Chotom

Chotom
Położenie
Państwo Polska
RegionPojezierze Ińskie, Równina Drawska
Morfometria
Powierzchnia2,3 ha
Wymiary
• max długość
• max szerokość

0,2 km
0,16 km
Położenie na mapie gminy Ińsko
Mapa konturowa gminy Ińsko, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Chotom”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Chotom”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Chotom”
Położenie na mapie powiatu stargardzkiego
Mapa konturowa powiatu stargardzkiego, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Chotom”
Ziemia53°29′09″N 15°36′08″E/53,485833 15,602222

Chotom – małe jezioro położone w rezerwacie przyrody Krzemieńskie Źródliska, w gminie Ińsko, w powiecie stargardzkim, w woj. zachodniopomorskim. Chotom znajduje się w północno-wschodniej części Ińskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro położone jest na granicy Pojezierza Ińskiego i Równiny Drawskiej.

Około 200 m na północ od Chotomia płynie rzeka Ina, która wpada do pobliskiego jeziora Krzemień.

W rezerwacie przyrody występują wychodnie warstw wodonośnych i rozwijają się unikatowe ekosystemy źródliskowe i bagienne[1]. Wody ze źródeł spływają przez Chotom potokiem do jeziora Krzemień. Oprócz Chotomia w skład rezerwatu wchodzi zespół dobrze zachowanych źródlisk i las na brzegu jeziora Krzemień. Rezerwat Krzemieńskie Źródliska został powołany w 2007 roku i obejmuje powierzchnię 75,94 ha[1]. W rezerwacie gnieździ się od wielu lat bocian czarny, a lęgła się tam również kania ruda. Rzeka Ina, brzeg Krzemienia i Chotomia są stale penetrowane przez wydry. Niewielkie oczka i mokradła służą licznym gatunkom herpetofauny[2].

Około 1 km na wschód od Chotomia biegnie droga wojewódzka nr 151. Najbliżej położoną miejscowością od jeziora jest wieś Ciemnik, leżąca ok. 1,5 km na północny wschód.

Przypisy

  1. a b Obiekty chronione w Ińskim Parku Krajobrazowym (pol.). Zespół Drawskiego i Ińskiego Parku Krajobrazowego. [dostęp 2009-01-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-04-30)].
  2. 3.2.5 Fauna. W: Program Ochrony Środowiska dla Miasta i Gminy Ińsko. Szczecin: Urząd Miasta i Gminy w Ińsku, 2004, s. 44.

Media użyte na tej stronie

Relief Map of Poland.svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland
West Pomeranian Voivodeship Relief location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Relief location map of West Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.65 N
  • S: 52.58 N
  • W: 13.95 E
  • E: 17.10 E
Legenda jezioro.gif
Autor: Tzugaj, Licencja: CC0
znak graficzny do map, ukazujący przykładowe jezioro
Ińsko (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Ińsko, Polska
Powiat stargardzki location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu stargardzkiego, Polska