Cmentarz Łyczakowski we Lwowie

Cmentarz Łyczakowski
Ilustracja
Poprzednie nazwy

Lützenhofer Friedhof

Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Lwów

Typ cmentarza

komunalny

Stan cmentarza

czynny

Liczba pochówków

około 300 tys.

Data otwarcia

1786

Położenie na mapie Lwowa
Mapa konturowa Lwowa, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Łyczakowski”
Położenie na mapie Ukrainy
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Łyczakowski”
Ziemia49°49′56,9″N 24°03′21,9″E/49,832472 24,056083
Plan Cmentarza Łyczakowskiego
Cmentarz Łyczakowski – główna brama (około 1900)
Cmentarz Łyczakowski (2007)
Cmentarz Łyczakowski (2007)
Cmentarz Łyczakowski (2011)
Polski rząd finansuje prace nad renowacją niektórych elementów cmentarza.

Cmentarz Łyczakowski (ukr. Личаківський цвинтар) – najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa, położona we wschodniej części miasta na malowniczych wzgórzach wśród specjalnie zaprojektowanego, starego drzewostanu tworzącego szereg alei. Jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków o wysokiej wartości artystycznej, przedstawiających alegoryczne postacie i wizerunki zmarłych, a także liczne kaplice, edykuły, kolumny i obeliski, w różnych stylach.

Historia

Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786. Jest jedną z najstarszych nekropolii istniejących do dziś w Europie (dla porównania: Powązkowski w Warszawie został założony w 1790, Cmentarz na Rossie w Wilnie został oficjalnie otwarty 6 maja 1801 r.[1], Rakowicki w Krakowie i Père-Lachaise w Paryżu w 1803).

W miejscu obecnego cmentarza istniał już w XVI wieku cmentarz dla zmarłych na dżumę, podczas gdy innych zmarłych, aż do czasów cesarza Józefa II, grzebano na cmentarzach przykościelnych[2]. Po I rozbiorze Polski Lwów znalazł się w zaborze austriackim. W 1783 wydano dekret cesarski nakazujący likwidację dotychczasowych cmentarzy i wytyczenie nowych, poza obrębem miast. Każda z dzielnic Lwowa miała swój cmentarz – w ten sposób powstały cmentarze: Łyczakowski, Gródecki, Stryjski i Żółkiewski (po 100 latach trzy ostatnie zlikwidowano, otwierając w ich miejsce największy terytorialnie lwowski Cmentarz Janowski, zajmujący 45 ha). Powiększany wielokrotnie zajmuje ponad 40 ha i podzielony jest na 86 pól grobowych poprzecinanych siecią alejek. Obecny wygląd cmentarz otrzymał w 1855 (proj. Karol Bauer i Tytus Tchórzewski)[2], a od 1885 zaczęto prowadzić dokładne księgi cmentarne, pozwalające ustalić miejsce pochówku. Znajduje się tu ok. 300 tys. mogił, w tym ok. 2 tys. ma formę kamiennych grobowców, natomiast 23 to kaplice grobowe. Na grobach wzniesiono ok. 500 posągów i płaskorzeźb.

Rzeźbiarze

Groby wybitnych osób znajdują się przy alei głównej, obiegającej eliptycznie cały cmentarz. Najstarsze nagrobki pochodzą z XVIII wieku. Na niektórych zachowały się empirowe i klasycystyczne rzeźby Antona, Jana i Leopolda Schimserów oraz Hartmana Witwera. Nowsze nagrobki są autorstwa Tomasza Dykasa, Abla Marie Periera, Leonarda Marconiego, Juliana Zachariewicza, Parysa Filippiego, Cypriana Godebskiego, Tadeusza Barącza, B. Wiktora, St.R. Lewandowskiego, St.K. Ostrowskiego, Juliana Markowskiego i innych.

Pochowani na cmentarzu

Groby Polaków i Ukraińców

Naprzeciw głównego wejścia stoi kilka okazałych grobowców znanych lwowskich rodzin, wśród nich neoromantyczna kaplica przemysłowców Barczewskich[3] i Morawskich.

Na lewo od głównego wejścia stoi pomnik poety Seweryna Goszczyńskiego z wyrzeźbioną siedzącą postacią wieszcza, dalej grupa pomników zasłużonych obywateli, wśród nich pomnik prof. Piotra Chmielowskiego dłuta Stanisława Ostrowskiego, obelisk z lwem (dłuta Juliana Markowskiego i Tadeusza Barącza) poświęcony pułkownikowi Julianowi Konstantemu Ordonowi, prezydenta miasta Michała Michalskiego, działacza narodowego Stanisława Szczepanowskiego, jednego z twórców „Sokoła” Antoniego Durskiego, autora „Katechizmu Polskiego Dziecka”, wieloletniego zasłużonego pracownika OssolineumWładysława Bełzy, artystki dramatycznej Anny Gostyńskiej.

Na prawo od głównego wejścia pozostawiono miejsce dla grobów uczonych, literatów i działaczy ruskich. Znajduje się tu grobowiec jednego z pierwszych poetów ukraińskich Markiana Szaszkiewicza (1811−1843), pisarza Włodzimierza Barwińskiego (1850–1883), uczonych: Izydora Szaraniewicza, Iwana Lewińskiego, Edgarda Ogonowskiego, Jewhena Petruszewycza (prezydenta ZURL), studenta Adama Kocki – ofiary walk na Uniwersytecie Lwowskim w 1910. Na Cmentarzu Łyczakowskim spoczęli też w specjalnym grobowcu metropolici greckokatoliccy.

Za grobami działaczy ruskich znajduje się duży grobowiec (autorstwa Parysa Filippiego i Abla Marie Periera) pisarza i historyka Karola Szajnochy, a po przeciwnej stronie ukraińskiego poety Iwana Franki, zaś nieco dalej dwa groby arcybiskupów ormiańskich: Izaaka Isakowicza i Samuela Cyryla Stefanowicza.

W polu 14 jest zlokalizowany grób Wincentego Leona Szeptyckiego, generała z roku 1831 i oficera wojsk napoleońskich, gen. Benedykta Kołyszki (zm. 1834), w polu 4 zaś groby dwóch weteranów, którzy żyli powyżej 100 lat – Franciszka Zaremby (zm. 1863) i Antoniego Pióreckiego (zm. 1870).

Wiele wartościowych pomników znajduje się w południowo-zachodniej części cmentarza, między główną aleją a ulicą św. Piotra. W polu 69 zwraca uwagę rzeźba młodej kobiety na łożu śmierci dłuta Juliana Markowskiego.

W polu 70 znajduje się pomnik z oryginalnym krzyżem kamiennym na miejscu śmierci 14-letniego Jurka Bitschana, jednego z Orląt Lwowskich, poległego 21 listopada 1918 w obronie Lwowa. Nieco dalej znajdziemy okazałe, pseudoromańskie mauzoleum rodziny Baczewskich, projektowane przez Władysława Halickiego[2].

W kwaterze 71 znajdują się groby powstańców z 1831 ze skromnymi żelaznymi krzyżami oraz zbiorowym sarkofagiem z napisem „Weteranom wojska polskiego 1830–1831”.

W tylnej części cmentarza aleja główna okrąża „Górkę” powstańców 1863, gdzie w oddzielnej kwaterze, znaczonej oryginalnymi stalowymi krzyżami, pochowani są uczestnicy powstania styczniowego, między innymi Bronisław Szwarce, członek Rządu Narodowego, chorąży Szymon Wizunas Szydłowski, zoolog Benedykt Dybowski.

Na cmentarzu znajduje się także kilka grobów weteranów insurekcji kościuszkowskiej. Chodzi w szczególności o grób Wincentego Szeptyckiego – generała z 1831 roku i oficera wojsk napoleońskich, oznaczonego żelaznym sarkofagiem empirowym. Za nim znajduje się krzyż kamienny wskazujący grobowiec gen. Benedykta Kołyszki (zm. 1834). Niedaleko znajdują się także groby dwóch weteranów insurekcji kościuszkowskiej: Franciszka Zaręby (zm. 1863) i Antoniego Pióreckiego (zm. 1870), którego pogrzeb stał się ogromną manifestacją patriotyczną[2]. Groby te były otoczone szczególną czcią w okresie międzywojennym.

Od wiosny 1919 w części cmentarza od strony Pohulanki utworzono Cmentarz Obrońców Lwowa (potocznie zwany „Cmentarzem Orląt Lwowskich”) dla poległych w wojnach z Ukraińcami i bolszewikami w latach 1918–1920.

Zasłużeni Polacy

Zasłużeni Ukraińcy

Pozostali Zasłużeni

Okres powojenny

W okresie powojennym, po ekspatriacji polskiej ludności Lwowa stanowiącej przed 1939 ok. 70% mieszkańców miasta, na Cmentarzu Łyczakowskim odbywały się nowe pochówki, często na miejscu poprzednich grobów lub też do istniejących starych grobowców.

Z tego okresu pochodzi szereg wartościowych nagrobków Ukraińców: śpiewaczki operowej Salomei Kruszelnickiej (ukr. Соломія Крушельницька, Sołomija Kruszelnycka), kompozytora Stanisława Ludkewycza, malarza Iwana Trusza, mistrza olimpijskiego – gimnastyka Wiktora Czukarina.

Groby pozbawione opieki rodzin były celowo dewastowane i stopniowo ulegały zniszczeniu. W ostatnich latach staraniem polskich władz i rodzin odnowiono wiele zniszczonych zabytkowych nagrobków.

Obecnie Cmentarz Łyczakowski ma status muzeum. Nowe pochówki mogą odbywać się tylko za specjalnym zezwoleniem dyrekcji cmentarza.

Galeria

Zobacz też

Przypisy

  1. Cmentarz na Rossie, Katarzyna Deptuła, Gazeta.pl Turystyka. turystyka.gazeta.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-29)]..
  2. a b c d Orłowicz Mieczysław, Ilustrowany Przewodnik po Lwowie, Książnica-Atlas 1925.
  3. Krystyna Charczuk, Mauzoleum Barczewskich na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie – kwerenda archiwalna, Lwów/Warszawa/Michałowice: Monument Service sp. z o.o. sp. kom., 2019 [dostęp 2020-12-05] (pol.).
  4. Gnerowicz J., Skoczylas M.M. Profesor Teofil Ciesielski – współzałożyciel Galicyjskiego Towarzystwa dla Ogrodnictwa i Pszczelnictwa oraz Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika we Lwowie. Wszechświat. Pismo Przyrodnicze 2017;10-12(118):311-320.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lviv location map.png
Autor: Ja, właściciel praw autorskich do tego dzieła, udostępniam je na poniższej licencji, Licencja: CC BY-SA 3.0
Mapa Lwowa, Polska
Lviv Oblast location map.svg
Autor: RosssW, Licencja: CC BY-SA 4.0
Районы Львовской области с 17 июля 2020 года.
Legenda miejsce kultu.svg
Symbol miejsca kultu do legendy mapy
Artur Grottger - Lwów Cmentarz Łyczakowski - widok z przodu.JPG
Autor: Daniel Nalepka, Licencja: CC BY-SA 3.0
Artura Grottgera - Lwów Cmentarz Łyczakowski - widok z przodu - fotografia z lipca 2013
Ukrainian military cemetery at Lychakiv Cemetery 02.jpg
Autor: Pudelek, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ukrainian military cemetery at Lychakiv Cemetery, Lviv, Ukraine
Stanisław Szczepanowski - Lwów Cmentarz Łyczakowski - widok z przodu.JPG
Autor: Daniel Nalepka, Licencja: CC BY-SA 3.0
Stanisław Szczepanowski - Lwów Cmentarz Łyczakowski - widok z przodu - fotografia z lipca 2013
Lwów - Cmentarz Łyczakowski - Grób Józefy Markowskiej.jpg
Autor: Lestat (Jan Mehlich), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Grób Józefy Markowskiej na Cmentarzu Łyczakowski we Lwowie (Ukraina).
Lwów Cmentarz Łyczakowski Smiechowski.jpg
Autor: photo by Stako, Licencja: CC BY 1.0
Tomb of gen. Śmiechowski, Lyczakowski necropolis in Lviv
Cmentarz lyczakowski.png
Autor: Stako, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Lyczakowski Cemetery - Lwów
Lwów - Cmentarz Łyczakowski - Grób Seweryna Goszczyńskiego 01.jpg
Autor: Lestat (Jan Mehlich), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Grób Seweryna Goszczyńskiego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie (Ukraina).
Lwów - Cmentarz Łyczakowski - Anioł 01.JPG
Autor: Lestat (Jan Mehlich), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Anioł na pomniku Sierosławskich i Szulakiewiczów dłuta Abla Marii Periera na Cmentarzu Łyczakowski we Lwowie (Ukraina).
Lwów-Łyczaków-Górka Powstańców Styczniowych.JPG
Autor: Stako, Licencja: CC BY 2.5
Górka Powstańców Styczniowych. Grób Szymona Wizunasa Szydłowskiego
Maria Konopnicka - Lwów Cmentarz Łyczakowski - widok z lewej strony.JPG
Autor: Daniel Nalepka, Licencja: CC BY-SA 3.0
Maria Konopnicka - Lwów Cmentarz Łyczakowski - widok z lewej strony - fotografia z lipca 2013
Luetzenhofer Friedhof 006.JPG
Autor: Gryffindor, Licencja: CC BY-SA 3.0
Łyczaków Cemetery in Lviv, Ukraine.
Gabriela Zapolska - Lwów Cmentarz Łyczakowski - widok z prawej strony.JPG
Autor: Daniel Nalepka, Licencja: CC BY-SA 3.0
Gabriela Zapolska - Lwów Cmentarz Łyczakowski - widok z prawej strony - fotografia z lipca 2013
Lwów - główna brama Cmentarza Łyczakowskiego około 1900 r.jpg
Lwów - główna brama Cmentarza Łyczakowskiego około 1900 r.
Lwów - Cmentarz Łyczakowski 04.JPG
Autor: Lestat (Jan Mehlich), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Cmentarz Łyczakowski we Lwowie (Ukraina).
GalizienMonumentLviv.JPG
Pomnik poległych żołnierzy Ukraińskiej Armii Narodowej i 14 Dywizji Grenadierów na Cmentarzy Łyczakowskim we Lwowie