Colloquium Mathematicum

Colloquium Mathematicum
Państwo

 Polska

Adres

pl. Grunwaldzki 2/4,
50-384 Wrocław

Wydawca

Instytut Matematyczny PAN

Tematyka

matematyka

Pierwszy numer

1947

ISSN

0010-1354

Colloquium Mathematicum – czasopismo matematyczne założone we Wrocławiu w 1947 przez Bronisława Knastera, Edwarda Marczewskiego, Hugona Steinhausa oraz Władysława Ślebodzińskiego.

Współcześnie pismo to jest wydawane przez Instytut Matematyczny PAN, ISSN: 0010-1354(p) 1730-6302(e). Publikuje ono jedynie artykuły pisane w jednym z następujących języków: francuskim, niemieckim, angielskim lub rosyjskim i wszystkie opublikowane w nim artykuły są indeksowane i opisywane w Mathematical Reviews.

Tematyka i komitet redakcyjny

Pismo publikuje oryginalne prace badawcze umiarkowanej długości we wszystkich dziedzinach matematyki teoretycznej.

W składzie Komitetu Redakcyjnego czasopisma znajdują się (2019): P. Biler, M. Bożejko, A. Derdziński, T. Downarowicz, M. Džamonja, K. Frączek, T. Januszkiewicz, J. Kaczorowski, G. Karch (Managing Editor), P. Krupski, T. Kulczycki, L. Newelski, A. Nowak (Managing Editor), J. Okniński, F. Ricci, D. Simson, P. Śniady, Z. Szafraniec oraz R. Szwarc[1].

Adres redakcji: Colloquium Mathematicum, Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, pl. Grunwaldzki 2/4, 50-384 Wrocław.

Historia

Pismo zostało założone w 1947 (pierwszy tom ukazał się na przełomie 1947 i 1948). W 1969 Marczewski tak wspominał utworzenie nowego pisma matematycznego[2]:

Początkowo miało ono wychodzić w niewielkich zeszytach, zawierających nie rozwiązane zagadnienia, zaczerpnięte głównie z Nowej Książki Szkockiej, sprawozdania rozmaitych posiedzeń matematycznych itd. Stosownie do swego charakteru miało nosić tytuł „Colloquium Mathematicum”. W omawianym roku akademickim rozpoczął się druk czasopisma. Komitet redakcyjny tworzyli wówczas wszyscy czterej wrocławscy profesorowie matematyki. Zostałem redaktorem „Colloquium”; jego układ i postać graficzną wypracowaliśmy wspólnie z Bronisławem Knasterem.

Pierwsze tomy Colloquium były redagowane przez profesorów Knastera, Marczewskiego, Steinhausa i Ślebodzińskiego. W początkowych latach każdy tom składał się z czterech części. Pierwsza, główna cześć zawierała prace naukowe, a trzy dodatkowe części to Kronika (Chronique), Sprawozdania (Comptes Rendus) i Problemy (Problèmes). Dział kroniki raportował o najważniejszych wydarzeniach we wrocławskim środowisku matematycznym i został wyeliminowany po trzecim numerze czasopisma. Do 1961 Sprawozdania relacjonowały posiedzenia Oddziału PTM (zniknęły po numerze ósmym). Sekcja problemów przedstawiała wybrane problemy i zagadnienia z Nowej Księgi Szkockiej a także ich rozwiązania, przestała się ona jednak ukazywać w 1990[3].

Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie do dzisiaj i ma ono postać typowego czasopisma matematycznego zawierającego jedynie artykuły naukowe. Począwszy od vol. 114 z 2009r. jest notowane na tzw.liście filadelfijskiej.

Zobacz też

Przypisy

  1. Colloquium Mathematicum, www.impan.pl [dostęp 2019-05-31].
  2. Edward Marczewski. Początki matematyki wrocławskiej. „Wiadomości Matematyczne”. XII, s. 72, 1969. 
  3. Roman Duda, Aleksander Weron. Wrocławska szkołą matematyczna. „Wiadomości Matematyczne”. XLII, s. 78, 2006. 

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie