Cocotier
Treść tego artykułu może nie być zgodna z zasadami neutralnego punktu widzenia, ponieważ NPA. Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tego artykułu. |
Rok założenia | |
---|---|
Pochodzenie | |
Gatunek | |
Strona internetowa |
Cocotier – polski zespół muzyczny. Jego nazwa w języku francuskim oznacza palmę kokosową.
Początki zespołu
Zespół powstał w Katowicach w 2000 roku. Powstanie zespołu jest ściśle związane z otwarciem pubu "Tawerna Mexico", w którym zaczęli regularnie występować Andrzej Krośniak (gitara) i Ludwik Konopko (gitara). Parę miesięcy później do duetu dołączył Adam Głośnicki (basista). Po pojawieniu się trzeciego członka zespołu artyści zdecydowali się nadać nazwę "Cocotier" nowo powstałemu trio. W roku 1999 z inicjatywy zespołu powstała firma Pejzaż.
Repertuar zespołu to nie tylko kompozycje autorskie obu gitarzystów, ale często również utwory innych wykonawców, takich jak: Pat Metheny, Ralph Towner, Al Di Meola i inni. Muzyki tworzonej przez Cocotier nie da się jednoznacznie zaliczyć do żadnego gatunku. Cocotier czerpie w równej mierze z jazzu, flamenco, muzyki poważnej, folku, latino i rocka.
Występy
Cocotier występuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Do krajów, w których gościli, można zaliczyć Czechy, Niemcy, Włochy, Szwajcarię, Austrię i Ukrainę, gdzie byli na zaproszenie Konsula Generalnego R.P. we Lwowie.
W sierpniu 2004 grupa została zaproszona na Buskers festival – światowy festiwal zespołów ulicznych w Ferrarze (Włochy). Przy okazji artyści odwiedzili wiele pokrewnych festiwali buskerskich w Europie, popularyzując swoją muzykę. W czerwcu 2006 roku Cocotier wystąpił na Buskers festival w Nowarze, Olegio, Aron i Orte.
Członków zespołu można często spotkać na wrocławskim Rynku Głównym, gdzie spotykają się i dają koncerty. Obecny skład zespołu: Andrzej Krośniak - gitara, Klaudiusz Kłosek - trąbka, Tomasz Mucha - skrzypce, Guil Guimaraes - gitara basowa,
Z zespołem współpracowało też wielu innych muzyków:
- Jakub Słoma – flety proste, keny, klarnet, sztort
- Thomas Celis Sanchez – kongi, instrumenty perkusyjne
- Dariusz Stepanik – perkusja
- Michał Czachowski – gitara flamenco
- Jacek Konopka – gitara jazzowa
- Leo – perkusja
- Klaudiusz Kłosek – trąbka
- Jan Gałach – skrzypce
- Kamila Stanejko – tancerka flamenco
- Ireneusz Wyrobek – cajone
- Jakub Słoma – kontrabas
- Marcin Bożek – gitara basowa
- Andrzej Rusek – gitara basowa
- Jarosław Januszewicz - gitara basowa
Dyskografia
Każdy z muzyków ma swój zespół, którego kompozycje wzbogacają repertuar "Cocotiera". Do albumów tych zaliczają się:
- A. Krośniak – Pejzaż – "Modern folk World Music"
- Płyta autorska, wydana w 2000 roku
- A. Krośniak - Cocotier
- Płyta autorska "Ulica", wydana w 2007 roku
- L. Konopko – Acoustic Travel Band
- Płyta autorska, wydana w 2003 roku
- L. Konopko – Acoustic Travel Band – "KUNDZIA"
- Materiał ukazał się 30 kwietnia 2005. Gościnnie w paru utworach zagrał Jan Gałach na skrzypcach, co dodaje płycie interesującego charakteru i klimatu. Premiera płyty odbyła się we Wrocławiu na Rynku Głównym w Klubie Spiż 14 maja 2005 roku. Zespół wystąpił w składzie: Ludwik Konopko (gitara), Marcin Bożek (bass) oraz Jan Gałach (skrzypce).
- A. Głośnicki – Action Trio-jazz – "Four Hours"
- Płyta wydana w 2005 roku. Gościnnie w nagraniu wziął udział Eric Marienthal
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona wytwórni Pejzaż. pejzaz.com.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-11-13)].
Media użyte na tej stronie
Autor:
- Unbalanced scales.svg: Booyabazooka
- derivative work: Mareklug talk
Ikonka wagi o nie zrównoważonych szalach, gdzie lżejsza szala została nieco podkoloryzowana gwoli dalszego podkreślenia zaistnienia braku równowagi