Clover (potwór)

Clover
Wysokośćok. 107 m (pozycja stojąca)
73–91 m (pozycja na czterech łapach)
Długośćok. 366 m
Wagaok. 5806 ton
TypIstota międzywymiarowa / Nieznane stworzenie ziemnowodne
Inne nazwyPotwór Cloverfield

Clover – umowna, nieoficjalna nazwa dla fikcyjnego potwora (kaijū) występującego w filmie pt. Projekt: Monster (ang. Cloverfield). W filmie nigdy nie jest oficjalnie nazywany, jedynie Departament Obrony Stanów Zjednoczonych określa go kryptonimem LSALarge Scale Agressor, natomiast sami twórcy filmu zbiorczo mianują potwora nazwą Clover. Twórcą potwora jest J.J. Abrams, natomiast projektantem bestii został Neville Page[1].

Historia potwora

Potwór został po raz pierwszy wymieniony w kampanii viralowej dla filmu Projekt: Monster, włączając w to nagrania jego ryku, zagranicznych klipów informacyjnych o ataku potwora oraz obrazy sonaru[2]. Następnie po raz pierwszy w pełni pojawił się w samym filmie, gdzie pokazano go jako wysokiego na 25 pięter i szalejącego w Nowym Jorku kaijū.

Pochodzenie potwora nigdy nie zostało w pełni wyjaśnione – fani franczyzy Cloverfield spekuluja, że jest stworzeniem pochodzenia podwodnego lub międzywymiarowego. Clover debiutujący w filmie Projekt: Monster jest małym okazem swojego gatunku, oddzielonym od swojej rodziny. Ogarnięty poczuciem paniki stwór, angażuje się w niszczenie Nowego Jorku, gdy przedziera się przez miasto i walczy z amerykańskim wojskiem próbującym go zabić. Potwór odznaczał się dużą wytrzymałością, dzięki twardej skórze (m.in. na wysokie temperatury i wybuchy powodowane konwencjonalną bronią używaną przez wojsko Stanów Zjednoczonych). W specjalnym wydaniu Blu-ray o nazwie Cloverfield Special Investigation Mode zostają podane informacje o tym, że potwór został ostatecznie zabity. W tym samym wydaniu pojawiają się uwagi odnośnie do jego parametrów fizycznych. Potwór ma ok. 366 metrów długości od głowy do ogona, ok. 107 metrów wysokości w pozycji stojącej oraz waży 5806 ton[3].

Clover posiadał również własne pasożyty podobne do skorupiaków (w liczbie ok. 2000) nazywane przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych HSP – Human Scale Parasite, których wielkość dorównywała dorosłemu psu. W filmie Projekt: Monster pasożyty te polowały na ludzi, kąsając ich, a po jakimś czasie powodując u ugryzionego człowieka odczuwanie mdłości, krwawienie z oczu i ostatecznie śmierć poprzez eksplozję klatki piersiowej[4].

W mandze Cloverfield/Kishin z 2008, będącej spin-offem filmu Projekt: Monster, pojawia się podobny do Clovera kaijū[5]. W sequelu Cloverfield Lane 10 z 2016 Clover nie pojawia się – zamiast niego w filmie pojawiają się inne bestie, które bohaterowie filmu nazywają Roach lub Leech. W kolejnym sequelu pt. Paradoks Cloverfield z 2018 pod koniec filmu pojawia się dorosły Clover (o wysokości ok. 2 km), który wyłania się powyżej warstwy chmur[3].

Po sukcesie filmu Projekt: MonsterHasbro, jedna z firm produkujących zabawki, postanowiła wyemitować 14-calową figurkę potwora. Oprócz figurki stworzenia, Hasbro wydało inne akcesoria takie jak „bezgłowa” figurka Statui Wolności z plakatu filmu, dwie wymienne głowy potwora (w tym jedna z otwartą paszczą) oraz 10 figurek przedstawiających pasożyty potwora[6][7].

Zobacz też

Przypisy