujące na niewielkim obszarze między Czernikowicami i Białą. W południowej części gminy Chojnów znaleźć możemy utwory lessowe i lessopodobne, natomiast na południe od Zamienic i na zachód od Okmian występują torfy[6].

Odkrywkowa kopalnia kruszywa naturalnego w Białej

Gmina Chojnów cechuje się bardzo ubogim inwentarzem surowców mineralnych. Dotychczas na jej terenie udokumentowano występowanie jedynie kruszywa naturalnego, sklasyfikowanego jako kopaliny pospolite, które jest eksploatowane metodami odkrywkowymi w pobliżu: Okmian, Gołaczowa, Biskupina, Rokitek, Czernikowic i Białej[7].

Klimat

Klimat gminy Chojnów, podobnie jak całego Dolnego Śląska, charakteryzuje się krótkotrwałymi i łagodnymi zimami, wczesnymi i wilgotnymi wiosnami, ciepłymi latami oraz długimi i ciepłymi jesieniami[8].

Gmina Chojnów położona jest na pograniczu dwóch regionów pluwiotermicznych – Ia nadodrzańskiego i IV przedgórskiego (przejściowego). Najcieplejszym obszarem gminy Chojnów jest część nizinna, która charakteryzuje się ciepłym i suchym klimatem. Średnia temperatura w tym rejonie wynosi 8,0–8,7 °C; klimatyczna wiosna ma początek między 26 a 31 marca, natomiast lato trwa od 85 do 104 dni. Okres wegetacyjny dla tego rejonu wynosi od 220 do 227 dni, co czyni go najdłuższym w Polsce. Część przedgórska charakteryzuje się nieco chłodniejszym klimatem. Średnia temperatura dla tego fragmentu gminy Chojnów wynosi 7,5–7,87 °C. Wiosna pojawia się w tym rejonie około 14 kwietnia, okres wegetacyjny trwa średnio 213–217 dni, natomiast lato od 69 do 78 dni[9].

Suma opadu rocznego na obszarze gminy Chojnów wynosi 500–700 mm, z tego opad okresu wegetacyjnego wynosi od 60 do 80% sumy rocznej. Maksimum opadów przypada na lipiec, który zdecydowanie różni się pod tym względem od innych miesięcy; najniższe opady są notowane w lutym[9].

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002[10] gmina Chojnów ma obszar 231,17 km², w tym:

  • użytki rolne: 69%
  • użytki leśne: 20%

Gmina stanowi 31,05% powierzchni powiatu.

Demografia

Dane z 31 grudnia 2017 roku[11]:

OpisOgółemKobietyMężczyźni
Jednostkaosób%osób%osób%
Populacja13 573100710352,3647047,7
Gęstość zaludnienia
[mieszk./km²]
2 5511 3341 217
  • Piramida wieku mieszkańców gminy Chojnów w 2014 roku[2].


Piramida wieku Gmina Chojnow.png

Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowościach gminy Chojnów pochodzą z XIII i XIV w., ale ślady ludzkiej działalności są tu znacznie wcześniejsze – w pobliżu wsi Konradówka znaleziono liczący ponad 100.000 lat krzemienny pięściak – narzędzie człowieka neandertalskiego.

Legenda

Ziemia Chojnowska pełna jest romantycznych legend, według jednej z nich E. von Promnitz był rycerzem nieokiełznanego temperamentu. Stąd mówi, że zginął na polu chwały lub też, że w wieku 24 lat kazała go zgładzić rodzona matka, a później wyprawiła wielką „pompa funebris” wykładając kirem drogę z Zamienic do Jaroszówki.

Zabytki

Wiatrak holenderski w Jerzmanowicach
  • Wiatrak holenderski w Jerzmanowicach – wzniesiony w XVIII w., wiatrak typu holenderskiego na skraju wsi Jerzmanowice. Obecnie znajduje się w nim restauracja.
  • Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Niedźwiedzicach – zbudowany w XV–XVI w. Fundatorem kościoła był Wolf Bożywoj. Najcenniejszym zabytkiem jest w nim późnogotycki drewniany ołtarz z 1491 roku w formie tryptyku, którego centralną część stanowi Zdjęcie z Krzyża.
  • Kościół pw. św. Anny w Osetnicy – powstały pod koniec XV w. Wyjątkowo dobrze zachowany gotycki jednonawowy kościół wiejski. W okalających go murach pełniących niegdyś funkcje obronne, dostrzec można szereg epitafiuów.
  • Kościół w Zamienicach – pochodzi z XVII w. Jego atrakcją jest obok oryginalności architektonicznej (stylizacja na późny gotyk), są trzy okazałe nagrobki – Fryderyka von Bilerau z 1628 roku, E. von Promnitza zmarłego w 1704 roku i R. von Promnitza.

Sąsiednie gminy

Chocianów, Chojnów (miasto), Gromadka, Lubin, Miłkowice, Warta Bolesławiecka, Zagrodno, Złotoryja

Komunikacja

Komunikacja samochodowa

Przez gminę przebiega autostrada A4. Główną drogą gminy jest trasa z Legnicy do Bolesławca droga krajowa nr 94 przechodzącą przez Michów, Chojnów i Krzywą. Oraz inne wojewódzkie: Chojnów – Złotoryja droga wojewódzka nr 328 przechodząca przez Gołaczów, Chojnów – Lubin droga wojewódzka nr 335 przechodząca przez Kolonię Kołłątaja i Jaroszówkę oraz Chojnów – Chocianów droga wojewódzka nr 328, przechodzącą przez Czernikowice i Rokitki. Wsie położone za tymi drogami są połączone między sobą dobrą siecią dróg powiatowych.

Komunikacja kolejowa

Przystanek kolejowy Osetnica

Stacje kolejowe w Gminie Chojnów znajdują się w:

Czynne

Nieczynne

Komunikacja lotnicza

Niedaleko Chojnowa, we wsi Krzywa, znajduje się nieużywane poradzieckie lotnisko.

Miejscowości

Rolniczy krajobraz sołectwa Pawlikowice-Gołocin

Biała, Biskupin, Budziwojów, Dzwonów, Czernikowice, Dobroszów, Goliszów, Gołaczów, Groble, Jaroszówka, Jerzmanowice, Konradówka, Piotrowice, Kolonia Kołłątaja, Krzywa, Michów, Niedźwiedzice, Okmiany, Osetnica, Pawlikowice-Gołocin, Rokitki, Stary Łom, Strupice, Witków, Zamienice.

Pozostałe miejscowości:

Brzozy, Kobiałka, Pątnów, Witkówek.

Przypisy

  1. Stan, ruch naturalny i wędrówkowy ludności w roku według podziału administracyjnego, stan w dniu 31.12.2021, Główny Urząd Statystyczny [dostęp 2022-09-03] (pol.).
  2. a b Gmina Chojnów w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2016-03-14] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  3. GUS, TABL. 11. LUDNOŚĆ WEDŁUG WOJEWÓDZTW, POWIATÓW, GMIN ORAZ PŁCI W WOJEWÓDZTWIE DOLNOŚLĄSKIM W 2020 R., 30 czerwca 2020.
  4. Jerzy Kondracki, Andrzej Richling, Atlas Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa: Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, 1994 (pol.).
  5. a b Elżbieta Wyszkowska-Zając, Edward Wiśniewski, Krzysztof Zając, Powiat Legnicki Człowiek i Przyroda, Studio KZS, 2018, s. 22, ISBN 978-83-938863-4-0 (pol.).
  6. a b Warunki geologiczne, [w:] Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Chojnów, Wrocław: PRO-URBI, s. 23–24.
  7. Projekt Strategii Rozwoju Gminy Chojnów na lata 2015–2020, Chocianów: Fundacja „Wrzosowa Kraina”, 2015 (pol.).
  8. Klimat, [w:] Plan Rozwoju Lokalnego, Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy Chojnów, s. 20–21 [dostęp 2018-11-05].
  9. a b Warunki geograficzne, [w:] Program Opieki nad Zabytkami Gminy Chojnów na lata 2009–2013, 2009, s. 47.
  10. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset. regioset.pl. [dostęp 2010-09-14]. (pol.).
  11. Chojnów w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2020-02-06] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

POL województwo dolnośląskie flag.svg
Flaga województwa dolnośląskiego
Powiat legnicki - lokalizacja gminy wiejskiej Chojnów.png
Autor: Adam Biegaj, Licencja: CC BY-SA 4.0
Lokalizacja gminy wiejskiej Chojnów na mapie powiatu legnickiego
Kolaż, Gmina Chojnów.jpg
Autor:

Kościół w Okmianach: Antosh Kościół w Budziwojowie, jezioro w Rokitkach: Olejowy

Wiatrak w Jerzmanowicach, Pałac w Piotrowicach: Sławomir Milejski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wiatrak Holenderski w Jerzmanowicach, Kościół w Budziwojowie, Jezioro w Rokitkach, Kościół w Okmianach, Pałac w Piotrowicach
Biała, Zakład Górniczy.jpg
Autor: Adam Biegaj, Licencja: CC BY-SA 4.0
Odkrywkowa kopalnia kruszyw w Białej
Osetnica, przystanek kolejowy (1).jpg
Autor: Adam Biegaj, Licencja: CC BY-SA 4.0
Przystanek kolejowy Osetnica.
SM Jerzmanowice-wiatrak (3) ID 593334.jpg
Autor: Sławomir Milejski, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Jerzmanowice, wiatrak holender, ob. restauracja, XVIII
Piramida wieku Gmina Chojnow.png
Autor: Polskawliczbach, Licencja: CC BY-SA 2.5 pl
Piramida wieku mieszkańców gminy Chojnów, 2014
Pawlikowice, rolniczy krajobraz.jpg
Autor: Adam Biegaj, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rolniczy krajobraz w okolicach Pawlikowic