Cinque Ports (1703)

„Cinque Ports”
Historia
Zamówiony dla  Royal Navy
Los okrętuzatonął w 1704
Dane taktyczno-techniczne
Wyporność96 ton
Długość52 m
Szerokość10 m
Napęd
żaglowy
Uzbrojenie
16 dział
Załoga63 marynarzy

Cinque Portsangielski galeon z XVIII wieku. Jego nawigatorem był Alexander Selkirk, prawdopodobnie pierwowzór Robinsona Crusoe. W 1703 roku okręt był częścią ekspedycji dowodzonej przez Williama Dampiera. Nazwa okrętu pochodzi od związku pięciu angielskich miast portowych.

Kiedy w 1701 roku w Europie wybuchła wojna o sukcesję hiszpańską, angielski rząd zaczął zatrudniać najemników i korsarzy do pomocy w walce przeciwko francuskim i hiszpańskim okrętom. Jednym z nich był William Dampier, który otrzymał zadanie zorganizowania ekspedycji, której celem było łupienie nieprzyjacielskich statków u wybrzeży Ameryki Południowej. W skład wyprawy wchodził dowodzony przez Anglika okręt „St George”, a także galeon „Cinque Ports”. Oba statki wypłynęły z Anglii 30 kwietnia 1703 roku.

W międzyczasie nastąpiły zmiany w ustalonych wcześniej planach i okręty zawinęły do portu w Kinsale. Część marynarzy z obu statków została zastąpiona przez innych, a sama ekspedycja znacznie się opóźniła. Ostatecznie Dampier i jego okręty wyruszyły w kierunku Ameryki Południowej 11 września 1703 roku.

Początkowo korsarze planowali atakować hiszpańskie statki powracające do Europy z Buenos Aires, jednak po kilku nieudanych potyczkach postanowili opłynąć przylądek Horn i spróbować swoich sił u wybrzeży Chile i Meksyku. Wyprawa okazała się niezwykle trudna i niebezpieczna. Jeszcze u wybrzeży Brazylii na pokładzie „Cinque Ports” zmarło na szkorbut aż 48 marynarzy, w tym kapitan. W tej sytuacji zastąpił go 21-letni porucznik Thomas Stradling.

Po opłynięciu Przylądka Horn oraz pokonaniu kilku hiszpańskich okrętów, Stradling popadł w konflikt z Dampierem i statki rozdzieliły się w październiku 1704 roku. „Cinque Ports” skierował się w kierunku niezamieszkałego archipelagu Juan Fernández w celu dokonania niezbędnych napraw oraz uzupełnienia zapasów żywności i wody. Galeon zacumował w pobliżu wyspy znanej wówczas jako Más a Tierra (obecnie Robinson Crusoe). Przebywający na pokładzie Selkirk miał złe przeczucia dotyczące przyszłości okrętu, z powodu jego uszkodzeń powstałych wskutek długotrwałej podróży. Wątpliwości Szkota budziło też niewielkie doświadczenie kapitana Stradlinga, a także znaczne braki w załodze. Selkirk próbował przekonać innych marynarzy, aby porzucić statek, tymczasowo osiedlić się na bezludnej wyspie i poczekać na inny okręt. Nikt nie podzielił jednak obaw Szkota, a on sam został pozostawiony na bezludnej wyspie, na której spędził w sumie ponad cztery lata. Został uratowany dopiero w 1709 roku, a jego przygody stały się natchnieniem dla Daniela Defoe i stworzenia postaci Robinsona Crusoe.

Obawy Aleksandra Selkirka okazały się słuszne, gdyż „Cinque Ports” zatonął niespełna miesiąc później, pod koniec 1704 roku, tracąc większość swej załogi.

Media użyte na tej stronie

English Red Ensign 1620.svg
Red Ensign, as used by the Royal Navy, and merchant vessels of Kingdom of England from 1620-1707. Uploading with more accurate name.