Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Kazimierzu Dolnym
| ||
Państwo | ![]() | |
Miejscowość | Kazimierz Dolny | |
Adres | Cholewianka | |
Typ cmentarza | wojenny | |
Stan cmentarza | nieczynny | |
Powierzchnia cmentarza | 2,5 ha | |
Liczba pochówków | 8 537 (8 676) | |
Liczba grobów | 220 | |
Data otwarcia | 24 listopada 1951 | |
Architekt | Iwona Dworakowska i Kazimierz Kotowski | |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | ||
![]() |
Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej w Kazimierzu Dolnym – cmentarz założony w latach 1950–1953 na granicy miasta Kazimierz Dolny i sołectwa Cholewianka (wyjazd na Opole Lubelskie).
Nekropolia powstała według projektu Iwony Dworakowskiej i Kazimierza Kotowskiego z Centralnego Biura Studiów i Projektów Budownictwa Komunalnego w Warszawie, prace związane z budową zakończyły się 24 listopada 1951. Cmentarz znajduje się na wzniesieniu, posiada charakter parku-mauzoleum. Kompozycję nasadzeń zaprojektował Wiesław Chojnacki, część grzebalna posiada kształt wydłużonej podkowy otacza głaz-monument, zajmuje ok. 0,7 ha. Spoczywa tam 8537 (według tablicy przy wejściu jest to 8676) żołnierzy Armii Radzieckiej, których ciała ekshumowano z tymczasowych nekropolii zlokalizowanych w okolicy Kozienic, Puław, Bochotnicy, Łukowa, Lubartowa, Lublina, Kraśnika i Poniatowej. Zostali oni pochowani w pięćdziesięciu sześciu grobach indywidualnych i stu sześćdziesięciu czterech mogiłach zbiorowych.
Galeria
Bibliografia
Media użyte na tej stronie
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lublin Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 52.35 N
- S: 50.20 N
- W: 21.52 E
- E: 24.25 E
Symbol miejsca kultu do legendy mapy
(c) Rafał T / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0
Zbiorowe mogiły żołnierzy radzieckich.
(c) mamik / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0
Tablica z planem cmentarza
(c) Rafał T / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0
Tablica przy wejściu na cmentarz.
(c) mamik / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0
Centralne miejsce cmentarza, monument z tablicą pamiątkową poświęconą poległym "w walkach o wyzwolenie Polski Ludowej" Na cmentarzu złożono szczątki ponad 8 tys. poległych na Lubelszczyźnie żołnierzy Armii Czerwonej.