Chuseok

Chuseok
ilustracja
Dzień15 dzień ósmego miesiąca (w tradycyjnym kalendarzu koreańskim)
PaństwaKorea
Typ świętakulturowe
Znaczenieświęto plonów
Inne nazwyHangawi
Podobne świętaŚwięto Środka Jesieni

Chuseok (kor. 추석) – tradycyjne koreańskie święto plonów, którego obchody rozpoczynają się piętnastego dnia ósmego miesiąca koreańskiego kalendarza księżycowo-słonecznego i trwają trzy dni. Ze świętem tym są związane różne zwyczajowe zabawy i potrawy. Święto to zwane jest także Hangawi, co można tłumaczyć jako „idy sierpniowe”[1].

Potrawy

Songpyeon – ciasteczka ryżowe przygotowywane na Chuseok

Na chuseok przygotowuje się stół ceremonialny pełny tradycyjnych potraw.

Zwyczajowe potrawy przygotowywane na to święto to songpyeon, niewielkie ciasteczka ryżowe, i hangwa, ciastka miodowe. Zwykle przygotowuje się także wołowinę bulgogi i makaron japchae. Do jedzenia popija się także tradycyjne napoje alkoholowe[2].

Zabawy ludowe

Święto chuseok jest radosnym świętem, podczas którego nie tylko spędza się czas przy stole, ale także bawi w różne tradycyjne gry i zabawy[2].

Ssireum to tradycyjne koreańskie zapasy. Walka jest prowadzona w okrągłej piaskownicy, a jej celem jest obalenie przeciwnika na podłoże.

Ganggangsullae to prastary tradycyjny taniec koreański, podczas którego kobiety ubrane w tradycyjny strój stoją w koło, trzymając się za ręce i śpiewają tradycyjne pieśni.

Yut to tradycyjna koreańska gra planszowa popularna w całej Korei. Gra się w nią zwykle w gronie znajomych lub rodziny[3].

Inne zwyczaje

Z chuseok wiążą się także inne zwyczaje. Niektóre z nich podobnie jak w czasie święta seollal, są związane z kultem zmarłych[2].

Charye jest to specjalny stół ceremonialny przygotowywany nad ranem jako wspomnienie i dar dla przodków. Na nim znajdują się świąteczne potrawy. Po uroczystym wspólnym odprawieniu modlitwy rodzina zasiada do stołu.

Seongmyo i Beolcho. Podczas Chuseok odwiedza się groby rodziny. Ten zwyczaj jest zwany Seongmyo. W trakcie tych wizyt zrywa się trawę, która wyrosła przez lato na grobach przodków, co nazywa się Beolcho.

Daty Chuseok według kalendarza gregoriańskiego

Chuseok jest obchodzony zgodnie z koreańskim kalendarzem księżycowo-słonecznym, dlatego jego data według kalendarza gregoriańskiego jest zmienna.

Daty chuseok według kalendarza gregoriańskiego[4].

  • 30 września 2012
  • 19 września 2013
  • 8 września 2014
  • 27 września 2015
  • 15 września 2016
  • 4 października 2017
  • 24 września 2018
  • 13 września 2019
  • 1 października 2020
  • 21 września 2021
  • 10 września 2022

Przypisy

  1. http://amydunkley.wordpress.com/tag/baekju/, http://mystickorea.blogspot.nl/2012/09/king-of-korean-holiday-chuseok-or.html.
  2. a b c Traditional Korean Holiday of Bountiful Harvest, Chuseok | Official Korea Tourism Organization, english.visitkorea.or.kr [dostęp 2017-11-17] [zarchiwizowane z adresu 2013-09-21] (ang.).
  3. AfterMarket.pl, www.ecola.com.pl [dostęp 2017-12-11] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-17] (pol.).
  4. Chuseok Festival 2016, Date, Chuseok Traditions, Chuseok History, www.altiusdirectory.com [dostęp 2017-11-17] (ang.).

Media użyte na tej stronie

Korean ancestor veneration-Jesa-01.jpg
Autor: by Joseph Steinberg (Baltimoron in Korea) at Flickr, Licencja: CC BY-SA 2.0
Jesa, a type of Korean ancestor veneration held on Chuseok (Korean mid-autumn festival).
Korean rice cake-Songpyeon-01.jpg
Autor: by linlilian at Flickr, Licencja: CC BY 2.0
Songpyeon, Korean rice cake for Chuseok, mid-term festival