Chuck Jones

Chuck Jones
Ilustracja
(c) photo by Alan Light, CC BY 2.0

Chuck Jones (1976)
Prawdziwe imię i nazwiskoCharles Martin Jones
Data i miejsce urodzenia21 września 1912
Spokane
Data i miejsce śmierci22 lutego 2002
Newport Beach
Zawódreżyser, animator

Chuck Jones, właściwie Charles Martin Jones (ur. 21 września 1912, zm. 22 lutego 2002) – amerykański reżyser animacji. Twórca kreskówek takich jak Tom i Jerry, Struś Pędziwiatr czy Królik Bugs. Ojciec producentki Lindy Jones Clough. Trzy jego kreskówki – Duck Amuck (1953), One Froggy Evening (1955) i What's Opera, Doc? (1957) znalazły się na liście US National Film Registry, zawierającej tytuły produkcji filmowych budujących dziedzictwo kulturowe USA.

Chuck Jones, podczas 60 lat pracy zawodowej stworzył ponad 300 animowanych historii i został uhonorowany czterema Oscarami, z czego trzy za reżyserską pracę nad serią animacji pt. Looney Tunes. W 1996 roku Akademia przyznała Jonesowi honorowego Oscara za całokształt pracy i szczególne osiągnięcia w dziedzinie animacji.

Życiorys

Chuck Jones urodził się w 1912 w miejscowości Spokane, w stanie Waszyngton, i karierę gwiazdy filmowej rozpoczynał bardzo wcześnie. Już jako mały chłopiec grał w niemych filmach. Po ukończeniu Akademii Sztuk Pięknych znalazł autora kreskówek w studio Ubbe Inwerksa, w przeszłości związanego z Waltem Disneyem. Jednak dopiero przejście do studia braci Warner w 1936 roku pozwoliło młodemu, 24-letniemu wówczas artyście, rozwinąć skrzydła i pokazać na co go stać...

Podczas Złotego Wieku Animacji, na przełomie lat 1930-1940, nadzorował i kierował pracą wielu rysowników, których zespołowym osiągnięciem jest światowej sławy postać, trudne dziecko animacji – Królik Bugs i Kaczor Daffy. W pracy nad Looney Tunes Jones stworzył swoją własną grupę niepokonanych charakterów z Kojotem i jego prześladowcą, Strusiem Pędziwiatrem na czele. W przeciwieństwie do animacji produkowanych przez studio Walta Disneya, kreskówki Jonesa przedstawiały postacie tryskające szalonym i wielokrotnie czarnym poczuciem humoru, co trafiało w gusta nie tylko dla dzieci, ale i rodziców. Świat animacji zaroił się od dowcipnych, krnąbrnych, upartych, złośliwych i przez to bardzo ludzkich postaci. Po zamknięciu studia Warner Bros w 1962 roku, Jones przeniósł się do wytwórni MGM, gdzie zaczął pracować nad trzecią serią popularnej kreskówki Tom i Jerry. Stworzył on 30 odcinków tej nowej serii. W 1965 roku wyreżyserował krótki film animowany zatytułowany Kropka i linia, za który otrzymał Oscara. „Jestem wciąż zaskoczony tym, że ktoś zaoferował mi pracę i płacę za to, co chciałem robić.” – wspomniał Jones.

Jeden z jego najbardziej popularnych filmów, What's Opera, Doc?, został włączony do National Film Registry (Filmoteka Narodowa) w 1992 roku z uzasadnieniem, że jest to jeden z najbardziej kulturalnie, historycznie i estetycznie ważnych filmów naszych czasów. w 1996 roku Chuck Jones został uhonorowany przez Akademię Filmową Oscarem za całokształt pracy i szczególne osiągnięcia w animacji filmowej. We wstępie do jego prowokatorskiej i obrazoburczej autografii zatytułowanej „Chuck Jones: Życie i twórczość animatora kreskówek”, Steven Spielberg napisał: „Chuck Jones ze swoją oryginalnością, szybkim i ciętym dowcipem niebanalnym poczuciem humoru nie ma sobie równych.”. Przed śmiercią Jones wrócił do sztuk pięknych, by udoskonalić swoje umiejętności rysunku. Jednak wciąż animowane postacie postrzegał i traktował równie realnie, prawdziwie jak tematy swoich poważnych szkiców i rysunków. „Animacja nie jest iluzją życia” – powiedział na swojej stronie internetowej – „To jest życie” (na podstawie materiałów Warner Bros. Home Video).

Życie prywatne

Jego żoną była Dorothy Jones, z którą ożenił się w 1935 roku (w 1978 roku Dorothy zmarła). W 1981 roku Jones ożenił się ponownie. Jego drugą żoną była Marian J. Dern Jones.

Zmarł w 2002 roku w wieku 89 lat na niewydolność serca.

Wybrana filmografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Chuck Jones.jpg
(c) photo by Alan Light, CC BY 2.0
Photo taken in 1976 at Chuck Jones' office