Cmentarz Stary w Płocku

Cmentarz Rzymskokatolicki (Stary, Płockie Powązki)
Państwo Polska
MiejscowośćPłock
Typ cmentarzakatolicki
Wyznanierzymskokatolickie
Stan cmentarzaczynny
Powierzchnia cmentarza2,3 ha
Data otwarcia1780
Położenie na mapie Płocka
Mapa konturowa Płocka, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Rzymskokatolicki (Stary, Płockie Powązki)”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Rzymskokatolicki (Stary, Płockie Powązki)”
Ziemia52°33′09,1″N 19°40′52,3″E/52,552528 19,681194

Cmentarz Rzymskokatolicki (Stary, Płockie Powązki) – płocki cmentarz założony w 1780 roku poza granicami ówczesnego miasta. Najstarszy cmentarz w Polsce[1].

Zajmuje powierzchnię 2,30 ha pomiędzy ulicami Floriana Kobylińskiego, Topolową i Kazimierza Wielkiego, był używany przez ponad 150 lat do zakończenia II wojny światowej. Usytuowany przy trakcie dobrzyńskim, z dala od kościołów, był przyjęty bardzo niechętnie przez ludność, która trzymała się uporczywie starego zwyczaju grzebania zmarłych przy kościołach.

W 1801 roku na cmentarzu wybudowana została kaplica, ufundowana przez Jana Antoniego Zdziennickiego, kanonika katedry płockiej. Był to budynek drewniany, położony w pobliżu wejścia głównego, a w latach siedemdziesiątych XIX wieku znacznie w ziemię wklęsły. W kaplicy znajdował się m.in. obraz główny przedstawiający św. Katarzynę i kilka mniejszych, pochodzących prawdopodobnie z płockich kościołów. Ze względu na znikomą ilość pochówków, kaplica do 1817 roku służyła jako skład prochu, a w latach międzywojennych została rozebrana.

Na cmentarzu spoczywają prochy wielu osób zasłużonych dla Płocka i regionu. Pochowani tu zostali m.in.:

Na cmentarzu znajduje się również grób-pomnik ku czci bohaterów powstania styczniowego 1863 roku.

Cmentarz stanowi unikatowy zespół w skali kraju ze względu na wartość artystyczną i historyczną. Z uwagi na zaniedbania i dewastację wymaga pilnej interwencji służb konserwatorskich Urzędu Miasta.

Cmentarz Rzymskokatolicki Stary jest o dziesięć lat starszy od Warszawskich Powązek, dlatego w Płocku przyjęła się lokalna nazwa Płockie Powązki.

Przypisy

  1. Najstarszy cmentarz w Polsce znajduje się w Płocku (pol.). wpolityce.pl, 1 listopada 2012. [dostęp 2020-01-09].

Media użyte na tej stronie

Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Legenda miejsce kultu.svg
Symbol miejsca kultu do legendy mapy
Płock location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Płock, Poland
Ta mapa of Płock została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.