Clair Patterson

Clair Cameron Patterson
Data i miejsce urodzenia

2 czerwca 1922
Mitchellville, Iowa, USA

Data i miejsce śmierci

5 grudnia 1995
Sea Ranch, Kalifornia, USA

Zawód, zajęcie

geochemik

podpis
Odznaczenia
Nagroda Tylera (1995)
V. M. Goldschmidt Award(1980)
J. Lawrence Smith Medal(1973)

Clair Cameron Patterson (ur. 2 czerwca 1922 w Mitchellville, zm. 5 grudnia 1995 w Sea Ranch) – amerykański geochemik znany głównie z oszacowania wieku Ziemi na 4,5 miliarda lat i działalności przeciwko stosowaniu ołowiu w benzynie.

Życiorys

Patterson ukończył studia z chemii w Grinnell College w 1943. Na studiach poznał swoją żonę Laurie, która także była naukowcem. Następnie ukończył studia magisterskie na University of Iowa z zakresu spektroskopii molekularnej[1]. Podczas II wojny światowej pracował przy projekcie Manhattan. W 1948 rozpoczął badania laboratoryjne na University of Chicago w ramach studiów doktoranckich. Podjął się wówczas badań nad ołowiem. W 1952 przeniósł się do California Institute of Technology. Pracował tam w Zakładzie Geologii, który potem został przekształcony w Zakład Nauk Geologicznych i Planetologii[2].

W celu oszacowania wieku Ziemi Patterson postanowił zbadać ilość uranu i ołowiu zawartego w skałach. Pomiary okazały się niedokładne, ze względu na zanieczyszczenie powietrza wynikłe z powszechnego stosowania benzyny ołowiowej. Dlatego postanowił zbadać meteoryty. W tym celu w 1953 r. wykorzystał do badań spektrograf masowy. Na konferencji naukowej ogłosił wynik swojej pracy określając wiek Ziemi na 4550 milionów lat (z marginesem błędu równym 70 milionów lat)[3].

Patterson odkrył przy tym wzmożone wartości ołowiu w atmosferze i zwrócił uwagę opinii publicznej na to zanieczyszczenie, co doprowadziło do eliminacji dodatku tetraetyloołowiu w benzynie[4]. Naukowiec uznał tę kwestię za swoją życiową misję.

Patterson zmarł 5 grudnia 1995 w Sea Ranch w Kalifornii w wieku 73 lat z powodu ostrego ataku astmy[5].

Otrzymane wyróżnienia

  • Tyler Prize for Environmental Achievement (1995)
  • Goldschmidt Medal of the Geochemical Society (1980)
  • J. Lawrence Smith Medal (1973)

Zobacz też

Przypisy

  1. Interview with Clair Patterson.
  2. Clair Cameron Patterson.
  3. Bryson 2006 ↓, s. 169. Cytat: Siedem lat cierpliwej pracy zajęło Pattersonowi znalezienie odpowiednich skał i wykonanie wstępnych pomiarów. Wiosną 1953 roku zabrał swoje próbki do Argonne National Laboratory w stanie Illinois, gdzie przyznano mu czas na najnowszym modelu spektrografu masowego, urządzenia pozwalającego wykryć i zmierzyć niewielkie ilości uranu i ołowiu związanych w kryształach i wraz z nimi uwięzionych w skałach. Gdy w końcu uzyskał ostateczne wyniki, był tak podniecony, że pojechał prosto do swojego rodzinnego domu w stanie Iowa i kazał matce zawieźć się do szpitala, ponieważ sądził, że ma atak serca.
  4. Bryson 2006 ↓, s. 170. Cytat: Patterson odkrył, że przed 1923 rokiem w atmosferze nie było prawie w ogóle związków ołowiu, a od tego czasu ich stężenie stale i niebezpiecznie rośnie. Usunięcie ołowiu z benzyny stało się jego życiowym celem, a on sam stał się głośnym i uporczywym krytykiem tej gałęzi przemysłu petrochemicznego oraz jej interesów.
  5. Geological Society Honors.

Bibliografia

  • Bill Bryson: Krótka historia prawie wszystkiego. Poznań: Zysk i S-ka, 2006. ISBN 978-83-7298-888-1.

Media użyte na tej stronie

Cpatterson.signature.JPG
Autor: Treyder33, Licencja: CC BY-SA 3.0
Cpatterson.signature