Colima (stan)

Colima
stan
ilustracja
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Meksyk

Siedziba

Colima

Data powstania

9 grudnia 1856

Kod ISO 3166-2

MX-COL

Gubernator

Ignacio Peralta (PRI)

Powierzchnia

5 191 km²

Populacja (2010)
• liczba ludności


650 555

• gęstość

109,4 os./km²

Położenie na mapie Meksyku
Położenie na mapie
Strona internetowa

Colimastan położony w zachodnim Meksyku nad Oceanem Spokojnym. Graniczy ze stanami Jalisco oraz Michoacán. Jest to jeden z najmniejszych stanów meksykańskich. Stolicą stanu jest miasto Colima.

Podział administracyjny

Stan dzieli się administracyjnie na 10 gmin (hiszp. municipios).

Historia

Pierwsze osiedla ludzkie na tym terenie sięgają ok. 300 roku n.e. Swoją siedzibę miały tu m.in. cywilizacje Tolteków i Cziczimeków. To właśnie te lud przyniosły ze sobą sztukę budowania miast oraz zaawansowane rolnictwo. Jeden z władców tego regionu – Colimán, sprawujący władzę w XV stuleciu, uczynił z Colimy ważny ośrodek polityczny i kulturalny Meksyku jeszcze przed przybyciem Hiszpanów.

Konkwistadorzy podejmowali trzykrotnie próbę skolonizowania tego rejonu na początku XVI w., ale spotkali się z zaciętym oporem Indian. Dopiero w 1523 r. Gonzalo de Sandoval podbił region i założył miasto San Sebastián de Colina. W okresie kolonialnym Colima była ważnym ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym.

Kiedy w 1810 r. wybuchły walki o niepodległość Meksyku, jeden z tutejszych księży – José Antonio Díaz poprowadził powstańców, którzy chcieli przyłączyć się do Miguela Hidalgo – przywódcy rebeliantów. Jednakże wkrótce rojaliści opanowali sytuację i zapobiegli opanowaniu Colimy przez zwolenników niepodległości. Dopiero w 1821 r. wojska hiszpańskie w tym rejonie zrezygnowały z walki.

W 1823 r. Colima została włączona do stanu Jalisco. W 1857 r. Colima została uznana za pełnoprawny stan. Przez okres trzech miesięcy Colima była też stolicą kraju w czasie walki stronnictwa liberałów z interwencja francuską w latach 60. W listopadzie 1864 r. Francuzi opanowali Colimę. Po pokonaniu Francuzów stan udzielił poparcia najpierw Benito Juárezowi a później Porfirio Díazowi. Diaz później faworyzował Colimę przy inwestycjach gospodarczych. Dzięki temu szybko zbudowano tu kolej a także infrastrukturę, która przyczyniła się znacząco do rozwoju rolnictwa i innych działów gospodarki.

W 1910 r. wybuchła rewolucja meksykańska, w jej wyniku w 1911 r. siły rebelianckie zmusiły do ustąpienia miejscowego gubernatora. W 1917 r. uchwalono nową konstytucje stanową. Niedługo potem władzę przejął gubernator lojalny wobec zwycięzców rewolucji. Po okresie niestabilności władzę w Colimie tak samo zresztą jak i wreszcie kraju przejęła PRI, która sprawuje tu rządy praktycznie nieprzerwanie od połowy XX w.

Warunki geograficzne i klimatyczne

Na krajobraz Colimy składają się liczne: pasma górskie, doliny i wąwozy. Przez stan przebiega m.in. jedno z odgałęzień Sierra Madre. Najwyższym wzniesieniem jest wulkan Colima (wysokość: 4,240 m), jest to najaktywniejszy wulkan w całym kraju (erupcja wulkanu miała miejsce już ponad 40 razy od XVI w.). Rejon ten jest ponadto bardzo aktywny sejsmicznie.

Rzeki na tym obszarze płyną głównie z północy, a swoje ujścia mają na południu na wybrzeżach Pacyfiku. Główne rzeki stanu to: Marabasco, Coahuayana i największa z nich Armeria.

Linia brzegowa Colimy ma długość 160 km. W tej części stanu znajduje się słona laguna Cuyutlán (służy m.in. do produkcji soli) i dwie zatoki: Manzanillo i Santiago. W skład terytorium Colimy wchodzi archipelag wysp Revillagigedo.

Klimat cechuje się względna stałością temperatur, które zależą głównie od wysokości nad poziomem morza. W zimie temperatura waha się od 20 do 28 °C. Lata są gorące, z temperaturami od 28 do 34 °C. Pora deszczowa trwa od czerwca do października (średnia opadów wynosi w ciągu tych miesięcy 1,010 mm).

Colima posiada bardzo bogatą faunę roślinną i zwierzęcą. Znajduje się tu 40% wszystkich gatunków chronionych w Meksyku. Dla ich ochrony utworzono "Rezerwat Biosfery Sierra de Manantlan".

Gospodarka

Największą część w PKB stanu mają: wydobycie i przetwórstwo żelaza, turystyka, rolnictwo i rybołówstwo.

Colima jest najważniejszym producentem olejku cytrynowego w Meksyku. Zajmuje także drugie miejsce w produkcji żelaza. Browarnictwo jest także ważną gałęzią przetwórstwa. Z innych branży przemysłu należy wymienić: obróbkę drewna, przemysł metalowy, spożywczy, budowlany (głównie cement) i chemiczny (głównie konserwanty).

Jeżeli chodzi o uprawę roli to Colima słynie głównie z uprawy cytrusów a także innych owoców tropikalnych (np. guanabana, melony czy papaja). Colima jest drugim producentem orzechów kokosowych w Meksyku.

W rybołówstwie największe znaczenie ma połów tuńczyka.

Turystyka

Turystyka stanowi ważną część gospodarki stanu. Popularne są tu w szczególności sporty wodne. Colima słynie ze swoich pięknych plaż.

Galeria

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Colima en México.svg
Ubicación del estado de Colima en la República Mexicana
Volcanoes of Colima.jpg
Autor: Jrobertiko, Licencja: CC BY-SA 3.0
Volcanoes of Colima, Mexico
Colima Landsat image.jpg
The volcano Colima in Mexico.
Portal-colima.jpg
Portal Colima
Colima palaciodegob.JPG
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Portal2-colima.jpg
Impresion del centro de Colima
Coat of arms of Colima.svg
Escudo de Colima (México)
Flag of Colima.svg
Flag of Colima