Cierniówka

Cierniówka
Curruca communis[1]
(Latham, 1787)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

śpiewające

Rodzina

pokrzewki

Rodzaj

Curruca

Gatunek

cierniówka

Synonimy
  • Sylvia communis Latham, 1787[2]
Podgatunki
  • C. c. communis (Latham, 1787)
  • C. c. volgensis (Domaniewski, 1915)
  • C. c. icterops (Ménétries, 1832)
  • C. c. rubicola (Stresemann, 1928)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

     w sezonie lęgowym

     przeloty

     zimowiska

Cierniówka[4], pokrzewka cierniówka (Curruca communis) – gatunek małego ptaka wędrownego z rodziny pokrzewek (Sylviidae).

Systematyka

Systematyka sporna, w zależności od ujęcia systematycznego takson ten zaliczany jest do Curruca[4][5], Melizophilus[6] lub Sylvia[2][3]. Wyróżniono 4 podgatunki C. communis[2][5]:

  • cierniówka, cierniówka zwyczajna[4] (Curruca communis communis) – Europa do północnej Turcji i północna Afryka.
  • Curruca communis volgensis – południowo-wschodnia część europejskiej części Rosji, zachodnia Syberia i północny Kazachstan.
  • cierniówka wschodnia[4] (Curruca communis icterops) – środkowa Turcja do północnego Iranu i Turkmenistanu.
  • Curruca communis rubicola – góry środkowej Azji.

Występowanie

Zamieszkuje niemal całą Europę (poza północną częścią Półwyspu Skandynawskiego i północną Rosją), północne wybrzeże Afryki, kraje Lewantu, obszar od Azji Mniejszej po Azję Środkową i południowo-zachodnią Syberię. Przeloty w kwietniu–maju i sierpniu–wrześniu. Zimuje w Afryce Subsaharyjskiej[2], zatem pokonuje duże odległości, by tam dotrzeć.

W Polsce liczny ptak lęgowy. Według szacunków Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych, w latach 2013–2018 krajowa populacja cierniówki liczyła 2 300 000 – 2 668 000 par lęgowych[7]. Spotykana na całym Niżu Polskim, zwłaszcza we wschodniej części, a w górach do 1400 m n.p.m. Liczne populacje notuje się na przedmieściach miast, np. w Warszawie oszacowano 2000 par lęgowych, a w Gliwicach ponad 400 (2010)[8]. Zwłaszcza w czasie przelotów może być zaobserwowana w każdym miejscu kraju. Ostatnie osobniki widziano na przełomie września i października, jednak nie wykazano prób zimowania cierniówki w Polsce.

Charakterystyka

Cechy gatunku

Głowa cierniówki potrąconej przez samochód

Cierniówka to mały ptak o wysmukłej sylwetce. Jest mniejsza i delikatniejsza od wróbla. Ubarwienie dość jasne – u obu płci wierzch ciała rudoszary, skrzydła wyraźnie rdzawe na obrzeżeniach (na lotkach drugorzędowych i pokrywach skrzydłowych). Ogon ciemnobrązowy, długi z białymi brzegami. Spód ciała białawy z szarym lub różowym nalotem na piersi. U samca głowa i kark wyraźnie szare, a podgardle czysto białe, szarobrązowy grzbiet; u samicy głowa brązowawa, a podgardle nie tak jasne jak u samca. Nogi mogą mieć barwę od żółtawego do brązowego. Samica i samiec są tej samej wielkości. Lot nie jest charakterystyczny.

Cierniówkę od podobnej piegży można odróżnić po rdzawym odcieniu skrzydeł i jasnych, płowożółtych nogach, a nie ciemnych, jak u piegży[9].

Śpiew

Odgłosy wydawane przez cierniówkę

Problem z odtwarzaniem pliku? Zobacz Pomoc.
Śpiew jest ważny w rozpoznawaniu tego gatunku

Łatwo rozróżnia się piegżę i cierniówkę na podstawie śpiewu. Na melodię składa się szereg krótkich, szybko powtarzanych fraz, a finał wieńczy głośniejszy, wyższy ton. Samiec wykonuje ją z różnych miejsc, które są dogodne do obserwacji otoczenia. W czasie śpiewania może na chwilę wznosić się w powietrze z drzewa, po czym opadać z powrotem w zarośla.

Wymiary średnie

długość ciała
ok. 13–15 cm[9]
masa ciała
ok. 14–17 g[2]
rozpiętość skrzydeł
ok. 23 cm

Długość czaszki, w tym dzioba: 28–31 mm, długość dzioba: 12–14 mm[10].

Biotop

Cierniówki nie są tak wymagające w kwestii siedliska, jak inne pokrzewki

Wśród pokrzewek wykazuje najmniejsze wymagania co do siedlisk. Zamieszkuje śródpolne zarośla, nawet bardzo niskie gęste kępy krzewów lub bylin na nasłonecznionych stanowiskach. Sprawia to, że trudno zobaczyć tego ptaka. Jako jedyna z pokrzewek zasiedla tereny bezdrzewne w krajobrazie rolniczym i łąkowym. Często pojawia się na obrzeżach miast i terenach ruderalnych, skrajach lasów, zrębach, ogrodach, wrzosowiskach, sadach, parkach, kępach krzewów przy drogach i nad strumieniami, łąkach, miedzach, rowach i polach. Nie zamieszkuje zwartych zarośli i lasów. Widuje się ją też w piętrze kosodrzewiny.

Okres lęgowy

Samiec wykonuje charakterystyczne loty godowe

Toki

Gatunek monogamiczny. Z zimowisk wraca w kwietniu i maju. Lęgi przypadają zatem na okres od maja do lipca. Cierniówki wyprowadzają je dwa razy w ciągu roku – pierwszy przeważnie w maju i czerwcu, a drugi od czerwca do lipca. Samce wykonują krótkie loty tokowe, podobnie nieco do wykonania świergotków. Śpiewając, wznosi się z wierzchołka krzaku. Leci po skosie ku górze, po czym pod podobnym kątem powoli zlatuje wolno w dół. Ląduje na eksponowanych wierzchołkach roślin.

Gniazdo

Luźna konstrukcja z suchych źdźbeł trawy i liści, tuż nad ziemią, w środku gęstego krzewu. Często przerasta je roślinność zielna. Poza tym pokryte bywa kokonami owadów. Budują je oboje rodzice.

Jaja

W ciągu roku wyprowadza jeden lub dwa lęgi, składając w maju lub czerwcu od 4 do 6 zielonkawych jaj z gęstym brązowym lub szarym nakrapianiem na skorupce.

Curruca communis w Nederlandsche Vogelen (1789)
Cuculus canorus canorus + Sylvia communis

Wysiadywanie i pisklęta

Jaja wysiadywane są od zniesienia pierwszego jaja przez okres około 12–13 dni przez obydwoje rodziców. Często zdarza się im wysiadywać pisklę kukułki. Pisklęta, gniazdowniki, opuszczają gniazdo po około 14 dniach. Karmione są przez matkę i ojca. Wnętrza ich paszcz są brudnoczerwone z żółtymi brzegami. Na języku widać dwie owalne, ciemnoszare plamy o niewyraźnych granicach.

Na zimowiska odlatują we wrześniu (niektóre nawet w sierpniu), kiedy to kierują się do okołorównikowych obszarów Afryki.

Pożywienie

Owady i inne bezkręgowce, a późnym latem i jesienią w trakcie migracji również i owoce.

Status i ochrona

IUCN uznaje cierniówkę za gatunek najmniejszej troski (LC, Least Concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność światowej populacji, wstępnie obliczona w oparciu o szacunki organizacji BirdLife International dla Europy z 2015 roku, mieści się w przedziale 53–86 milionów dorosłych osobników. Trend liczebności populacji uznawany jest za wzrostowy[3].

Na terenie Polski cierniówka jest objęta ścisłą ochroną gatunkową[11]. Na Czerwonej liście ptaków Polski została sklasyfikowana jako gatunek najmniejszej troski (LC)[12].

Zobacz też

Przypisy

  1. Sylvia communis, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] [dostęp 2016-03-18] (ang.).
  2. a b c d e Aymí, R. & Gargallo, G.: Greater Whitethroat (Sylvia communis). [w:] del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (eds.). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. 2016. [zarchiwizowane z tego adresu (12 maja 2016)].
  3. a b c BirdLife International, Sylvia communis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2019 [online], wersja 2021-1 [dostęp 2021-06-12] (ang.).
  4. a b c d P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Sylviidae Leach, 1820 - pokrzewki - Sylvia warblers (wersja: 2020-03-06). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-06-12].
  5. a b F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): Sylviid babblers, parrotbills, white-eyes. IOC World Bird List (v11.1). [dostęp 2021-02-12]. (ang.).
  6. J. Boyd III: Sylviidae: Sylviid Warblers. [w:] Taxonomy in Flux Checklist 3.08 [on-line]. John Boyd’s Home Page. [dostęp 2022-10-10]. (ang.).
  7. Chodkiewicz T., Chylarecki P., Sikora A., Wardecki Ł., Bobrek R., Neubauer G., Marchowski D., Dmoch A., Kuczyński L.. Raport z wdrażania art. 12 Dyrektywy Ptasiej w Polsce w latach 2013–2018: stan, zmiany, zagrożenia. „Biuletyn Monitoringu Przyrody”. 20, s. 1–80, 2019. 
  8. Marcin Karetta: Atlas ptaków. Pascal, 2010. ISBN 978-83-7513-655-5.
  9. a b John Gooders: Ptaki Polski i Europy. Wrocław: Larousse, 2003, s. 256. ISBN 83-89181-51-7.
  10. Roy Brown, John Ferguson, Michael Lawrence, David Lees: Tropy i ślady ptaków. Muza SA, 2006, s. 279. ISBN 83-7319-860-1.
  11. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2016 r. poz. 2183).
  12. Wilk T., Chodkiewicz T., Sikora A., Chylarecki P., Kuczyński L.: Czerwona lista ptaków Polski. OTOP, Marki, 2020.

Bibliografia

  • Karel Štastný: Ptaki śpiewające. Warszawa: Polska Oficyna Wydawnicza „BGW”, 1993. ISBN 83-70663-80-X.
  • Klaus Richarz: Ptaki - Przewodnik. Warszawa: Muza, 2009. ISBN 978-83-7495-018-3.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Status iucn3.1 LC pl.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.
Nederlandsche vogelen (KB) - Sylvia communis (096b).jpg
Plate 52 from the Nederlandsche vogelen by Nozeman and Sepp.
Flickr - Rainbirder - Common Whitethroat (Sylvia communis).jpg
Autor: Steve Garvie from Dunfermline, Fife, Scotland, Licencja: CC BY-SA 2.0

A singing bird in scrub.

Image taken near Culross, Fife, Scotland.
Sylvia communis dead head.jpg
Autor: Soldier of Wasteland, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pokrzewka cierniówka potrącona przez samochód.
Common Whitethroat (Sylvia communis) (W1CDR0001503 BD6).ogg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 4.0

The song of a male Common Whitethroat, recorded at Camberley, Surrey, England

Tallareta vulgar 03 (Sylvia communis).jpg
Autor: markkilner, Licencja: CC BY-SA 2.0
Whitethroat (Sylvia communis)
Tallareta vulgar 01 (Sylvia communis).jpg
Autor: markkilner, Licencja: CC BY-SA 2.0
Whitethroat (Sylvia communis)
SylviaCommunisIUCN2019-3.png
Autor: SanoAK: Alexander Kürthy modification of BirdLife International and Handbook of the Birds of the World (2019) 2019. Curruca communis. The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2021-3 https://www.iucnredlist.org/, Licencja: CC BY-SA 4.0
Distribution map of Common Whitethroat Sylvia communis according to IUCN 2019.3 (compiled by: BirdLife International and Handbook of the Birds of the World (2019) 2019.); key:
Legend: Extant, breeding (#00FF00), Extant, passage (#00FFFF), Extant, non-breeding (#007FFF)
Female whitethroat.JPG
Autor: N p holmes, Licencja: CC BY-SA 3.0
a female whitethroat (I think) on the south Cornish coast east of Portschatho
Cuculus canorus canorus MHNT.ZOO.2010.11.150.38.jpg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 4.0
Egg of common cuckoo ssp. Canorus in a clutch of common whitethroat ; collection of Jacques Perrin de Brichambaut.