Collegium Nobilium jezuitów w Warszawie

Bernardo Bellotto 1770, Rynek w warszawsim Nowym Miescie na tle kościoła św. Kazimierza i Collegium Nobilium po pr.

Collegium Nobilium jezuitów w Warszawie – elitarne kolegium jezuickie przeznaczone dla młodzieży szlacheckiej i magnackiej, założone w Warszawie w 1752 roku z fundacji podskarbiego wielkiego koronnego Macieja Grabowskiego i Jana Ciecierskiego TJ.

Historia

Kamienica Winklerowska w Warszawie, pierwsza siedziba Collegium

Umieszczone najpierw w kamienicy Winklerowskiej, mieściło 24 kawalerów. W 1754 lub 1755 roku przeniesione do przebudowanego pałacu Kotowskich na Nowym Mieście[1]. Regentami kolegium byli Jan Ciecierski (1752–1760) i Karol Wyrwicz (1762–1777). Pracowali tam jezuici Prowincji Litewskiej, oraz przyjezdni z Francji. Program nauczania oparty był na wyższych uczelniach i obejmował oprócz językoznastwa, filozofię, fizykę, geografię, logikę, matematykę oraz nauki ścisłe. Wznowienie tego Collegium polegało na charakterze uroczystości, które się skupiały na egzaminach uczniów, a nie na wizytach dygnitarzy[1].

Lektorzy

Od 1760 do zamknięcia collegium, regensem był Karol Wyrwicz TJ. Istniało jeszcze po kasacie zakonu jezuitów do 1777 roku przy poparciu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego[1].

Wychowankowie

Uczyło się w nim równocześnie około 60 konwiktorów. Była to młodzież z najbardziej wpływowych rodzin: Radziwiłłów, Łubieńskich, Ossolińskich, Tyszkiewiczów, Chłapowskich, Ożarowskich, Rzewuskich, Ogińskich. Wśród wychowanków byli:

Epilog

Według Ludwika Piechnika: Zmiany wprowadzone przez Wyrwicza stawiają jego Collegium Nobilium na wyższym etapie rozwoju — już nie tylko w stosunku do Collegium teatynów i Konarskiego, ale nawet do pierwszego okresu tegoż jezuickiego Collegium Nobilium za rządów Ciecier­skiego. Collegium Nobilium Wyrwicza w pełni swojego rozwoju zostało niespodziewanie podcięte i prawie zupełnie zapomniane[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d Piechnik, Ludwik TJ: Jezuickie Collegium Nobilium w Warszawie (1752-1777). Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy, 1971.

Bibliografia

  • Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy, 1564-1995, opracował Ludwik Grzebień, Kraków 2004, s. 721.

Media użyte na tej stronie

Kamienica Winklerowska w Warszawie 2020.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Kamienica Winklerowska przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie
Josef Maximilian Ossolinski Litho.JPG
Josef Maximilian Ossolinski (1748-1828), polnisch-österreichischer Sammler, Historiker, Mäzen und Politiker. Lithographie von Mahnke, um 1828