Cmentarz wojenny w Dąbrowie Tarnawackiej

Cmentarz wojenny w Dąbrowie Tarnawackiej
Obiekt zabytkowy nr rej. A/1535 z 12.10.1987[1]
Ilustracja
kopiec na cmentarzu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Dąbrowa Tarnawacka

Typ cmentarza

wojenny

Stan cmentarza

nieczynny

Powierzchnia cmentarza

0,06 ha

Data otwarcia

1915

Położenie na mapie gminy Tarnawatka
Mapa konturowa gminy Tarnawatka, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny w Dąbrowie Tarnawackiej”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny w Dąbrowie Tarnawackiej”
Położenie na mapie powiatu tomaszowskiego
Mapa konturowa powiatu tomaszowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny w Dąbrowie Tarnawackiej”
Ziemia50°30′22,900″N 23°24′17,798″E/50,506361 23,404944

Cmentarz wojenny w Dąbrowie Tarnawackiej – cmentarz z pierwszej i drugiej wojny światowej znajdujący się we wsi Dąbrowa Tarnawacka w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tarnawatka.

Cmentarz założono w 1915, nieznana jest liczba pierwotnie pochowanych. Z pierwotnego założenia zachował się kopiec z krzyżem. Obecnie ma kształt litery "L" i otoczony jest metalowym parkanem.

W kolejnej wojnie pochowano tu ok. 300 żołnierzy polskich poległych w dniach 17 - 20 września 1939 w pierwszej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim.

Przypisy

Bibliografia


Media użyte na tej stronie

Lublin Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lublin Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.35 N
  • S: 50.20 N
  • W: 21.52 E
  • E: 24.25 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Legenda miejsce kultu.svg
Symbol miejsca kultu do legendy mapy
Military cemetery from World War I and World War II in Dąbrowa Tarnawacka near Tarnawatka.jpg
Autor: Pftf, Licencja: CC BY-SA 4.0
Cmentarz wojskowy w Dąbrowie Tarnawackiej, położony przy głównej drodze Zamość – Tomaszów Lubelski, przy skraju lasu, wyjeżdżając z Tarnawatki-Tartak w kierunku Tomaszowa Lubelskiego. Cmentarz powstał po 1915 roku. Na tym cmentarzu pochowani zostali żołnierze, którzy polegli w czasie I wojny światowej. Na mogiłach usypany został kopiec, zwieńczony krzyżem. Cmentarz ten został wpisany do rejestru zabytków.

W 1939 roku pochowani zostali tutaj żołnierze z pierwszej bitwy o Tomaszów Lubelski, którzy polegli w dniach 17-20 września 1939 roku. Liczba pochowanych żołnierzy jest nieznana. Szacuje się, że jest to około 300 osób. Są to żołnierze i oficerowie, w większości z 73. Pułku Piechoty z Katowic oraz jednostek z nim współdziałających między innymi z 23. pułku artylerii lekkiej pod dowództwem ppłk Władysława Ryłko. Jednostki te wchodziły w skład śląskiej 23. Dywizji Piechoty, którą dowodził płk Władysław Powierza. Dowódcą 73. Pułku Piechoty był ppłk Piotr Sosialuk. Dowódcą 23. pułku artylerii lekkiej był ppłk Władysław Ryłko.

19 i 20 września 1939 Wojsko Polskie walczyło przeciwko Niemcom hitlerowskim. Atakowano z lasu w miejscowości Zielone, w kierunku Szarowoli. Na polu bitwy polegli m.in. dowódca I batalionu mjr Stanisław Woźniakowski, dowódca I kompanii kpt Zygmunt Krasnopolski, oraz służący w 23 PAL ppor. Jerzy Cott. Łącznie straty wyniosły około 60%.

Po lewej stronie, przy mogiłach zbiorowych znajduje się tablica z napisem: "Groby żołnierzy polskich poległych w Dąbrowie Tomaszowskiej w dniu 20 września 1939 roku w bitwie z Niemcami, około 5 km od Tomaszowa Lubelskiego".

Cześć Ich Pamięci!