Chrześcijański Ruch Samorządowy

Chrześcijański Ruch Samorządowy
Państwo

 Polska

Siedziba

ul. Piotrkowska 133,
90-434 Łódź

Data założenia

12 października 2003

Rodzaj stowarzyszenia

Stowarzyszenie

Profil działalności

samorządowy, polityczny

Zasięg

Polska

Prezes Zarządu

Ryszard Tur

Nr KRS

0000173453

Data rejestracji

17 września 2003

Powiązania

Łódzkie Porozumienie Obywatelskie

brak współrzędnych
Strona internetowa

Chrześcijański Ruch Samorządowy (ChRS) – polskie stowarzyszenie o charakterze politycznym, założone oficjalnie 12 października 2003 (zarejestrowane już 17 września 2003). Zaczątkiem ugrupowania było Łódzkie Porozumienie Obywatelskie. Założycielami formacji byli ówcześni liderzy Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Przystąpili do niej jednak także politycy niezależni oraz innych partii.

Prezesem Zarządu Głównego ChRS jest były prezydent Białegostoku Ryszard Tur, a przewodniczącym Rady Naczelnej były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.

Historia

W wyborach samorządowych w 2006 ChRS wystawił swoje listy do sejmików w czterech województwach, zdobywając łącznie 40 306 głosów, tj. 0,33% poparcia w skali kraju:

(województwo, liczba głosów, liderzy okręgowych list wyborczych)

  • woj. podlaskie (wystawił listy we wszystkich okręgach) – 16 155 (Ryszard Tur, Leszek Lewoc, Tadeusz Kowalewski, Marian Łuczaj, Piotr Krutul),
  • woj. łódzkie (wystawił listy we wszystkich okręgach) – 15 426 (Wojciech Łaszkiewicz, Maria Maciaszczyk, Mieczysław Nowicki, Grzegorz Kaźmierczak, Jerzy Arent, Mariusz Marasek),
  • woj. małopolskie (wystawił listę w jednym okręgu) – 5769 (Adam Śledź),
  • woj. wielkopolskie (wystawił listę w jednym okręgu) – 2956 (Paweł Pluta).

W województwie podlaskim listy ChRS były zblokowane z listami PO i PSL (poza miastem Łomża, gdzie ChRS nie było w żadnym bloku). W żadnym województwie komitet ChRS nie przekroczył 5%-owego progu wyborczego i w związku z tym nie uzyskał mandatów radnych wojewódzkich. Jerzy Kropiwnicki został natomiast ponownie wybrany na prezydenta Łodzi (kandydował z ramienia PiS), podobnie jak Jerzy Brzeziński w Łomży (kandydował z ramienia ChRS, należąc wówczas do PO) i Robert Choma w Przemyślu (startował z ramienia PiS, do którego wówczas należał). Ponadto związany z ChRS Krzysztof Chojniak został prezydentem Piotrkowa Trybunalskiego (kandydując z ramienia PiS), a Marek Chrzanowski został prezydentem Bełchatowa (startując z komitetu PLUS). Na burmistrza miasta i gminy Mońki również został wybrany kandydat ChRS – Zbigniew Karwowski. Oprócz województw, w których ChRS wystawiał listy do sejmików, jego kandydaci startowali również do rad miejskich Włocławka i Świętochłowic, do rady powiatu chojnickiego oraz do rad gmin w powiatach chojnickim, przysuskim i przeworskim[1].

Jerzy Kropiwnicki został odwołany z funkcji prezydenta Łodzi w referendum z 2009 (pełnił urząd do 2010). W kolejnych wyborach samorządowych ChRS nie wystawiał komitetu na poziomie ogólnopolskim. Związani z nim włodarze startowali jako kandydaci niezależni bądź z komitetów lokalnych. Jerzy Brzeziński w 2010 nie został ponownie wybrany, natomiast Robert Choma (w 2010 członek zarządu Polski Plus, rozwiązanej jeszcze przed wyborami), Krzysztof Chojniak i Zbigniew Karwowski uzyskiwali reelekcję w 2010 i 2014. Marek Chrzanowski w 2010 także został ponownie wybrany, jednak w 2014 nie uzyskał reelekcji.

W 2007 szef ChRS Ryszard Tur bez powodzenia startował do sejmiku podlaskiego z listy PO, a następnie został pełnomocnikiem Prawicy Rzeczypospolitej na Białystok. Do tej partii przystąpiła też część innych działaczy stowarzyszenia. Jego aktywiści związali się także z LPR, inni pozostawali ponadto m.in. działaczami ZChN (wśród liderów ChRS było kilku ostatnich prezesów tej partii), PiS i PO. Po wykreśleniu ZChN z rejestru partii w 2010 zapowiadano połączenie się jego struktur z ChRS i utworzenie partii Chrześcijański Ruch Społeczny[2], do czego ostatecznie nie doszło. Niektórzy działacze stowarzyszenia związali się potem z PJN i następnie z Polską Razem. W 2015 część działaczy ChRS powołała odwołujące się do tradycji ZChN Stowarzyszenie Chrześcijańsko-Narodowe. Jego prezesem został wiceprezes ChRS Arkadiusz Urban[3], kandydujący w tym samym roku bezskutecznie do Sejmu z listy komitetu Kukiz’15.

19 października 2017 ChRS podjął oficjalną współpracę z Polską Razem, deklarując współtworzenie nowej partii na jej bazie[4]. Jednym z wiceprezesów powstałego 4 listopada tego samego roku ugrupowania Porozumienie został Arkadiusz Urban. W zarządzie krajowym tej partii zasiedli także wiceszef rady naczelnej ChRS Jacek Szczot (były prezes ZChN) i wiceprezes ChRS Grzegorz Gołdynia (były wiceminister zdrowia, działający już wcześniej w Polsce Razem). Z Porozumieniem związali się także m.in. prezes ChRS Ryszard Tur oraz pozostały z wiceprezesów stowarzyszenia Marek Waszkowiak (który przystąpił do niego wraz z Polską Razem). Arkadiusz Urban został wykluczony z Porozumienia w lutym 2021. W czerwcu tego samego roku przystąpił do Partii Republikańskiej, a we wrześniu 2021 został jej wiceprezesem.

Władze

(w nawiasie pozostała aktywność polityczna działaczy w okresie działalności w ChRS)

Zarząd

Prezes:

Wiceprezesi:

Sekretarz generalny:

  • Grzegorz Kaźmierczak (działał w ZChN)

Skarbnik:

Pozostali członkowie:

Przewodniczący Rady Naczelnej

Zobacz też

  • Politycy Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie