Cieśnina Malakka

Selat Malaka.png
Map of the Strait of Malacca-de.jpg

Cieśnina Malakka (ang. Strait of Malacca) – cieśnina łącząca Morze Andamańskie z Morzem Południowochińskim; oddziela Półwysep Malajski od Sumatry. Stanowi granicę między Oceanem Spokojnym a Indyjskim. Zaliczana formalnie do Oceanu Spokojnego[1].

Ma długość 937 km (jest najdłuższą na świecie cieśniną)[2], a szerokość – 36 km. Nad cieśniną leży miasto Malakka, a w jej pobliżu – Singapur. Wody cieśniny w najwęższej części na całej szerokości stanowią morze terytorialne państw nadbrzeżnych, a żegluga odbywa się na zasadach prawa przejścia tranzytowego.

Od roku 1950 cieśnina ma dużą wagę w międzynarodowym transporcie ropy naftowej[3]. Ponieważ łączy Ocean Indyjski z Pacyfikiem, stanowi jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych międzynarodowego handlu morskiego i jest istotna dla gospodarek Chin, Japonii, Indii, Tajwanu, Korei Płd. Szacuje się, że rokrocznie przez jej wody przepływa około sześćdziesięciu tysięcy statków[4]. Z tego powodu cieśnina znajduje się w sferze zainteresowań sił zbrojnych Indii, Chin i USA[5].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Map of the Strait of Malacca-de.jpg
Map of the Strait of Malacca
Selat Malaka.png
Autor: Original uploader was Kentin at ja.wikipedia, Licencja: CC-BY-SA-3.0
マラッカ海峡近辺の地図