Chwalebna rewolucja

Wilhelm Orański ląduje pod Torbay

Chwalebna rewolucja lub sławetna rewolucja (ang. Glorious Revolution) – przeprowadzona przez parlament angielski zmiana panującego, miała miejsce w listopadzie i grudniu 1688, zwana też czasem bezkrwawą rewolucją.

Wiąże się ona z przybyciem do Anglii męża Marii Stuart, protestanckiego niderlandzkiego księcia Wilhelma Orańskiego i ucieczką prokatolickiego Jakuba II (ojca Marii).

Parlament postanowił definitywnie rozprawić się z rządzącą dynastią Stuartów w 1688 i w tym celu usunął z tronu Jakuba II.

Do Anglii wezwano Wilhelma i Marię i koronowano ich jako Wilhelma III i Marię II. Wszystko odbyło się na drodze bezkrwawego przewrotu.

O tym, jak powszechne było zmęczenie stylem rządów, jaki uprawiali Stuartowie, może świadczyć fakt, że list do Wilhelma podpisało 4 wigów i 3 torysów.

Rok później zmuszono Wilhelma III do wydania Deklaracji praw (ang. Bill of Rights). Dokument ten ostatecznie spełnił cele angielskiej rewolucji.

Media użyte na tej stronie

Prince of Orange engraving by William Miller after Turner R739.jpg
Prince of Orange Landing at Brixham, engraving by William Miller after J M W Turner (Rawlinson 739), published in The Art Journal 1852 (New Series Volume IV). George Virtue, London, 1852