Claris
Claris (czyt. klaris) – korespondencja służbowa przedstawicielstwa dyplomatycznego z ministerstwem spraw zagranicznych, która w przeciwieństwie do szyfrogramów nie stanowi informacji niejawnej[1].
Treść clarisu powinna być zwięzła i rzeczowa. Nie jest ograniczona tematycznie. Może obejmować m.in. informacje prasowe, relacje z wydarzeń, biuletyny sygnalne, notatki kwartalne, kwestie organizacyjne, finansowe, logistyczne[1].
Wytwórca wiadomości decyduje o rozdzielniku osób, do których adresowany jest claris. Obejmuje on z reguły adresata głównego oraz do wiadomości. W zależności od znaczenia i tematyki oraz biorąc pod uwagę sprawne funkcjonowanie urzędu kierowany jest do ministra spraw zagranicznych, wiceministrów, dyrektorów departamentów i biur, naczelników, a także poszczególnych pracowników. Może być zaadresowany także do ścisłego kierownictwa państwa, innych resortów czy urzędów. Adresaci mogą dalej dekretować clarisy (np. na swoich podwładnych)[1].
Claris wysyłany jest e-mailem. Może zawierać także klauzulę pilności: „pilne”, „bardzo pilne”, „natychmiast” bądź „natychmiast nie w nocy”[1].
W polskiej służbie zagranicznej zamiast clarisu w latach 2012–2016 używano terminu „wiadomość poczty elektronicznej” (WPE)[2].
Treść przykładowego clarisu[3][4]:
CLARIS NR: 361 SL: CP: M:MSZ PD D:2005/03/15
ATENY - DZIEMIDOWlCZ
Proszę przekazać notą adresatom treść poniższych depesz:
„Jego Ekscelencja
Karolos Papulias
Prezydent Republiki Greckiej
Szanowny Panie Prezydencie,
w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywateli oraz moim własnym składam Panu i całemu narodowi greckiemu życzenia pomyślności z okazji Święta Narodowego Republiki Greckiej
Pomny Pańskich dotychczasowych zasług dla rozwoju stosunków polsko-greckich jestem przekonany, że związki między naszymi krajami będą się nadal pomyślnie rozwijać. Liczę na owocne współdziałanie Polski i Grecji na forum instytucji jednoczącej się Europy, a także na rzecz stabilizacji światowej i walki z zagrożeniami o charakterze globalnym.
Łączę najlepsze życzenia szczęścia i pomyślności w życiu osobistym.
Aleksander KwaśniewskiPrezydent Rzeczypospolitej Polskiej"
(-) ORŁOWSKI
Przypisy
- ↑ a b c d Małgorzata Łakota-Micker, Instrumentarium przyszłego dyplomaty, London: Legens. Publishing Workshop, 2016, s. 273–274, 280–281, ISBN 978-0-9576904-6-2 [dostęp 2020-05-05] .
- ↑ Wojciech Kutyła , Wystąpienie pokontrolne, Najwyższa Izba Kontroli, 2017, s. 16, 21, 24, 27 [dostęp 2020-05-05] .
- ↑ Wykład, home.elka.pw.edu.pl, s. 42 [dostęp 2020-05-15] .
- ↑ Tomasz Orłowski, Protokół Dyplomatyczny. Między tradycją a nowoczesnością, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych: Warszawa 2015, s. 283.