Cmentarz Miejski w Płocku

Cmentarz rzymskokatolicki w Płocku
Państwo Polska
Województwo mazowieckie
MiejscowośćPłock
Adresul. Kobylińskiego
09-400 Płock
Typ cmentarzawyznaniowy
WyznanieKościół Rzymskokatolicki
Stan cmentarzaczynny
Powierzchnia cmentarzaok. 6,11 ha
Data otwarcia1876
ZarządcaParafia św. Bartłomieja w Płocku
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz rzymskokatolicki w Płocku”
Położenie na mapie Polski
Ziemia52°33′03,5410″N 19°40′56,1619″E/52,550984 19,682267

Cmentarz rzymskokatolicki w Płockucmentarz założony w 1876 jako przedłużenie (założonego w 1780) cmentarza starego. Należy do parafii św. Bartłomieja, zajmuje powierzchnię 6,11 ha, ograniczoną ulicami Kobylińskiego, Miodową i Łukasiewicza. Cmentarz jest ogrodzony, zadbany.

W 1901 roku zbudowana została kaplica w stylu neogotyckim, której fundatorem był Stanisław Górnicki. W podziemiach kaplicy znajdują się groby rodzinne Górnickich.

Na cmentarzu, znajdują się grobowce wielu osób, których nazwiska trwale wpisały się na karty wielowiekowej historii miasta. Jest ich wiele, m.in. pochowani tu są:

Swoje groby symboliczne mają tu m.in.:

Są też grobowce rodzinne: Redlów, Pograzińskich, Więckowskich, Spoczyńskich, Płoskich, Sutkowskich, Kossobudzkich, Gutkowskich, Jędrzejewskich, Ligowskich i innych.

Cmentarz przy al. Kobylińskiego jest też wielką galerią rzeźby z XIX i XX wieku. Są tu dzieła takich rzeźbiarzy i kamieniarzy, jak: W. i J. Szyllingowie, A. Pruszyński, S. Kuza z Dobrzyńskiej, J. Marankiewicz, Mendakowski, J. Wojdyga, I. Unger, Trojanowski, J. Krawowski. Wiele pomników z żeliwa opracowanych przez I. Ungera wykonywała płocka odlewnia M. S. Sarna, wchodząca w skład Fabryki Maszyn i Narzędzi Rolniczych. Przy budowie grobowców stosowano różnego rodzaju materiały takie, jak: cegła, beton, piaskowiec, granit, lastriko. Cmentarz miejski należy do najstaranniej zadbanych i utrzymanych w mieście.

Cmentarz rzymskokatolicki jest o 86 lat młodszy od Warszawskich Powązek, natomiast płocki cmentarz rzymskokatolicki Stary jest o dziesięć lat od niego starszy, dlatego w Płocku przyjęła się lokalna nazwa cmentarza StaregoPłockie Powązki.

Media użyte na tej stronie

Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Legenda miejsce kultu.svg
Symbol miejsca kultu do legendy mapy