Cmentarz żydowski w Mikulovie

Cmentarz żydowski w Mikulovie
Ilustracja
Ścieżka z rabińskiego wzgórka do domu przedbogrzebowego, widoczny mur.
Państwo Czechy
MiejscowośćMikulov
Typ cmentarzawyznaniowy
Wyznaniejudaizm
Stan cmentarzanieczynny
Powierzchnia cmentarza19 180 m²
Data otwarciapołowa XV wieku
Data ostatniego pochówku5 stycznia 1949
Położenie na mapie Czech
Ziemia48°48′36″N 16°38′12″E/48,810000 16,636667
Neorenesansowy dom przedpogrzebowy.
Nagrobki z XVII i XVIII w.
Północna część cmentarza, pochodząca z XX wieku.
Nagrobki rodziny Teltscherów na wzgórku rabińskim.
Nagrobek Samuela Horowitza.
Nagrobek Mordechaja Beneta.

Cmentarz żydowski w Mikuloviecmentarz żydowski (kirkut) w północno-zachodniej części śródmieścia Mikulova na południu Czech, przy Hřbitovní náměstí. Jest jednym z największych cmentarzy żydowskich Moraw. Powstał w połowie XV wieku. Na obszarze 19 180 m² znajduje się według różnych źródeł od 2500 do 4000 nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1618. Na uwagę zasługuje tzw. rabiński wzgórek na którym spoczywają m.in. rabini Moraw oraz znajdują się najstarsze macewy z XVII w. Ostatni pochówek miał miejsce w 1949.

Historia i opis

Ścieżka z rabińskiego wzgórka do domu przedbogrzebowego.

Cmentarz powstał w połowie XV wieku, mniej więcej w tym samym okresie, kiedy mikulowska gmina żydowska. O jego metryce świadczy lokalizacja w północno-zachodniej części śródmieścia, na skraju ówczesnej dzielnicy żydowskiej.

Nekropolia znajduje się na zachodnim zboczu Koziego Gródka, zwanego niegdyś Turold. Ma powierzchnię 19 180 m², a jej nieregularny kształt obrazuje kilkusetletnią historię. Całość otoczona jest wapienno-ceglanym (co jest typowe dla zabudowy Mikulova) murem, którego wysokość w niektórych miejscach sięga nawet 8 m.

Centralną i najważniejszą częścią kirkutu jest tzw. rabiński wzgórek (czes. rabínský vršek, niem. Rabbonimplatz). Jest to wzniesienie, na którym znajdują się najstarsze zachowane macewy z XVII w., a także groby rabinów (zarówno Mikulova, jak i całych Moraw) i ich rodzin oraz najbogatszych mieszkańców miasta.

W południowej części cmentarza w 1898 wybudowano według projektu wiedeńskiego architekta Maxa Fleischera neorenesansowy dom przedpogrzebowy, od którego w kierunku północnym wzdłuż muru biegnie tzw. droga wschodnia.

Najmłodsza część kirkutu, z okresu międzywojennego, znajduje się w części północnej, natomiast na zachodzie znajduje się grób węgierskich żydów z 1945. Obszar przy bramie wejściowej zajmuje kwatera dziecięca.

Ostatnie pogrzeby odbyły się w latach 40. XX wieku. Jesienią 1945 pochowano tutaj, po ekshumacji, 21 węgierskich żydów, którzy w styczniu tego roku zginęli w obozie pracy, który funkcjonował w Mikulovie. Ostatnimi pochowanymi byli Hanuš Spielmann (21 kwietnia 1948) i Emil Stankiewicz (5 stycznia 1949).

Nagrobki

Na Morawach macewy datowane przed rokiem 1620 zachowały się jedynie w Ivančicach, Tovačovie i właśnie w Mikulovie, przez co mikulowski kirkut jest jednym z najstarszych morawskich, a także jednym ze starszych w całych Czechach.

Na cmentarzu żydowskim w Mikulovie znajduje się kilka tysięcy nagrobków. Ich dokładna liczba nie jest znana. Jíří Fiedler podaje liczbę 2500[1], natomiast Jaroslav Klenovský nawet 4000[2]. Najstarsza zachowana macewa pochodzi z 1618.

Pomniki znajdują się na całym obszarze cmentarza w nieregularnych zespołach, przeważnie na osi wschód-zachód. Wyjątkiem jest „droga wschodnia” – alejka biegnąca od domu przedpogrzebowego w kierunku północnym.

Najstarsze macewy, pochodzące jeszcze z XVII w., znajdują się na wzniesieniu zwanym „rabińskim wzgórkiem” (czes. rabínský vršek, niem. Rabbonimplatz). Oprócz nich są tu groby rabinów, zarówno gminy w Mikulovie, jak i całych Moraw, oraz najbogatszych mieszkańców miasta. Łącznie jest to ok. 80 nagrobków w kilku zwartych rzędach. Przypuszcza się, że rabiński wzgórek stanowił najstarszy rdzeń cmentarza, wokół którego nekropolia stopniowo się powiększała.

Groby z XVII w. mają postać kwadratowych lub prostokątnych steli z płaskorzeźbionymi dekoracjami i pilastrami po obu stronach, zakończonych łukiem z ornamentami. Istnieją też macewy w postaci obramowanej płyty bez detali architektonicznych, także zakończone łukami. Spotyka się również kombinacje obu stylów.

W połowie XVIII w. zaczynają się pojawiać macewy barokowe, posiadające złożone kształty i bardzo bogatą dekorację. Najbardziej typowym zdobieniem spotykanym na cmentarzu w Mikulovie jest muszla. Często spotyka się również różne motywy roślinne.

Na przełomie XVIII i XIX w. zaczął dominować styl rokokowy. Dekoracje macew z tego okresu wyraźnie przypominają dekoracje na zamku w Mikulovie.

Znane osobistości

Cmentarz żydowski w Mikulovie ma znaczenie nie tylko ze względu na swój wiek i wartość historyczno-artystyczną, ale także dlatego, że pochowany jest tu kilkunastu rabinów, reprezentujących żydów na całych Morawach. Ich groby znajdują się na tzw. wzgórku rabińskim.

Są to:

  • Jehuda Löb ben Obadja Eulenburg (zm. 1618)
  • Petachjah ben Josef (zm. 1637)
  • Menachem Mendl Krochmal (zm. 1661)
  • Aron Jakob ven Jecheskel (Ezekiel) Charif (zm. 1671)
  • Jehuda Arje Löb-Lev (zm. 1684)
  • Eleazar Mendl ben Mordechaj Fanta (zm. 1690)
  • Gabriel ben Jehuda Leb Eskeles (zm. 1718)
  • Moses ben Aron Lwow-Lemburger (zm. 1757)
  • Gerson ben Moses Pullitz-Pollitzer (zm. 1772)
  • Samuel Schmelke ha-Levi Horowitz (zm. 1778)
  • Gerson ben Abraham Chajes (zm. 1789)
  • Mordechaj ben Abraham Benet (zm. 1830)

Zobacz też

Przypisy

  1. Jíří Fiedler: Židovské památky v Čechách a na Moravě. Praga: 1992.
  2. Jaroslav Klenovský: Židovské památky Mikulova. Mikulov: 2000.

Bibliografia

  • Soňa Nezhodová: Židovský Mikulov. Brno: Matice moravská, 2006. ISBN 80-86488-28-4.
  • Jan Heřman: Jewish Cemeteries in Bohemia and Moravia. Praha: Rada židovských obcí ČSR.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Mikulov cemetery 05.jpg
Autor: feťour, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mikulov (Nikolsburg) a town in Břeclav district, Moravia, Czech Republic. Jewish cemetery, the path from the Rabbinic Hill to the Ceremonial hall.
Mikulov cemetery Rabbi Benet's tombstone.jpg
Autor: feťour, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mikulov (Nikolsburg) a town in Břeclav district, Moravia, Czech Republic. Jewish cemetery, the tombstone of the legendary Rabbi Mordechaj Benet.
The Teltscher family tombstones 02.jpg
Autor: feťour, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mikulov (Nikolsburg) a town in Břeclav district, Moravia, Czech Republic. Jewish cemetery, the Teltscher family tombstones on the Rabbinic Hill.
Mikulov cemetery 01.jpg
Autor: feťour, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mikulov (Nikolsburg) a town in Břeclav district, Moravia, Czech Republic. Ceremonial hall at the Jewish cemetery.
Mikulov cemetery 11.jpg
Autor: feťour, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mikulov (Nikolsburg) a town in Břeclav district, Moravia, Czech Republic. Jewish cemetery, the younger part.
Mikulov cemetery 04.jpg
Autor: feťour, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mikulov (Nikolsburg) a town in Břeclav district, Moravia, Czech Republic. Jewish cemetery, the path from the Rabbinic Hill to the Ceremonial hall.
Legenda miejsce kultu.svg
Symbol miejsca kultu do legendy mapy
Mikulov cemetery Náhrobek rebe Šmelkeho.jpg
Autor: feťour, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mikulov (Nikolsburg) a town in Břeclav district, Moravia, Czech Republic. Jewish cemetery, the tombstone of the illustrious Rabbi Shmuel Shmelke Halevi Horowitz of Nikolsburg (Shmelke of Nikolsburg).
Mikulov cemetery 06.jpg
Autor: feťour, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mikulov (Nikolsburg) a town in Břeclav district, Moravia, Czech Republic. Jewish cemetery, the old part.