Constance Lloyd

Constance Lloyd
Ilustracja
Louis William Desanges, Constance Lloyd, 1882
Imię i nazwisko

Constance Mary Lloyd

Data i miejsce urodzenia

2 stycznia 1858
Londyn

Data i miejsce śmierci

7 kwietnia 1898
Genua

Narodowość

brytyjska

Język

angielski

Dziedzina sztuki

literatura

Ważne dzieła
  • There Was Once (1888)
  • A Long Time Ago (1892)
Constance Wilde z synem Cyrilem (1889)

Constance Mary Lloyd (znana też jako Constance Lloyd Wilde i Constance Lloyd Holland; ur. 2 stycznia 1858 w Londynie, zm. 7 kwietnia 1898 w Genui) – brytyjska pisarka i dziennikarka, autorka zbiorów opowiadań dla dzieci, działaczka ruchów i stowarzyszeń kobiecych. Żona Oscara Wilde’a (1884–1898).

Życiorys, działalność i twórczość

Constance Lloyd urodziła się w Londynie 2 stycznia 1858 roku jako córka znanych prawników[1]. W młodości ekscytowała się Prerafaelitami oraz sztuką i literaturą estetyzmu[2].

Poznała Oscara Wilde’a. W listopadzie 1883 roku napisała do swego brata Otho, iż zaręczyła się z nim i jest z tego powodu bardzo szczęśliwa. Kilka zachowanych listów Oscara wskazuje, iż uczucie to było odwzajemnione. 29 maja 1884 roku oboje zawarli związek małżeński[1]. W latach 1885 i 1886 para doczekała się dwóch synów, Cyrila i Vyvyana[1][3]. Małżeństwo z Oscarem Constance rozpoczęła jako już wykształcona kobieta, która czytała włoską i francuską klasykę w ich oryginalnych językach, grała na fortepianie i studiowała dzieła Williama Szekspira i Johna Keatsa. Już na początku małżeństwa wyraziła radykalne pragnienie, aby wykorzystać swoje wykształcenie i talenty do celów praktycznych, również w razie potrzeb finansowych, rozważając ewentualne kariery jako aktorka, reporterka lub powieściopisarka. Choć nigdy nie występowała na scenie, wygłaszała publiczne odczyty, szczególnie wspierając tzw. reformę ubiorów (Dress Reform). Między innymi 6 listopada 1888 roku wystąpiła z kilkoma odczytami na forum Rational Dress Society. W odczycie zatytułowanym „Clothed in Our Right Minds” odrzuciła ideę nieprzyzwoitości w ubieraniu się kobiet, demonstrując własny punkt widzenia w tej sprawie. Pisała artykuły do kilku czasopism, takich jak Today, World, Ladies’ Pictorial i Woman’s World, czasopisma wydawanego przez Oscara. W latach 1888–1889 wydawała gazetę Rational Dress Society. Napisała, podobnie jak jej mąż, zbiory opowiadań i wierszy dla dzieci: There Was Once (1888) i A Long Time Ago (1892), a w 1895 r. zebrała epigramaty z dzieł Oscara w książce zatytułowanej Oscariana[4].

Przez cały okres małżeństwa Constance kontynuowała swoje wsparcie dla Dress Reform. Jej artykuł z 1888 r. dla Woman’s World, „Children’s Dress in this Century” sugerował, iż młode dziewczyny, jak również kobiety dorosłe powinny nosić spódnicospodnie, w tym przypadku spodnie tureckie. To zainteresowanie dobrobytem kobiet i ich wyzwoleniem ze sztucznych ograniczeń przejawiało się również w jej członkostwie w Chelsea Woman’s Liberal Association, które lobbowało na rzecz kobiet, a tym samym na rzecz reform politycznych. Jej związki z w innymi stowarzyszeniami, takimi jak: Pioneer Club, Prerafaelici, May Morris’s Embroidery Guild i z teozoficznym Hermetycznym Zakonem Złotego Brzasku, odzwierciedlały jej ogólne poparcie dla kwestii kobiet, a także jej eklektyczne zainteresowania i szerokie horyzonty myślowe[5].

Latem 1891 jej mąż spotkał lorda Alfreda Douglasa, zwanego Bosie i zakochał się w nim. Przez cztery kolejne lata obaj żyli razem. 4 kwietnia Oscar Wilde został aresztowany przez policję, a następnie na podstawie Criminal Law Amendment Act 1885 oskarżony o „rażący czyn lubieżny”[6].

Po oskarżeniu i uwięzieniu męża za czyny homoseksualne Constance w maju 1895 uciekła razem z dziećmi na kontynent. Aby uniknąć skutków tego skandalu, zmieniła nazwisko na Holland, nazwisko rodowe, które wcześniej przyjął jej brat Otho dla uniknięcia wierzycieli w wyniku kłopotów finansowych. Po okresie wędrówek zamieszkała we włoskiej wiosce Bogliasco, niedaleko Genui. Przez całe okres wygnania cierpiała, obok ciężaru bycia samotną matką w obcym środowisku, również z powodu złego stanu zdrowia[3].

Dolegliwości zdrowotne

Pierwsza wiadomość o jej dolegliwościach zdrowotnych pochodziła z około 1889 roku, kiedy zaczęła kuleć na prawą nogę i musiała przy chodzeniu podpierać się kijem. W marcu tego samego roku odpoczywała przez 10 dni w Brighton, po czym od czerwca do sierpnia miała nawrót dolegliwości. Później czuła się dość dobrze aż do końca 1891, kiedy znów pojawiły się ciężkie bóle, szczególnie w ramionach, które nazwała „reumatyzmem”, a następnie (1893) „nerwobólami”. Kolejne lata charakteryzowały się okresowymi nawrotami dolegliwości. W grudniu 1895 r. została hospitalizowana w prywatnej klinice w Genui pod opieką włoskiego ginekologa, Luigiego Marii Bossiego. Jej stan zdrowia uległ dalszemu pogorszeniu. Zmarła w Genui 7 kwietnia 1898 r. Prawdopodobną przyczyną jej śmierci była niedrożność jelit. Zdaniem Ashley H. Holland z czasopisma The Lancet Constance Lloyd cierpiała na stwardnienie rozsiane[7].

Pochowana została na genueńskim cmentarzu Staglieno[8]. W lutym 1899 roku do Genui przyjechał Oscar Wilde, by odwiedzić grób Constance. W liście do przyjaciela Roberta Rossa napisał, iż był głęboko poruszony, gdy ujrzał napis na jej grobie „Constance Mary, daughter of Horace Lloyd, Q. C.” wraz z wersem z Apokalipsy, ale bez swego własnego nazwiska. Złożył jednak kwiaty na jej grobie[9].

Przypisy

  1. a b c Sulamith Sparre: Constance Wilde. www.fembio.org. [dostęp 2017-10-07]. (niem.).
  2. Robinson 2011 ↓, s. 24.
  3. a b Robins i Holland 2015 ↓, s. 21.
  4. Robinson 2011 ↓, s. 25.
  5. Robinson 2011 ↓, s. 26.
  6. Stokes 2007 ↓, s. 78–79.
  7. Robins i Holland 2015 ↓, s. 22.
  8. Stokes 2007 ↓, s. 78.
  9. Pearce 2000 ↓, s. 388.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Constance Lloyd by Louis Desanges 1882.jpg
Portrait of Constance Lloyd by Louis William Desanges 1882. Oil on canvas.
Constance Wilde with son Cyril 1889.jpg
Constance Wilde with her son Cyril (1885–1915) in London, November 1889