Cidade Velha

Cidade Velha
Ilustracja
Pelourinho (pręgierz) w Cidade Velha
Państwo Republika Zielonego Przylądka
ConcelhoRibeira Grande de Santiago
Populacja (2010)
• liczba ludności

1 214
Położenie na mapie Republiki Zielonego Przylądka
Mapa konturowa Republiki Zielonego Przylądka, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cidade Velha”
Ziemia14°55′N 23°37′W/14,916667 -23,616667

Cidade Velha (z port. Stare Miasto) – miasto w Republice Zielonego Przylądka, na wyspie Santiago. Najstarsze miasto Republiki Zielonego Przylądka – założone w 1462 jako Ribeira Grande (z port. Wielka Dolina), obecną nazwę uzyskało w XVIII wieku. W 2009 roku zabytkowa starówka Cidade Velha została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako pierwszy obiekt w Republice Zielonego Przylądka.

Historia

Osada Ribeira Grande została założona w 1462 roku przez włoskiego żeglarza Antonio da Noli, który w służbie Portugalii badał archipelag Wysp Zielonego Przylądka. Była to wówczas nie tylko pierwsza osada na archipelagu, ale też pierwsza stała osada europejska w strefie zwrotnikowej. Osadników przywieziono z Madery. W 1466 roku osada odzyskała królewski monopol na handel niewolnikami i szybko zyskała na znaczeniu. Niewolników z Gwinei-Bissau i Sierra Leone przerzucano stąd dalej do Brazylii i na Wyspy Karaibskie. Położona w pobliżu miasta dolina służyła za naturalne więzienie. W tutejszym kościele niewolników poddawano chrztom, przez co można ich było sprzedać za wyższą cenę. W 1532 roku Ribeira Grande stało się siedzibą biskupstwa, a w 1572 roku do jej nazwy dodano tytuł Cidade – miasto.

W czasie swoich podróży do Ribeira Grande zawijali m.in. Krzysztof Kolumb (w 1498) i Vasco da Gama (w 1497). W 1585 i 1586 miasto było celem najazdów Francisa Drake'a.

Kres świetności Ribeira Grande jako portu dostawczego i ośrodka portugalskiego handlu niewolnikami położył w 1712 roku Francuz Jaques Cassart, który splądrował i zniszczył miasto. Dzisiaj Cidade Velha jest małym miasteczkiem rybackim, a dawna dolina niewolników wykorzystywana jest rolniczo pod uprawę trzciny cukrowej, orzechów kokosowych i mango.

Zabytki

  • Kościół Nossa Senhora do Rossario z 1495 roku
  • Ruiny kościoła São Francisco i katedry
  • Fort Świętego Filipa, wzniesiony w 1587 dla obrony przez piratami
  • Pelourinho – pręgierz do karania niewolników

Galeria

Media użyte na tej stronie

ForteSFilipeQuarteis.JPG
Interior do Forte Real de São Filipe, Cidade Velha, ilha de Santiago, Cabo Verde
Rua de Banana Cidade Velha.jpg
Autor: Kogo, Licencja: GFDL
Rua de Banana (Cidade Velha)
Nossa Senhora do Rossario.JPG
Autor: Kogo, Licencja: GFDL
Nossa Senhora do Rossario (Cidade Velha)
1996.12.00.cv.st.CidadeVelhaPelourinho.jpg
Autor: Francisco Santos, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Pelourinho, Cidade Velha