Christifideles laici

Christifideles laici
Ilustracja
Autor

Jan Paweł II

Tematyka

dokument papieski

Typ utworu

adhortacja apostolska

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Watykan

Język

łacina

Data wydania

1988

Wydawca

Libreria Editrice Vaticana

poprzednia
Reconciliatio et paenitentia
następna
Redemptoris Custos

Christifideles laiciadhortacja papieża Jana Pawła II opublikowana w roku 1988.

Była owocem obrad VII Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, które odbywało się w Rzymie od 1 października do 30 października 1987. Dokument był nawiązaniem do II soboru watykańskiego i jego konstytucji dogmatycznej Lumen gentium oraz dekretu o statusie świeckich w strukturze Kościoła Apostolicam actuositatem.

Kościół jako wspólnota ludzi ochrzczonych i wierzących widzi szczególne miejsce laikatu w swojej działalności i funkcjonowaniu. Świeccy winni się angażować w życie wspólnoty zarówno w wymiarze powszechnym jak i lokalnym (osobista świętość, życie parafii, polityka, małżeństwo, rodzina, ewangelizacja, kultura). W sposób szczególny została podkreślona rola kobiet w misji Kościoła [1].

Jan Paweł II podpisał dokument w Rzymie 30 grudnia 1988, w Uroczystość Świętej Rodziny. Był to jedenasty rok jego pontyfikatu[2].

Dokument papieski składa się z wprowadzenia, pięciu obszernych rozdziałów, apelu i modlitwy do Bogarodzicy. Pełny tytuł dokumentu:

Posynodalna adhortacja apostolska Christifideles laici Ojca Świętego Jana Pawła II o powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie dwadzieścia lat po Soborze Watykańskim II

Główne tematy

Przypisy

  1. Stanisław Nagy, Wstęp do Adhortacji Apostolskich Jana Pawła II, w: Jan Paweł II, Dzieła zebrane. Tom II - Adhortacje, Kraków 2006, 9.
  2. Jan Paweł II, Christifideles laici, w: www.nowypapiez.wiara.pl, dn. 29 czerwca 2007.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

John paul 2 coa.svg
Autor: Magul, Licencja: CC-BY-SA-3.0

DETAILED (MULTILINGUAL) DESCRIPTION AT THE HOLY SEE WEBSITE: Coat of Arms of His Holiness John Paul II (The Holy See Press Office).

Herb Jana Pawła II.
W błękitnym polu tarczy, krzyż złoty łaciński, (stykający się z krawędzią tarczy jak w przypadku figury zaszczytnej), przesunięty w prawo. Pod poprzeczną belką krzyża, po lewej (heraldycznie) stronie, złota litera M, oznaczająca Maryję.
Dewiza wybrana przez Jana Pawła II brzmiała Totus Tuus (Cały twój). Zgodnie jednak z zasadą konstrukcji stosowaną w herbach papieskich, dewiza ta nie była zamieszczana w herbie.