Collegium Wróblewskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Collegium Wróblewskiego
Symbol zabytku nr rej. A-312 z dnia 26.04.1968
Ilustracja
Państwo Polska
MiejscowośćKraków
Adresul. Karola Olszewskiego 2
ul. Jagiellońska 22
Rozpoczęcie budowy1870
Ukończenie budowy1871
Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa konturowa Starego Miasta w Krakowie, po lewej znajduje się punkt z opisem „Collegium Wróblewskiego”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Collegium Wróblewskiego”
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Collegium Wróblewskiego”
Ziemia50°03′37,76″N 19°56′01,72″E/50,060489 19,933811

Collegium Wróblewskiego (znane także jako Collegium Olszewskiego) – zabytkowy gmach, zlokalizowany przy ulicy Karola Olszewskiego na krakowskim Starym Mieście.

Historia

W średniowieczu w miejscu obecnego gmachu znajdowały się domy mieszczańskie. W drugiej ćwierci XVII wieku zostały one połączone i przebudowane z przeznaczeniem na klasztor Norbertanek, opiekujących się wzniesionym na sąsiedniej działce przy ulicy Wiślnej kościołem św. Norberta. Po kasacie zakonu, w 1803, kościół został przekazany parafii greckokatolickiej, a klasztor przeszedł na własność Uniwersytetu Jagiellońskiego, który umieścił w nim siedzibę Drukarni Akademickiej. Budynek znacznie ucierpiał podczas wielkiego pożaru Krakowa w 1850[1].

W 1869 podjęto decyzję o przebudowie budynku poklasztornego na potrzeby Katedry Chemii. Collegium Wróblewskiego powstało w latach 1870–1871 z wykorzystaniem zachodniego, północnego i wschodniego skrzydła czworoboku dawnego klasztoru. Skrzydło południowe zostało wyburzone, dzięki czemu od strony ulicy Olszewskiego powstał rozległy dziedziniec. W 1874 domknięto dziedziniec murem z bramą. W latach 1885–1887 budynek mieścił przejściowo także Instytut Historii Sztuki. W 1919 zbudowano nową klatkę schodową według projektu Kazimierza Wyczyńskiego. Po przeniesieniu, w 1953, Wydziału Chemii do nowego gmachu przy ulicy Ingardena, w budynku umieszczono część katedr Wydziału Prawa oraz Zakład Chemii Farmaceutycznej Akademii Medycznej. W 1968 gmach otrzymał imię profesora prawa Stanisława Wróblewskiego. Obecnie mieści on część jednostek Wydziału Prawa i Administracji, w tym bibliotekę prawniczą[1].

26 kwietnia 1968 gmach został wpisany do rejestru zabytków[2]. Znajduje się także w gminnej ewidencji zabytków[3].

Architektura

Gmach tworzy nieregularne, trójskrzydłowe założenie z dziedzińcem od strony południowej. Ma on trzy pełne kondygnacje oraz poddasze użytkowe doświetlone lukarnami. Elewacje posiadają neoklasycystyczną dekorację. Bogatym wystrojem wyróżniają się elewacje skrzydeł zachodniego i wschodniego skierowane na ulicę Olszewskiego. Zostały one podkreślone: pseudoryzalitami w środkowych częściach, zwieńczonymi trójkątnymi frontonami, wertykalnym podziałem drugiego piętra elewacji za pomocą pilastrów w porządku korynckim oraz półkolistym zwieńczeniem okien drugiego piętra[1].

W przyziemiu części środkowej zachował się sklepiony refektarz klasztorny[1].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Kraków location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa lokacyjna miasta Kraków. Punkty graniczne mapy:
  • N: 50.15 N
  • S: 49.95 N
  • W: 19.76 E
  • E: 20.26 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Krakow Center - basic map.svg
Autor: RaNo, Licencja: CC BY-SA 4.0
Old town in Krakow - basic map
Collegium Chemicum, Kraków.jpg
Autor: Alexander Baranov from Montpellier, France, Licencja: CC BY 2.0
Collegium Chemicum, Jagiellonian University, Krakow, Poland - February 2012