Chris Hani
Chris Hani, urodzony jako Martin Thembisile Hani (ur. 28 czerwca 1942 w Cofimvabie w Południowej Afryce, zm. 10 kwietnia 1993 w Boksburgu) – lider Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej i Umkhonto we Sizwe, zbrojnego skrzydła Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC)[1]. Był aktywnym przeciwnikiem apartheidu. Został zamordowany przez Janusza Walusia, polskiego imigranta[2].
Życiorys
W 1957 roku dołączył do młodzieżowej organizacji ANC Youth League. Studiował na uniwersytecie Fort Hare i Uniwersytecie Rodezyjskim. W 1962 roku dołączył do Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej i Umkhonto we Sizwe. Przeszedł szkolenie wojskowe w obozach czarnej partyzantki w Rodezji (obecnie Zimbabwe). Uczestniczył w operacjach partyzanckich podejmowanych przeciwko RPA z obszaru Lesotho i Zambii. W 1974 roku został wybrany do rady wykonawczej Afrykańskiego Kongresu Narodowego. W 1982 roku został mianowany zastępcą dowódcy Umkhonto we Sizwe, z funkcji tej zrezygnował w 1991 roku. W 1991 zastąpił Joe Slovo na stanowisku sekretarza generalnego partii komunistycznej[1].
Brał udział w rozmowach na temat zniesienia apartheidu[1]. Został zabity strzałem w głowę przez Janusza Walusia 10 kwietnia 1993 roku, przed swoim domem w Dawn Park, na przedmieściach Boksburga. Sprawca został zatrzymany, podobnie jak Clive Derby-Lewis – konserwatywny członek parlamentu RPA, który użyczył mu pistoletu. Zabójstwo to, zorganizowane przez skrajną prawicę, miało na celu zatrzymanie negocjacji kończących apartheid. Na liście przyszłych potencjalnych ofiar, znalezionej u Derby-Lewisa, Hani znajdował się na trzeciej pozycji, pierwszym natomiast był Nelson Mandela, a drugim – Joe Slovo[1][2].
Obecność w kulturze popularnej
Hani znalazł się na 20. pozycji wśród stu największych Południowoafrykańczyków (według telewizji SABC3).
Cztery dni po zabójstwie grupa Dave Matthews Band (gitarzysta Dave Matthews pochodzi z RPA) zaczęła grać utwór #36, poświęcony pamięci Haniego. W 2001 roku wydali oni singel, Everyday, gdzie tytułowa piosenka zaczyna się słowami skandowanymi przez publiczność: Hani, Hani, come and dance with me.
Filozof Jacques Derrida zadedykował Haniemu swoją książkę Spectres de Marx (Widma Marksa, 1993).
Przypisy
- ↑ a b c d Oliver Tambo, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-09-30] (ang.).
- ↑ a b Adam Szostkiewicz, Jędrzej Winiecki: Już nie noc, jeszcze nie dzień. POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A., 2010-06-10. [dostęp 2016-07-01].
Media użyte na tej stronie
Autor: Nqobimfundo, Licencja: CC BY-SA 4.0
This is part of the Chris Hani Monument