Clavibacter michiganensis

Clavibacter michiganensis
Ilustracja
Kolonie Clavibacter michiganensis na pomidorze
Systematyka
Domena

bakterie

Typ

promieniowce

Klasa

Actinobacteria

Rząd

Actinomycetales

Rodzina

Microbacteriaceae

Rodzaj

Clavibacter

Gatunek

Clavibacter michiganensis

Nazwa systematyczna
Clavibacter michiganensis Smith, 1910
Synonimy

Corynebacterium michiganense, Corynebacterium michiganense subsp. michiganense, Corynebacterium michiganense pv. michiganense

Clavibacter michiganensisgatunek gramdodatnich bakterii.

Mofologia i fizjologia

Clavibacter michiganensis to proste lub nieco zakrzywione pałeczki o wielkości 0,4–0,75 × 0,8–2,5 µm, o nieregularnym, często maczugowatym kształcie. Zazwyczaj występują pojedynczo, ale często w parach o kształcie litery V, lub palisadowo. Bakterie ze starszych kultur przybierają niekiedy formę kokoidalną. Komórki są nieruchliwe i nie tworzą przetrwalników. Na pożywce SCM po siedmiu dniach rozwoju tworzą wypukłe, cylindryczne kolonie o barwie od jasnożółtej do mlecznożółtej i średnicy 3–8 mm[1].

Bakterie z rodzaju Clavibacter są obligatoryjnymi tlenowcami, do rozwoju wymagającymi pożywek bogatych w substancje odżywcze. Optymalna temperatura dla ich wzrostu wynosi 25–28 °C. Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis może wytwarzać α-mannozidazę, β-ksylozidazę, endo-β-1,4-glukanazę. Większość bakterii posiada od 5 do 25 różnych kwasów tłuszczowych. Gatunki bakterii gram-dodatnich zwykle nie posiadają hydroksykwasów, ale bogate są w kwasy rozgałęzione. Na podstawie względnych ilości poszczególnych kwasów można dokładnie zróżnicować gatunek i podgatunek. U szczepów C. m. subsp. m pochodzących z różnych obszarów geograficznych stwierdzono obecność kwasu izopentakaprynowego, anteizopentakaprynowego, izopalmitynowego i anteizoheksakapryowego. Chromosom C. m. subsp. m składa się z 3,2 × 106 par zasad. Przeciętna zawartość guaniny i cytozyny w DNA wynosi około 72%[1].

Clavibacter michiganensis jako patogen roślin

Istnieją podgatunki C. michiganensis. W Polsce wśród roślin uprawnych wywołują one choroby zwane bakteriozami:

  • Clavibacter michiganensis subsp. insidiosus (McCulloch) Davis et al. – bakteryjne więdnięcie lucerny
  • Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Smith) Davis et al. – rak bakteryjny pomidora
  • Clavibacter michiganensis subsp. nebraskensis (Vidaver et Mandel) Davis et al. – bakteryjna drobna plamistość liści i więdnięcie kukurydzy
  • Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus (Spieckerman et Kotthoff) Davis et al. – bakterioza pierścieniowa ziemniaka
  • Clavibacter michiganensis subsp. tessellarius (Carlson et Vidaver)Davis et al. – bakteryjna mozaika pszenicy[2].

W Polsce podgatunki insidiosus, michiganensis i sepedonicusorganizmami kwarantannowymi[3].

Przypisy

  1. a b Clavibacter michiganensis subsp. Michiganensis – bakteryjny rak pomidora [dostęp 2022-07-19].
  2. Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
  3. DZ.U.R.P. Z 25 sierpnia 2015 r, poz. 1227 [dostęp 2020-01-04].

Media użyte na tej stronie

Bacterial canker of tomato caused by Corynebacterium michiganense pv. michiganense (9777392932).jpg
Autor: Scot Nelson, Licencja: CC0
In an email to Wikimedia Commons' Volunteer Response Team, Scot Nelson has released all content from their Flickr photostream under the Creative Commons Zero license.
Creative Commons CC-Zero Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons CC0 1.0 Uniwersalna Licencja Domeny Publicznej.
Osoby, które współpracowały przy tworzeniu tego utworu przeniosły go do domeny publicznej poprzez zrezygnowanie ze wszystkich przysługujących im praw na obszarze całego świata z tytułu prawa autorskiego oraz wszystkich powiązanych i podobnych praw, w zakresie dopuszczalnym przez prawo. Możesz kopiować, zmieniać, rozprowadzać i wykonywać to dzieło, nawet wykorzystując do celów komercyjnych bez pytania o pozwolenie.

VRT Wikimedia

Ta praca jest wolna i może być używana przez każdego w dowolnym celu. Jeśli chcesz używać tej pracy, nie musisz prosić o pozwolenie, o ile przestrzegasz wszystkich wymagań licencyjnych wymienionych na tej stronie.

Fundacja Wikimedia otrzymała wiadomość e-mail potwierdzającą, że właściciel praw autorskich tej pracy udzielił pozwolenia na jej publikację na warunkach wymienionych na tej stronie. To pozwolenie zostało zweryfikowane przez wolontariusza VRT i zarchiwizowane w systemie Wikimedia VRTS. Korespondencja jest dostępna wolontariuszom VRT pod numerem 2020040610008589.

Aby potwierdzić zezwolenie, zostaw wiadomość na tablicy ogłoszeń. Link: https://ticket.wikimedia.org/otrs/index.pl?Action=AgentTicketZoom&TicketNumber=2020040610008589
Znajdź inne pliki objęte tym samym pozwoleniem: SDC query (SPARQL)