Ciepły Żleb

Trawniki i ziołorośla w górnej części Ciepłego Żlebu

Ciepły Żleb, dolina Jaworzynka lub Jaworowy Żleb (słow. Teplý žľab, Javorinka) – orograficznie prawe odgałęzienie Doliny Zuberskiej w słowackich Tatrach Zachodnich.

Nazewnictwo

Nazwy Ciepły Żleb i dolina Jaworzynka podaje przewodnik Tatry Zachodnie. Słowacja[1], Józef Nyka używa nazwy Jaworowy Żleb[2], na mapie słowackiej jest to Teplý žľab[3], na polskiej Ciepły Żleb[4]. Józef Nyka uważa, że nazwa Jaworzynka pochodzi od rosnących w niej jaworów[2]. Pochodzenie nazwy Ciepły Żleb jest nieznane.

Opis doliny i żlebu

W dolnej części ma charakter doliny, w górnej jest to już typowy żleb. Opada spod Przełęczy pod Osobitą (1521 m), początkowo w zachodnim, później północno-zachodnim kierunku, uchodząc do Doliny Zuberskiej na wysokości około 980 m, poniżej Zwierówki, naprzeciwko zalesionego wzniesienia Kopa. Orograficznie prawe zbocza Ciepłego Żlebu tworzy północno-zachodnia grań Osobitej, która poprzez Okolik i Kocie Skały ciągnie się po Maniową Przehybę, natomiast lewe – północno-zachodnia grzęda Jaworzyny[4][1].

W dolnej części Ciepłego Żlebu znajduje się niewielka polana Puczatina, a jego dnem spływa potok Jaworzynka. Prowadzi tędy znakowany szlak turystyczny[4]. Żleb jest całkowicie zalesiony, ale w jego górnej części znajdują się między drzewami duże prześwity i nasłonecznione trawniki z bujnymi ziołoroślami, a las w otoczeniu żlebu zawalony jest starymi, powalonymi drzewami[2]. Jest to już obszar ochrony ścisłej Rezervácia Osobitá[4].

Szlaki turystyczne

Szlak zielonyZwierówka – Przełęcz pod Osobitą – Grześ[4]:
  • Czas przejścia ze Zwierówki na Przełęcz pod Osobitą: 2:05 h, ↓ 1:30 h
  • Czas przejścia z przełęczy na Grzesia: 2 h, ↓ 1:50 h

Przypisy

  1. a b Marian Kunicki, Tadeusz Szczerba: Tatry Zachodnie. Słowacja. Kraków: PTTK „Kraj”, 1992. ISBN 83-7005-248-7.
  2. a b c Józef Nyka: Tatry słowackie. Przewodnik. Wyd. II. Latchorzew: Wyd. Trawers, 1998. ISBN 83-901580-8-6.
  3. Turystyczna i satelitarna mapa Słowacji. [dostęp 2012-01-10].
  4. a b c d e Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2009/10. ISBN 83-87873-36-5.

Media użyte na tej stronie

Ciepły Żleb T25.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 3.0
Górna część Ciepłego Żlebu
Stripe-marked trail green.svg
Stripe-marked trail on the trail in the Czech Republic - green.
Ciepły Żleb T24.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 3.0
Widok z Brestowej