Chrześcijaństwo w Omanie
Chrześcijaństwo w Omanie – religia mniejszości, wyznawana przez 2,5% społeczeństwa czyli około 64 000 osób (2006 rok)[1]. W Omanie istnieje około 90 wspólnot chrześcijańskich a zdecydowaną większość ich członków stanowią obcokrajowcy[2]. Wywodzą się oni głównie z Filipin, Indii i krajów zachodnich. Jednakże istnieją także wspólnoty złożone z ludności rdzennej, tak zwani chrześcijanie św. Tomasza. Nawracanie na chrześcijaństwo muzułmanów, stanowiących większość społeczeństwa, jest zabronione przez prawo[3]. Państwo uznaje i zapewnia prawną ochronę kościołom katolickim i protestanckim[4]. Wyznania te mogą prowadzić własne szkoły z chrześcijańskim programem nauczania, w szkołach państwowych obowiązuje nauka w duchu islamskim[5].
Katolicyzm
Według spisu ludności z 2005 roku Oman zamieszkuje ok. 3000 katolików, którzy posiadają 21 wspólnot. Ich kościoły podlegają pod Wikariat apostolski Arabii Południowej.
Kościoły wschodnie
W Omanie działa Malankarski Kościół Ortodoksyjny. Skupia on Chrześcijan św. Tomasza, a jego parafie należą do diecezji Ahmedabad[6].
Protestantyzm
Protestanci stanowią 0,4% społeczeństwa, ale są bardzo podzieleni, gdyż na terenie Omanu działa 21 wyznań protestanckich[7].
Świadkowie Jehowy
Działalność Świadków Jehowy w Omanie zainicjowali pod koniec lat 40. XX w. misjonarze Szkoły Gilead[8]. W latach 70. XX w. obcokrajowcy, a kontynuowali ją przyjezdni współwyznawcy z innych krajów. W połowie lat 80. XX w. do ich grona dołączyła grupa zainteresowanych, głównie z Indii. Aktualnie działalność prowadzona jest nieoficjalnie z zachowaniem środków ostrożności. Zebrania religijne prowadzone są potajemnie w mieszkaniach prywatnych. Tylko cudzoziemcy mogą praktykować swoje wyznanie, prowadzą oni głównie wśród cudzoziemców działalność kaznodziejską. Z powodu prawa państwowego większość miejscowych wyznawców musiało opuścić kraj. Wiadomo o jednej istniejącej ok. 20 osobowej grupie wyznawców, którzy tu pozostali. Obecnie sprawozdanie z działalności w tym kraju dołączane jest do ogólnego z 33 krajów, gdzie ich działalność jest ograniczona prawnie lub zakazana. Działalność nadzoruje brytyjskie Biuro Oddziału[9].
Przypisy
- ↑ pray-ap.info: Oman Facts. [dostęp 2015-04-16]. (ang.).
- ↑ Operation World. [dostęp 2011-05-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-21)].
- ↑ The Voice of the Martyrs. [dostęp 2012-04-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-26)].
- ↑ US Department of State
- ↑ Christen in muslimichen Landern
- ↑ Diocese of Ahmedabad
- ↑ Anglicans Online
- ↑ Świadkowie Jehowy. Historia żywej wiary. Część 2: Niech zajaśnieje światło (film), 2011, WTBTS
- ↑ Watchtower: Kontakt z lokalnym przedstawicielem. jw.org. (pol.).