Cmentarz wojenny w Dziecininie

Cmentarz wojenny Dziecinin
(Fajsławice II)
Ilustracja
Państwo Polska
MiejscowośćDziecinin
AdresDziecinin Kolonia
Typ cmentarzawojenny
Stan cmentarzanieczynny
Liczba pochówków8750
Data otwarcia1914
Położenie na mapie gminy Fajsławice
Mapa konturowa gminy Fajsławice, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny Dziecinin(Fajsławice II)”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny Dziecinin(Fajsławice II)”
Położenie na mapie powiatu krasnostawskiego
Mapa konturowa powiatu krasnostawskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny Dziecinin(Fajsławice II)”
Ziemia51°05′01,71″N 22°58′30,39″E/51,083808 22,975108
Cmentarz wojskowy Dziecinin

Cmentarz wojenny w Dziecininie – cmentarz z okresu I wojny światowej znajdujący się w gminie Fajsławice, powiat Krasnystaw. Cmentarz usytuowany przy trasie Lublin – Krasnystaw przy stacji benzynowej. Ma kształt prostokąta o powierzchni około 1800 m². Cały teren otoczony jest murem wysokości około metra z białej cegły obłożonego czerwoną dachówką.

Pierwotnie cmentarz składał się z 12 dużych mogił zbiorowych oraz 175 pojedynczych. Obecnie większość grobów nie jest widoczna. Z prawie 200 żeliwnych krzyży do dnia dzisiejszego zachowało się tylko pięć. Zachowało się także ponad trzydzieści żeliwnych tabliczek z nazwiskami pochowanych.

Na cmentarzu pochowanych jest łącznie 8750 żołnierzy poległych w I wojnie światowej w czasie walk w okolicach Fajsławic pomiędzy 28 sierpnia a 2 września 1914 r. oraz na przełomie lipca i sierpnia 1915 roku:

We wrześniu 2008 roku Gmina Fajsławice i Austriacki Czarny Krzyż ufundowały pomnik i tablice pamiątkowe poświęcone żołnierzom walczących armii[1].

Tabliczki żeliwne pozostałe z grobów pojedynczych

Przypisy

  1. Na pomnikach umieszczono tylko daty związane z wydarzeniami w 1914 roku. Natomiast wszystkie tabliczki żeliwne pochodzą z 1915 roku.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie